Nasz zespół ekspertów stale śledzi najnowsze badania oraz nowości w dziedzinie medycyny, by dostarczać Ci wartościowe i rzetelne treści. Znajdziesz tu artykuły na temat nowoczesnych metod terapii, profilaktyki chorób oraz najnowszych odkryć medycznych. Pamiętaj, że informacje zawarte na naszym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Twojego zdrowia, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Życzymy dobrej lektury i zachęcamy do regularnych badań profilaktycznych. Zadbaj o zdrowie z POLMED!
Węglowodany to różnorodna grupa związków organicznych, nazywanych tez cukrami, są one jednym z kluczowych makroskładników diety obok białek i tłuszczów. Stanowią one główne źródło energii dla naszego organizmu, jednak ich rola w diecie jest znacznie bardziej złożona niż tylko dostarczanie paliwa do codziennych aktywności. Jakie są rodzaje węglowodanów, w jakich produktach można je znaleźć oraz jak podejść do ich spożycia, aby zachować zdrowie i utrzymać prawidłową masę ciała?
Grypa to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób wirusowych na świecie, która dotyka miliony ludzi każdego roku. Mimo jej powszechności, wielu z nas wciąż nie do końca wie, jak groźne mogą być dla nas patogeny, które wywołują tę chorobę. Grypa jest nie tylko „silniejszym przeziębieniem” — to poważna infekcja wirusowa, która może prowadzić do powikłań, zwłaszcza u chorych z grupy zwiększonego ryzyka. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej.
Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń oczu, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty — przyczyny jego rozwoju są różne, a sam problem początkowo może wydawać się niegroźny. Czym jest zapalenie spojówek, jakie są jego rodzaje, przyczyny oraz metody leczenia?
Nasiona chia, pozyskiwane z szałwii hiszpańskiej, są aktualnie częstym składnikiem wielu prozdrowotnych produktów spożywczych. Zalicza się je do produktów superfoods. Dietetycy często zalecają dodawanie nasion chia do posiłków oraz wykorzystują je w przepisach na zdrowe zamienniki deserów. Jakie są więc konkretnie korzyści z ich spożywania?
Pluskwy należą do najczęstszych pasożytów spotykanych w środowisku domowym. Stanowią uciążliwy problem i nierzadko okazują się trudne do wyeliminowania. Skąd biorą się pluskwy? Jak rozpoznać ugryzienie i jakie mogą być jego konsekwencje?
Introwertyk, ambiwertyk i ekstrawertyk to podstawowe pojęcia, których używa się do opisu osobowości. Szacuje się, że 30-55% ludzi ma osobowość introwertyczną. Introwertycy bywają mylnie postrzegani jako osoby nieśmiałe, unikające relacji z innymi ludźmi i wycofane. Przekonaj się, jakie są cechy introwertyka, jak rozpoznać introwertyka i jak określić swój typ osobowości.
Dieta lekkostrawna (inaczej dieta łatwostrawna), jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników z pożywienia przy jednocześnie jak najmniejszym obciążeniu przewodu pokarmowego ich trawieniem. Z tego powodu możemy mieć z nią styczność podczas pobytu w szpitalu, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji po zabiegach, przy poważnych infekcjach oraz w wielu rodzajach stanach zapalnych w organizmie i chorobach.
Chlorella to jednokomórkowy, słodkowodny, zielony glon, który stał się popularny jako suplement diety i „superfoods” ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Jakie są właściwości odżywcze algi japońskiej i jak dawkować chlorellę? Kto nie powinien jej przyjmować? Sprawdź.
Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, jaką należy dostarczyć organizmowi, aby utrzymać jego prawidłowe funkcjonowanie. W artykule omówimy, czym dokładnie jest zapotrzebowanie kaloryczne, od czego zależy, oraz jak je obliczyć, uwzględniając różne czynniki takie jak podstawowa i całkowita przemiana materii oraz współczynnik aktywności fizycznej.
Strach przed zachorowaniem na COVID-19 jest u części osób nadal bardzo duży. Obawiają się szczególnie ci, którzy mają choroby współistniejące, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Notuje się kolejne mutacje wirusa, które mogą być groźniejsze, niż te poznane do tej pory. Dlaczego w ogóle wirus mutuje i co można z tym zrobić? Czy można się skutecznie ochronić przed koronawirusem? Czy grozi nam ponowna pandemia choroby?
Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, zyskała ogromną popularność w ostatnich latach. Ten rodzaj diety skupia się na spożywaniu dużej ilości tłuszczu, umiarkowanej ilości białka i minimalnej ilości węglowodanów. Taka kombinacja makroskładników prowadzi organizm do stanu nazywanego ketozą, w którym głównym źródłem energii stają się tłuszcze. Czym dokładnie jest dieta keto, dla kogo jest przeznaczona, co można jeść, a czego unikać, oraz jakie korzyści i zagrożenia się z nią wiążą?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób sięga po diety eliminacyjne, aby radzić sobie z nadwrażliwościami pokarmowymi i alergiami natychmiastowymi. W obliczu tych trudności, dieta eliminacyjna staje się skutecznym narzędziem diagnostycznym i terapeutycznym, pomagającym zidentyfikować i wyeliminować problematyczne składniki z codziennej diety.
