Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Powrót

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?

Czym są mroczki przed oczami?

Plamki przed oczami opisywane również jako mroczki, błyski, męty, muszki czy paproszki w szarym albo czarnym kolorze to dosłownie ubytki w polu widzenia. Zazwyczaj pojawiają się wtedy, gdy spojrzy się na gładką jasną powierzchnię, np. na białą ścianę lub kartkę papieru. Czarne plamki przed oczami mogą występować pojedynczo – i wówczas nie stanowią powodu do niepokoju – albo w większych grupach – wtedy warto rozważyć wizytę u okulisty. Jeśli dodatkowo obserwuje się błyski świetlne w oku, bóle i zawroty głowy, bóle pod powiekami, swędzenie gałek ocznych oraz ograniczenie ostrości widzenia, najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty. Zapisać na konsultację powinno się także wtedy, gdy mroczki nie znikają i nie zmieniają położenia – zawsze widzi się je w jednym miejscu.

Mroczki przed oczami – przyczyny

Dlaczego niektórzy widzą mroczki przed oczami? Przyczyny pojawiania się ubytków w polu widzenia są bardzo różne. Czasami wynikają z tworzenia się tak zwanych mętów w ciele szklistym i jest to wynikiem zmian związanych z wiekiem. U osób po 50. roku życia ciecz szklista w oku staje się bardziej płynna, zaś ciało szkliste kurczy się i rozpada. W efekcie pacjent widzi odłamki ciała szklistego objawiające się jako wspomniane plamki.

Jeżeli mroczki w oczach nie mają związku z wiekiem, mogą być spowodowane chorobami takimi jak: choroby siatkówki, retinopatia cukrzycowa, anemia, migrena, nadciśnienie tętnicze, zmianami typu guz wewnątrzgałkowy lub świadczyć o obecności ciała obcego.

Wśród chorób siatkówki powodujących dostrzeganie mroczków przed oczami wymienia się stan zapalny siatkówki obejmujący tętnice albo żyły siatkówki oraz oderwanie się siatkówki od naczyniówki, które w efekcie prowadzi do przedostania się komórek krwi do ciała szklistego.

Częstą przyczyną plamek w polu widzenia są również powikłania cukrzycowe, w tym retinopatia cukrzycowa; anemia łącząca się dodatkowo z zawrotami głowy, kołataniem serca, szumem w uszach i bladością; migrena, w której mroczki i błyski pojawiają się w fazie aury oraz nadciśnienie tętnicze. Rzadziej zdarzają się mroczki będące objawem guza wewnątrzgałkowego naciskającego na naczynia krwionośne w gałce ocznej.

Leczenie mroczków przed oczami

Jeśli zmiany w polu widzenia są stałe, towarzyszą im inne wspomniane objawy lub znacznie utrudniają widzenie, należy skonsultować się ze specjalistą. Na początek można zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który określi, czy trzeba od razu udać się do okulisty, czy np. do neurologa. Okulista przeprowadzi badanie dna oka, zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i ewentualnie skieruje na dodatkowe badanie pola widzenia. Neurolog w zależności od własnych podejrzeń zleci tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny. Czasami w diagnostyce pomaga również USG tętnic szyjnych.

Jak leczy się mroczki przed oczami? Leczenie zależy od tego, jakie są przyczyny powstawania zmian w polu widzenia. Czasami konieczne jest przeprowadzenie zabiegu lub operacji, np. w przypadku mroczków wynikających z jaskry, guza wewnątrzgałkowego albo odklejenia się siatkówki. W innych sytuacjach efekty może przynieść wdrożenie medykamentów, czyli leczenie farmakologiczne, np. wtedy, gdy mowa o powikłaniach cukrzycowych i nadciśnieniu tętniczym. Jeśli zaś mroczki przed oczami są wynikiem stanu fizjologicznego – wiążą się ze zmianami w ciele szklistym – tak naprawdę nie stosuje się żadnych środków.

Warto pamiętać, że mroczki przed oczami pojawiają się również u kobiet w ciąży – wówczas mogą być spowodowane anemią, niedoborami magnezu i potasu, niskim ciśnieniem krwi albo, rzadziej, świadczyć o stanie przedrzucawkowym. W tym ostatnim przypadku zaburzenia widzenia obejmują także widzenie podwójne.


Dodano: 15/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy przepukliny

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się