„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – stare i mądre przysłowie. Wszyscy znamy, ale czy stosujemy?
Na stronach POLMED Zdrowie przeczytasz profesjonalne artykuły medyczne dotyczące profilaktyki zdrowotnej, dowiesz się jak często należy się badać, jak wiele znaczy nowoczesna diagnostyka i wczesne wykrywanie nieprawidłowości w naszym organizmie. Jaki powinien wyglądać zdrowy styl życia i zdrowa dieta? Jakie choroby nam grożą, jeśli nie zadbamy o siebie? Jak zapobiegać i jak leczyć jeśli zostaną zdiagnozowane.
Życzymy dobrej lektury i niezmiennie zachęcamy do badań profilaktycznych.
Antykoncepcja to bardzo indywidualna kwestia – nie wszystkie metody odpowiadają każdej parze.
Wizyta u lekarza może wiązać się z poczuciem skrępowania. Często wynika ono z konieczności rozebrania się przed lekarzem. W 9. odcinku serii “Leczymy kompleksy” w dosłowny sposób przedstawiamy problem klasycznego wstydu przed odsłonięciem ciała na potrzeby przeprowadzenia badania.
Owoce to bogate źródło błonnika oraz wielu różnych składników odżywczych. Zawierają prawie wszystkie witaminy (poza B12 oraz D).
Narządy rodne kobiety są narażone na rozwój infekcji intymnych, wywoływanych przez grzyby, bakterie, wirusy lub pasożyty.
Często zdarza się tak, że zwlekamy z pójściem do lekarza. Bagatelizujemy swoje dolegliwości i odkładamy wizytę w przychodni.
Pod koniec XIX wieku, austriacki lekarz Theodor Escherich, odkrył bakterię, którą podejrzewał o wywoływanie biegunek i wymiotów.
Seksualność to bardzo ważny aspekt naszego życia. Intymność zbliża do siebie ludzi, dzięki czemu mogą oni budować trwałe relacje, oparte o wzajemną troskę i rozumienie swoich potrzeb.
Regularna aktywność fizyczna to gwarancja świetnej kondycji i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy o tym, że sport uprawiać mogą zarówno młodsi, jak i starsi.
Codzienne obowiązki, szybkie tempo życia oraz troska o osoby z najbliższego otoczenia to czynniki, które sprawiają, że często zapominamy o swoim zdrowiu.
2 marca br. odbyło się uroczyste podpisanie Karty Dobrych Praktyk dla placówek medycznych, wypracowanej w ramach I edycji kampanii społecznej #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE. Zainicjowana w październiku ubiegłego roku akcja zwraca uwagę na nieodwoływanie wizyt lekarskich przez pacjentów. W kampanii wzięli udział przedstawiciele ochrony zdrowia – zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.
Leczymy kompleksy”, grupa AD HOC w zabawny sposób prezentuje do czego doprowadzić może nadmierna ufność w internetowe diagnozy. Poniżej znajdziesz powody, dla których warto zaufać lekarzowi i podchodzić krytycznie do wyszukiwanych samodzielnie informacji.
Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto obchodzone 8. marca. Może stanowić ono dla Panów dodatkowy pretekst do podkreślenia uczuć, wdzięczności, czy wsparcia w codziennych obowiązkach. W jaki sposób docenić ukochaną partnerkę, żonę, mamę, babcię, siostrę lub przyjaciółkę? Najlepiej zrobić to tak, aby poczuła się ona ważna, wyjątkowa i kochana. Może pomocne mogą być w tym przypadku pakiety opieki medycznej POLMED, które łatwy i szybki dostęp do prywatnej opieki medycznej. Dający poczucie bezpieczeństwa i oszczędzający czas. Jednocześnie stanowią idealny prezent z okazji Dnia Kobiet – podkreśli on bowiem to, jak wiele znaczy kobieta w naszym życiu.
Nieodwoływanie umówionych wizyt u lekarzy specjalistów to nieustannie narastający problem w całej Polsce. Kolejny odcinek z serii humorystycznych filmów pt. „Leczymy kompleksy” z Grupą AD HOC, w zabawny sposób obrazuje sytuację, z którą w rzeczywistości codziennie spotykają się pracownicy placówek medycznych.
Nie o wszystkim lubimy mówić wprost. Czasami trudno jest zwierzyć się ze swoich problemów naszym najbliższym, a co dopiero, gdy przychodzi nam wyjawić swoją głęboko skrywaną tajemnicę zupełnie obcej osobie.
Woda gazowana to jeden z napojów, wokół którego narosło wiele mitów – w większości szkodliwych. Jaka jest prawda na jej temat? Czy gazowana woda jest zdrowa? A może należy jej unikać? Jaki wpływ na nasz organizm wykazuje woda gazowana i czy są osoby, które nie powinny jej pić? Poznaj fakty na ten temat!
Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja?
Czy zastanawiałeś/łaś się kiedyś, jak ważna jest szczerość wobec lekarza podczas wizyty? Czy zdajesz sobie sprawę, że ukrywanie informacji dotyczących swojego zdrowia może utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy? Lekarz pomimo swojej szerokiej wiedzy i doświadczenia nie jest jak Sherlock Holmes czy Hercules Poirot, którzy są w stanie rozwiązać każdą zagadkę, posiadając jedynie szczątkowe informacje.
Walentynki to święto zakochanych, które zgodnie z przyjętą tradycją, obchodzone jest 14. lutego. Na popularność tego szczególnego dnia wpływa to, że miłość stanowi jeden z najważniejszych elementów ludzkiego życia. Na jej temat powstało mnóstwo książek i filmów. O miłości wypowiadał się nawet najsłynniejszy psychiatra w historii – Zygmunt Freud, który stwierdził, że: Człowiek musi kochać, aby być zdrowy. Miłość to nie tylko wzniosłe uczucia – to także codzienne drobiazgi i wzajemna troska, w tym, troska o zdrowie. Czy można zatem podarować drugiej połówce coś piękniejszego i cenniejszego od zdrowia?
Urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, tablety i smartfony są obecnie dostępne w każdym domu i można z nich korzystać o każdej porze dnia. Odkąd na dobre zagościły one w naszym życiu dostrzeżono wzrastającą zależność pomiędzy pracą przy monitorze, a kłopotami ze wzrokiem. Coraz częściej podejmowana praca zdalna zmusza nas do spędzania kilku godzin na wpatrywaniu się w ekran. Czy może ona wobec tego przyczynić się do pojawiania wad wzroku a jeśli tak, to jak należy dbać o oczy?
Prawdopodobnie słyszałeś/łaś, jak ludzie mówią o swoim strachu przed igłami i jak boją się np. zaszczepić przeciw grypie. Ale to, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że jest więcej osób, które mają lęk przed gabinetami lekarskimi niż tych, które go nie mają!
Łojotokowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych, znana szerokiej grupie czytelników, niejednokrotnie uciążliwa i niedająca o sobie zapomnieć, wydawałoby się błaha, aczkolwiek nawracająca i tym silniej irytująca pacjentów, których dotyka. Wiemy o niej wiele, ale nic na pewno. Umiemy zaleczyć, ale czy wyleczyć? Jaki jest jej związek z ludzkim wirusem upośledzenia odporności czy chorobą Parkinsona? Wiele pytań i jeszcze więcej kontrowersji dotyczących patogenezy schorzenia.