Krwotok z nosa – co może oznaczać jego częste występowanie

Powrót

Krwotoki z nosa uznaje się za powszechną dolegliwość – dotyczą ludzi bez względu na wiek czy płeć. Mogą one być wynikiem urazu, stanu zapalnego zatok przynosowych lub górnych dróg oddechowych albo efektem chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krew z nosa powinna być sygnałem do wizyty u lekarza?

Spis treści:

 1. Obszary błony śluzowej nosa i bogata sieć naczyń krwionośnych — funkcje
 2. Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?
 3. Nadciśnienie tętnicze a krwawienia z nosa
 4. Krew z nosa u dzieci — jak często dochodzi do krwawienia?
 5. Jak postępować w razie krwotoku?
 6. Leczenie krwotoków z nosa
 7. Częste, nieobfite krwotoki z nosa — co robić?
 8. Krwawienie z jednej dziurki nosa — co może oznaczać?
 9. Krwawienia z nosa — jak zapobiegać?

Obszary błony śluzowej nosa i bogata sieć naczyń krwionośnych — funkcje

Jama nosowa odpowiada za oczyszczanie, ocieplanie oraz nawilżanie wdychanego powietrza. Oczyszczanie z drobnoustrojów i zanieczyszczeń jest możliwe dzięki błonie śluzowej nosa. Z kolei ocieplanie i nawilżanie dzięki bardzo bogatej sieci naczyń tętniczych oraz licznym gruczołom. Sieć naczyń krwionośnych w nosie tworzą dwa sploty naczyniowe – jeden zlokalizowany w przednio-dolnej części przegrody nosa (splot Kiesselbacha) i drugi w tylnej części bocznej ściany jamy nosa (splot Woodruffa). Splot w przednio-dolnej części jest szczególnie wrażliwy na wysuszenie błony śluzowej, a także na urazy i to zazwyczaj z niego dochodzi do krwawienia z nosa.

W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości mówimy o krwawieniu – zazwyczaj niegroźnym i ustępującym samoistnie lub krwotoku – potencjalnie niebezpiecznym, w niektórych przypadkach wymagającym interwencji lekarskiej.

Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?

Wyróżnia się przyczyny miejscowe i ogólne. Do miejscowych zalicza się, m.in.:

 • urazy (spowodowane przez uderzenia, częste wydmuchiwanie nosa, intensywne dłubanie w nosie, wdychanie substancji drażniących i zabiegi medyczne),
 • stany zapalne (np. zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok),
 • ubytki w przegrodzie nosa,
 • skrzywienie przegrody nosowej,
 • zanikowy nieżyt błony śluzowej,
 • ziarniak przegrody nosa,
 • polipy nosa,
 • nowotwory jam nosa, zatok i nosogardła.

W większości przypadków częste krwawienia z nosa spowodowane są przez choroby ogólne, w tym:

 • choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca,
 • wrodzone skazy krwotoczne – małopłytkowość lub hemofilia,
 • nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi, wywołane przez przyjmowanie niektórych leków przeciwzakrzepowych, heparyny albo niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
 • niewydolność wątroby,
 • mocznica,
 • choroby zakaźne

Nadciśnienie tętnicze a krwawienia z nosa

Choroby naczyniowe, takie jak wysokie ciśnienie krwi mogą osłabiać naczynia krwionośne w nosie, co sprawia, że są one bardziej podatne na pęknięcie, a tym samym stają się źródłem krwawienia. Choć nadciśnienie tętnicze nie jest jedyną przyczyną krwawień z nosa, uznaje się je za istotny czynnik ryzyka.

Krew z nosa u dzieci — jak często dochodzi do krwawienia?

Krwawienia z nosa mogą występować u dzieci w różnym wieku, ale najczęściej obserwuje się je u dzieci w wieku 6-8 lat. Krwotoki u dzieci mogą być sporadyczne, choć zwiększona częstotliwość może wystąpić w okresie jesienno-zimowym związana np. z zapaleniem zatok lub sezonowymi alergiami. Warto też pamiętać, że kolor kataru może dawać wskazówki dotyczące jego przyczyny — wirusowej, bakteryjnej lub alergicznej. Częste nawroty krwawień z nosa mogą być związane z suchym powietrzem, dlatego ważne jest odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa maluch.

Jak postępować w razie krwotoku?


Jeżeli dojdzie do intensywnego krwotoku z nosa, warto pamiętać, żeby pozostać w pozycji siedzącej z głową pochyloną do przodu. Chory powinien przez kilka minut uciskać skrzydełka nosa i w razie potrzeby wypluwać, a nie połykać spływającą po gardle krew, żeby nie doszło do zachłyśnięcia. Z tego względu również nigdy nie należy odchylać głowy do tyłu. Ponadto w celu zatamowania krwawienia można wypróbować skuteczny sposób — zastosowanie zimnych okładów na grzbiet nosa i kark.


Po ustąpieniu krwawienia powinno się nawilżyć błonę śluzową nosa wodą morską lub solą fizjologiczną.

