Wiosenna alergia – co uczula i jak radzić sobie z objawami? Testy alergiczne

Powrót

Alergia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń na świecie – to choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że około 15 milionów ludzi w Polsce ma różnego typu alergie. U 4 milionów z nich występuje astma będąca powikłaniem alergii. Jeżeli w okresie wiosennym zauważamy u siebie przewlekły katar lub duszności, a po wyjściu na zewnątrz pojawia się problem z łzawieniem oczu, warto wykonać testy, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście jest się alergikiem.

Czym jest alergia?

Alergia nazywana inaczej uczuleniem to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na kontakt z niektórymi substancjami nieszkodliwymi dla zdrowych osób – alergenami. Alergenami mogą być zarówno produkty lub składniki produktów spożywczych np. cytrusy, truskawki, orzechy, mleko i przetwory mleczne, jajka czy gluten (alergeny pokarmowe), jak i pyłki roślin, roztocza, kurz, sierść zwierząt (alergeny wziewne), leki, jad owadów, a nawet kosmetyki lub materiały mające kontakt ze skórą np. wełna czy nikiel (alergeny kontaktowe).

Warto wspomnień, że alergia nie jest tym samym co nietolerancja, chociaż te pojęcia bywają używane wymiennie. Alergia to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego, zaś nietolerancja to problem z trawieniem lub wchłanianiem składnika (np. laktozy) będąca efektem niedoboru substancji odpowiadającej za ten proces (w przypadku laktozy chodzi o enzym laktazę).

Wiosenna alergia na pyłki

W okresie wiosennym najczęściej obserwuje się reakcje alergiczne na pyłki roślin wiatropylnych. Uczulenie na pyłki, czyli pyłkowica, diagnozowane jest nawet u jednej czwartej populacji zamieszkujących kraje wysokorozwinięte. Co ważne, w tym przypadku objawy alergii pojawiają się w okresie pylenia roślin, na które ma się uczulenie. Ze względu na to, że pyłki mogą być przenoszone przez wiatr na duże odległości, a dodatkowo intensywność pyleń w kolejnych latach jest różna, połączenie symptomów z okresami pyleniami bywa utrudnione.

Najwięcej Polaków ma alergię na pyłki traw takich jak wiechlina, kostrzewa lub tymotka łąkowa, chwastów m.in. babki lancetowatej czy bylicy pospolitej oraz drzew w tym brzozy, jesionu, dębu, leszczyny i wierzby. Pierwsze pylenia rozpoczynają się już w lutym – olsza i leszczyna – i trwają do jesieni. W zależności od tego, na które z pyłków reaguje się alergią, symptomy mogą się utrzymywać przez jakiś czas, a w części przypadków występować nawet przez cały okres pylenia.

Objawy alergii

O jakich symptomach mowa? Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii wiosennej należą: katar sienny – wodnista lub gęsta wydzielina z nosa, napady kichania i kaszlu, uczucie zatkanego nosa, świąd nosa, uszu, gardła, podniebienia i/lub oczu, upośledzenie węchu, spływanie wydzieliny po tylnej ściance gardła, obrzęk powiek, a także łzawienie, przekrwienie i obrzęk spojówek.

Testy alergiczne

Wymienione symptomy powinny skłonić pacjenta do wizyty u alergologa. Specjalista stawia diagnozę nie tylko na podstawie objawów, lecz także testów alergicznych. Istnieją cztery podstawowe rodzaje testów – skórne, naskórkowe płatkowe, z krwi oraz prowokacje. Zazwyczaj wykonuje się testy skórne punktowe lub śródskórne, ponieważ na ich podstawie można potwierdzić alergie wziewne, pokarmowe i na wybrane leki. Co ważne, tego typu testy przeprowadza się u dzieci powyżej 6. roku życia i u dorosłych.

U najmłodszych dzieci powyżej 6. miesiąca życia oraz osób przyjmujących leki mogące zaburzać wynik testów skórnych skuteczną metodą diagnostyczną jest wykonanie testów z krwi. Na podstawie próbki krwi określa się miano swoistych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom.

Jeszcze inny sposób to prowokacja, czyli ekspozycja na alergen. Wykonuje się je u osób z podejrzeniem alergii pokarmowych lub uczulonych na wiele różnych alergenów.

Ostatnim rodzajem testów są testy naskórkowe płatkowe przeprowadzane wyłącznie w przypadku alergii kontaktowych.

Jak sobie radzić z objawami alergii?

Jak wygląda leczenie alergii wiosennej? Jeżeli pacjent ma potwierdzoną alergię i objawy nieżytu nosa, przewlekle stosuje się glikokortykosteroidy w postaci kropli. Dodatkowo doustnie podaje się leki przeciwhistaminowe np. cetryzynę, lewocetryzynę czy loratadynę lub przeciwleukotrienowe osłabiające reakcję alergiczną. Czasami zaleca się preparaty z efedryną albo fenylefryną obkurczające naczynia błony śluzowej nosa – wówczas przyjmuje się je przez krótki okres. Przy objawach takich jak swędzenie i pieczenie oczu pomocne mogą być również krople nawilżające. Jednocześnie zaleca się ograniczenie ekspozycji na alergen na tyle, na ile to możliwe, a w wielu przypadkach również tak zwane odczulanie.

Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.


Dodano: 12/04/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
onkopakiet polmed
Kup online!
Onkopakiet
Badanie mikroelementów
Badania zalecane w ramach profilaktyki nowotworowej osób dorosłych oraz wykorzystywane w procesie leczenia nowotworów.

od 160 zł
test na endometriozę polmed
Kup online!
Badania
Test EndomKIT na endometriozę
Nieinwazyjny test z krwi EndomKIT w znaczący sposób skraca ścieżkę diagnostyczną choroby. Umów badanie w POLMED!

od 529 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się