Tarczyca to bardzo ważny narząd, warunkujący prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zlokalizowana jest w przedniej części szyi. Pobudzana przez przysadkę mózgową, odpowiada za produkcję hormonów. Hormony tarczycy to trójjodotyronina, tyroksyna oraz kalcytonina. Mają one istotny wpływ na przemianę materii. Zaburzone funkcjonowanie tarczycy prowadzić może natomiast do nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego, krwionośnego, nerwowego, a nawet rozrodczego.
Objawy chorób tarczycy
O kształcie dolegliwości i powiązanych z nimi zaburzeń tarczycy, wynikających z jej nieprawidłowego funkcjonowania, decydują przyczyny pojawiających się odchyleń. Niepokojące symptomy wywoływać może bowiem nadczynność tarczycy lub jej niedoczynność. Do wspólnych objawów źle działającego narządu należą natomiast: zmiana masy ciała, występująca bez względu na stosowanie lub brak diety, utrudniona koncentracja oraz pogarszająca się kondycja włosów, skóry i paznokci. Co więcej, zaburzone funkcjonowanie gruczołu prowadzić może również do jego innych stanów chorobowych. Choroby tarczycy to m.in. Hashimoto oraz choroba Gravesa-Basedowa. U kobiet, w ciągu 12 miesięcy po porodzie może dojść z kolei do poporodowego zapalenia tarczycy.
Nadczynność i niedoczynność tarczycy – czym się różnią?
Nadczynność tarczycy różni się od niedoczynności tarczycy poziomem hormonów, wydzielanych przez omawiany gruczoł. W diagnostyce tarczycy kluczowe jest natomiast badanie TSH. Poziom tyreotropiny sprzężony jest bowiem ze stężeniem hormonów, produkowanych przez tarczycę. Samo TSH określane jest natomiast jako hormon przysadki mózgowej i jest hormonem wydzielanym pulsacyjnie. Co ciekawe, im mniejsza ilość TSH, tym większy jest poziom hormonów, wydzielanych przez tarczycę i odwrotnie. Z tego powodu, niskie stężenie TSH wskazywać będzie na nadczynność tarczycy, a podwyższony poziom świadczyć będzie o niedoczynności tarczycy. Czym objawia się jeden i drugi stan chorobowy?
Nadczynność tarczycy
W przypadku nadczynności tarczycy, charakterystyczna jest przede wszystkim szybka utrata masy ciała przy jednoczesnym zwiększonym apetycie oraz przy braku stosowania diety odchudzającej. Ponadto, wystąpić może drżenie rąk, wytrzeszcz oczu, duszności, potliwość, chroniczne zmęczenie, bezsenność, zaburzenia miesiączkowania. Dodatkowo, przy nadczynności, tarczyca będzie większa niż zwykle.
Niedoczynność tarczycy
Na niedoczynność tarczycy wskazywać będzie z kolei ciągłe uczucie chłodu, nieregularny cykl miesiączkowy, wzrost wagi (nawet w trakcie odchudzania), zaparcia, osłabienie, zmęczenie, ospałość, suchość i bladość skóry, zwolniony rytm bicia serca. Pamiętaj, jeśli zauważysz istnienie objawów, wskazujących na zaburzenia tarczycy, udaj się do lekarza, który zaleci odpowiedne badania na tarczycę, a następnie dopasuje odpowiednią metodę leczniczą.
Choroba Hashimoto – co należy o niej wiedzieć?
Jedną ze znanych chorób tarczycy jest choroba Hashimoto. Jest to zapalenie tarczycy, wykazujące największą częstość występowania. Na czym polega schorzenie?
Choroba Hashimoto powstaje na gruncie autoimmunologicznym. Polega na tym, że przeciwciała lub limfocyty T są skierowane przeciwko własnej tarczycy. Niezwykle ważne jest wykrycie zaburzeń tarczycy, wynikających z Hashimoto. Tkanki gruczołu są bowiem niszczone, przez co nie jest on w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów, a to prowadzi w efekcie do niedoczynności tarczycy.
Objawy Hashimoto
Do charakterystycznych objawów, towarzyszących chorobie Hashimoto należą: przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni i stawów, trudności z oddychaniem, spowolnione tętno, zaparcia i problemy związane z układem trawiennym, sucha i zimna skóra, przesuszone i wypadające włosy. Jeżeli występują u Ciebie powyższe dolegliwości, konieczne będzie w takiej sytuacji wykonanie badań laboratoryjnych na poziom stężenia TSH, FT3 oraz FT4. Ponadto, niezbędne będzie również zbadanie poziomu przeciwciał tarczycowych. Takie badanie oznacza poziom przeciwciał i jest niezbędne przy diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy. Ilość przeciwciał wzrasta bowiem w przypadku choroby Hashimoto oraz innych schorzeń układu odpornościowego.
Kiedy wykonać badania funkcji tarczycy?
Podstawą przy diagnostyce chorób tarczycy jest istnienie objawów, wskazujących na potencjalne zaburzenia funkcjonowania narządu. Niezwykle ważna jest zatem samoobserwacja i czujność wobec niepokojących objawów. Dzięki wykryciu zaburzeń we wczesnym stadium nadczynności tarczycy lub jej niedoczynności, możliwe będzie bowiem skuteczne leczenie. Tak samo sytuacja wygląda w każdym przypadku choroby Hashimoto oraz innych schorzeń tarczycy. Kompleksowa troska o zdrowie możliwa będzie natomiast przy pomocy pakietów POLMED.
Badania na tarczycę – pakiet podstawowy
W POLMED oferujemy dwa rodzaje pakietów, niezbędnych przy diagnostyce chorób tarczycy. Wersja podstawowa swoim zakresem obejmuje badanie poziomu stężenia TSH, FT3 oraz FT4. Ze względu na to, że wymienione współczynniki wpływają na siebie nawzajem, ważne jest, aby badane były równocześnie. Wysoki poziom TSH, idący w parze z niskim stężeniem FT3 i FT4 wskazuje na niedoczynność tarczycy. Zbyt niskie TSH, w połączeniu z podwyższonym FT3 i FT4 wiąże się natomiast z nadczynnością tarczycy.
Badania tarczycowe – opis pakietu rozszerzonego
Pogłębiona diagnostyka tarczycowa, możliwa przy wyborze pakietu rozszerzonego, pozwala wykryć taką chorobę tarczycy, jak Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. W tym celu, oprócz poziomu TSH, FT3 i FT4, wykonywane jest również badanie przeciwciał tarczycowych anty-TPO oraz anty-TG. Anty-TPO oznaczają przeciwciała przeciw peroksydazie, natomiast anty-TG to przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie. Oba wskaźniki są niezbędne do zdiagnozowania choroby Hashimoto.
Badanie tarczycy – jak się przygotować?
Badania funkcji tarczycy wykonywane są poprzez ocenę stężenia poszczególnych hormonów, obecnych w pobranej próbce krwi pacjenta. Oznacza to, że badania na tarczycę nie wymagają żadnego przygotowania. Pamiętać należy jednak o tym, że badanie poziomu TSH we krwi najlepiej jest wykonać rano. Na niewiarygodny wynik wpłynąć może natomiast aktywność fizyczna oraz stres. Z tego powodu, przed planowanym badaniem warto zadbać o ograniczenie nerwowych sytuacji oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.