Jeżeli krwotok trwa dłużej niż 20 minut, należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza.

Leczenie krwotoków z nosa

W przypadku bardzo intensywnego krwawienia specjalista zajmie się przede wszystkim zatamowaniem upływu krwi. W tym celu stosuje się m.in. koagulację elektryczną lub kauteryzację chemiczną po uprzednim oczyszczeniu jamy nosowej ze skrzepów i podaniu miejscowych leków znieczulających albo obkurczających naczynia krwionośne. Gdy to nie pomaga lub gdy uwidocznienie rany okaże się niemożliwe, zakłada się tamponadę, aby zatamować krwawienie. Ze względu na to, że założenie tamponady jest bolesne i wymaga pozostania w szpitalu, traktuje się ją jako ostateczność.

Czym jest tamponada?

Tamponada nosa to procedura medyczna, polegająca na wprowadzeniu specjalnego tamponu do jamy nosowej w celu zatrzymania krwawienia. Procedura ta jest stosowana w przypadku silnych, uporczywych lub nawracających krwawień, które nie ustępują przy standardowych metodach zatrzymania krwawienia. Tamponada nosa wymaga profesjonalnego nadzoru i może być usuwana po określonym czasie pod nadzorem specjalisty.

Tamponada przednia i tylna nosa
Tamponada przednia i tylna nosa

W międzyczasie lekarz zbierze wywiad – istotne będzie dla niego to czy krwawienie z nosa zdarzyło się po raz pierwszy, czy regularnie nawraca, czy pacjent ma jakieś choroby przewlekłe i w związku z tym przyjmuje leki na stałe – oraz oceni stan ogólny chorego. Czasami specjalista może dodatkowo zlecić wykonanie badań krwi takich jak morfologia, biochemia i parametry krzepliwości. Jeżeli krwawienie jest wynikiem urazu np. głowy, diagnostykę poszerza się o badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Częste, nieobfite krwotoki z nosa — co robić?

Co robić, jeżeli krwawienia nie są bardzo obfite i tym samym nie wymagają natychmiastowej interwencji, ale zdarzają się często? Wówczas również powinno się zgłosić do lekarza – najlepiej bezpośrednio do laryngologa, który pomoże w znalezieniu przyczyny krwotoków.

Krwawienie z jednej dziurki nosa — co może oznaczać?

Często podczas krwawienia z nosa krew wypływa tylko z jednej dziurki nosa. Jeżeli uszkodzenie naczyń krwionośnych nie jest znaczne, krwawienie zazwyczaj ustępuje po kilku minutach. Jedną z możliwych przyczyn takiego krwotoku może być skrzywienie przegrody — może ono prowadzić do pojawienia się innych objawów, np. uczucia zatkania nosa lub trudności z oddychaniem przez nos. W takich przypadkach często konieczne jest leczenie operacyjne stanowiące pomoc w wyeliminowaniu tego typu dolegliwości.

Krwawienia z nosa — jak zapobiegać?

Aby zapobiegać krwawieniom z nosa, warto pamiętać, np. o:

 • Utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza — zwłaszcza w suchych klimatach lub podczas sezonu grzewczego. W tym celu sprawdzają się nawilżacze powietrza, pomagające utrzymać wilgotność na właściwym poziomie i uniknąć nadmiernej suchości błony śluzowej nosa.
 • Unikaniu czynników drażniących — takich jak dym tytoniowy, chemikalia czy silne zapachy, które mogą podrażniać błonę śluzową nosa i prowadzić do krwawień.
 • Zachowaniu ostrożności podczas czyszczenia nosa — ważne jest delikatne czyszczenie nosa, szczególnie u dzieci. 
 • Diecie bogatej w witaminę K — spożywanie pokarmów bogatych w witaminę K, takich jak zielone warzywa liściaste, jaja i brokuły, może wspierać prawidłową krzepliwość krwi, a także pomaga w zapobieganiu nadmiernym krwawieniom.

Bibliografia:

 1. Karchier E., Krwawienie z nosa – stan nagły o zróżnicowanej etiologi, https://podyplomie.pl/stanynaglepodyplomie/37771,krwawienie-z-nosa-stan-nagly-o-zroznicowanej-etiologii [dostęp online: 10.06.2023]
 2. Tabassom A, Cho JJ. Epistaxis, Treasure Island (FL): StatPearls, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK435997/ [dostęp online: 10.06.2023]
 3. Fatakia A, Winters R, Amedee RG. Epistaxis: a common problem. Ochsner J. 2010 Fall;10(3):176-8., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096213/ [dostęp online: 10.06.2023]
 4. B. Skotnicka, Krwawienia z nosa u dzieci, Otolaryngologia dziecięca, red. D. Gryczyńska, Bielsko-Biała 2007, str. 252-258.  http://www.nowapediatria.pl/wp-content/uploads/2015/11/np_2015_083-086.pdf [dostęp online: 10.06.2023]

Dodano: 16/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się