Walentynki idealnym czasem na zadbanie o serce!

Powrót

Serce to nie tylko walentynkowy symbol, lecz także przede wszystkim jeden z najważniejszych organów. Pracuje bez przerwy przez całe życie, rozprowadzając krew do każdej komórki. Niestety jest też wyjątkowo narażone na choroby. Jakie są najczęstsze choroby układu krążenia i kiedy powinno się zgłosić do kardiologa?

Serce to pompa ssąco-tłocząca składająca się z czterech jam – prawej i lewej komory oraz prawego i lewego przedsionka. Każda z nich ma swoją zastawkę, która zapobiega cofaniu się krwi, zapewniając jej jednokierunkowy obieg. Krew zawierająca tlen trafia najpierw do lewego przedsionka, a później do lewej komory. Stamtąd pompowana jest do aorty, a dalej rozprowadzana do każdej komórki ciała. Krew bez tlenu płynie żyłą główną dolną do prawego przedsionka i następnie do prawej komory, skąd przepływa do tętnicy płucnej. Tętnicą rozprowadzana jest do płuc, aby ponownie tlen związał się z hemoglobiną. Ta natlenowana krew trafia do lewego przedsionka i obieg się zamyka.

Serce może pompować krew dzięki regularnym skurczom mięśnia sercowego. Rytmiczność tej pracy jest bardzo ważna dla utrzymania odpowiedniego poziomu tlenu w komórkach. Sam organ chronią osierdzie – worek zbudowany z podwójnej błony surowiczej i włóknistej – mostek oraz żebra.

Choroby serca

Choroby układu krążenia uznawane są za jedną z głównych przyczyn zgonów. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się: chorobę wieńcową nazywaną również chorobą niedokrwienną serca, niewydolność lub zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawek, zaburzenia rytmu serca w tym arytmię, migotanie przedsionków, tachykardię i bradykardię, nerwicę serca, zapalenie osierdzia albo wsierdzia oraz blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego. Duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka stanowią również miażdżyca, niedrożność tętnic oraz zakrzepica – mogą one bezpośrednio prowadzić do zawału mięśnia sercowego. Niebezpieczne jest także nadciśnienie tętnicze, które często skutkuje udarem mózgu.

Na choroby serca narażone są szczególnie osoby starsze, otyłe, żyjące w przewlekłym stresie, palące papierosy i nieaktywne fizycznie. Te czynniki ryzyka można przynajmniej częściowo ograniczyć, ale warto pamiętać, że zachorowanie na choroby układu krążenia zależy w dużej mierze również od predyspozycji genetycznych.

Objawy choroby serca

Jakie są objawy choroby serca? Niepokojące powinny być kołatania serca – zwłaszcza przyspieszone, silne bicie, uczucie duszności, nadmierne zmęczenie, obrzęki w kończynach dolnych oraz ból w klatce piersiowej, szczególnie jeżeli promieniuje do ramienia lub szczęki.

Jak rozpoznać najczęściej występującą chorobę serca? Choroba wieńcowa – objawy: ból w klatce piersiowej przeważnie za mostkiem nasilający się w trakcie stresu i podczas wysiłku, zawroty głowy, mdłości, spłycony oddech, nadmierna potliwość, osłabienie oraz kołatanie serca. Podobne, chociaż mniej swoiste symptomy daje migotanie przedsionków. Objawy, które wymagają konsultacji lekarskiej to: zmęczenie, osłabienie, duszności, zawroty głowy, zasłabnięcia lub omdlenia, a także dzwonienie w uszach. Tylko część z diagnozowanych pacjentów skarży się na uczucie nieregularnego bicia serca, dlatego tę chorobę jest dużo trudniej wykryć niż inne schorzenia układu krwionośnego.


Dodano: 01/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – co może oznaczać jego częste występowanie

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się