BMI, czyli Body Mass Index (Wskaźnik Masy Ciała), to prosty i powszechnie stosowany sposób oceny, czy masa ciała danej osoby jest prawidłowa w stosunku do jej wzrostu. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu wskaźnikowi, ponieważ choć jest pomocnym narzędziem, to coraz częściej mówi się o tym, że nie jest idealnym parametrem do oceny prawidłowej masy ciała.
Zapalenie ucha jest powszechnym i uciążliwym schorzeniem, które dotyka ludzi w różnym wieku. Stanowi ono problem zdrowotny, którego istotą jest zapalna reakcja tkanki ucha, zwłaszcza ucha środkowego. Zapalenie ucha może być wynikiem infekcji wirusowych lub bakteryjnych, ale może też wystąpić wskutek reakcji alergicznych lub innych czynników. Jak rozpoznać zapalenie ucha środkowego? Czym jest zapalenie ucha zewnętrznego? Odpowiadamy!
Termin indeks glikemiczny (IG) lub dieta o niskim IG często pojawiają się w kontekście zdrowego odżywiania i utrzymywania odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Indeks ten pozwala na ocenę, jak różne produkty spożywcze wpływają na glikemię, co jest szczególnie ważne dla osób z insulinoopornością, cukrzycą i u osób chcących utrzymać prawidłową masę ciała. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładniej, czym jest indeks glikemiczny, jak się go oblicza oraz jakie produkty mają wysoki i niski IG.
Dla wielu osób ashwagandha może być „wybawieniem” pomagającym odnaleźć spokój oraz odpoczynek i dlatego coraz więcej osób chętnie po nią sięga. Ale czym ona dokładnie jest, jakie ma potwierdzone działanie i czy każdy może ją stosować?
Świerzb jest problemem często kojarzonym z alergią, wysypką i problemami skórnymi. To dobry trop, ponieważ choroba faktycznie związana jest z problemami dermatologicznymi. Mimo tego wiele osób doświadcza swego rodzaju zdziwienia (czasami nawet uczucia odrazy i wstrętu), kiedy dowiaduje się, że świerzb to choroba skóry wywołana przez pasożyty — świerzbowce ludzkie.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zaliczane jest do chorób wirusowych. Wirusa TBE odpowiedzialnego za wywołanie symptomów przenoszą głównie kleszcze. Jak objawia się kleszczowe zapalenie mózgu? W jaki sposób można je leczyć? I czy da się przed nim uchronić?
Angina to potoczna nazwa ostrego stanu zapalnego błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych (łac. tonsillitis), będącego wynikiem działania określonych patogenów. W jego przebiegu pacjent doświadcza nieprzyjemnych objawów, które należy skonsultować z lekarzem. Pojawił się u Ciebie silny ból gardła, uporczywy kaszel lub brzydki nalot na migdałkach? Nie bagatelizuj tych symptomów, ponieważ możesz mieć do czynienia z anginą.
Karmienie mlekiem matki niewątpliwie przynosi wiele korzyści — zarówno dla młodej mamy, jak i nowonarodzonego malucha. To naturalny sposób żywienia, który pozwala niemowlakowi zdrowo się rozwijać. Jednak w przypadku niektórych mam pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących kwestii związanych z żywieniem ich dzieci. Kobiety często obawiają się procesu przystawiania niemowlaka do piersi i widzą w tym pewnego rodzaju wyzwanie.
Zapalenie oskrzeli jest jednym z najczęstszych schorzeń układu oddechowego, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli, co prowadzi do obrzęku i zwężenia dróg oddechowych. W wyniku tego pacjenci mogą doświadczać szeregu uciążliwych objawów, takich jak kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej oraz wydzielanie plwociny.
W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie, w którym tempo życia oraz wymagania zawodowe stale rosną, badania medycyny pracy stają się nieodzownym elementem troski o zdrowie pracowników. Nowoczesne środowiska zawodowe są narażone na liczne czynniki, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia pracowników. W związku z tym medycyna pracy odgrywa kluczową rolę w identyfikowaniu i minimalizowaniu ryzyka związanego z wykonywaną pracą.
Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym. Jej popularność wynika z potwierdzonych naukowo korzyści w zakresie zwiększania wydolności fizycznej, siły mięśniowej oraz przyspieszania regeneracji. Jaki ma wpływ na organizm i dlaczego warto ją przyjmować? Jak dawkować kreatynę? Odpowiadamy!
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?