Bóle głowy zdarzają się niemal każdemu, ale nie każdy doświadcza migren. Ten rodzaj pierwotnego bólu głowy – niezwiązanego z żadną chorobą towarzyszącą – jest wyjątkowo silny i uciążliwy, a przy tym trwa zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin bez przerwy. Jakie są dodatkowe objawy migreny? Co może ją wywoływać? W jaki sposób poradzić sobie w trakcie napadu?
Migrena to powtarzający się, zazwyczaj jednostronny ból głowy o charakterze pulsującym, który zwiększa się przy każdym ruchu. Zarówno stopień nasilenia bólu, jak i częstotliwość występowania może być różna u różnych pacjentów. Są osoby, które mają napad średnio raz w na dwa miesiące, ale zdarzają się i takie, u których migrena pojawia się nawet raz w tygodniu. Pojedynczy napad rozwija się stosunkowo szybko – przeważnie w ciągu kilkunastu minut – i trwa od 4 do 72 godzin, chociaż w niektórych przypadkach ten czas może się wydłużyć. Poza objawami bólowymi migrenom towarzyszą często nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy.
Szacuje się, że migrena występuje u około 8% Polaków, z czego 75% stanowią kobiety, a pozostały odsetek mężczyźni. Pierwsze napady pojawiają się najczęściej u osób przed 40. rokiem życia, jednak nie jest to regułą. Co ważne, migreny diagnozowane są również u dzieci poniżej 12. roku życia.
Istnieją dwa podstawowe typy migreny – z aurą i bez aury. O migrenie z aurą mówi się, gdy atak bólu poprzedzony jest krótkotrwałymi zaburzeniami widzenia lub zaburzeniami czucia i mowy. Jeżeli chodzi o zaburzenia widzenia, najczęściej są to: rozmycie konturów, świetliste plamki, jaskrawe zygzaki albo aureole otaczające ludzi i przedmioty. Wśród zaburzeń czucia wymienia się odrętwienia lub przejściowe niedowłady kończyn. Migrena bez aury, czyli bez poprzedzających objawów, występuje u 75% chorych.
Poza tym niektórzy specjaliści wyróżniają również migrenę oczną nazywaną inaczej klasyczną – ból występuje w okolicy oczodołu, łączy się z niedowidzeniem, obniżeniem ostrości wzroku, nudnościami i wymiotami; migrenę przewlekłą – ataki trwają co najmniej 15 dni w miesiącu przez kolejne trzy miesiące; stan migrenowy – pojedynczy atak, który utrzymuje się dłużej niż przez 72 godziny bez przerwy; migrenę okoporaźną – bólowi towarzyszy częściowe albo całkowite porażenie mięśni okoruchowych, co skutkuje odpadnięciem powieki oraz migrenę porażenną inaczej skojarzoną – oprócz pulsującego bólu pojawiają się objawy mózgowe (m.in. mrowienia, drętwienia, uczucie porażenia prądem, zaburzenia mowy).
Patogeneza migreny nie jest znana. Mówi się, że występowanie migreny zależy jednocześnie od kwestii genetycznych i czynników środowiskowych. Wiadomo natomiast, co może wywoływać napady. Pacjenci chorujący na migreny często zauważają związek pomiędzy kolejnymi napadami a dużym stresem, przemęczeniem, nadmiarem lub brakiem dostatecznej ilości snu, piciem alkoholu, kawy i herbaty, jedzeniem czekolady, czerwonego mięsa, serów oraz produktów o dużej zawartości soli, mocnymi zapachami, długim uczuciem głodu i pragnienia, a także zmianami ciśnienia atmosferycznego. U kobiet dodatkowo pojawianie się napadów może mieć związek z wahaniami poziomu hormonów płciowych.
Co zrobić w przypadku napadu migreny? Doraźnie w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych stosuje się paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty z grupy tryptanów albo kwas acetylosalicylowy. W przypadku silnych wymiotów często konieczne jest podanie środków przeciwwymiotnych lub leków uspokajających, które wyciszają organizm. Jeżeli dodatkowo występuje światłowstręt i dźwiękowstręt najlepiej w miarę możliwości położyć się w zaciemnionym, wyciszonym pomieszczeniu do czasu ustąpienia objawów.
U części pacjentów, u których napady występują co najmniej dwa razy w miesiącu, są na tyle silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie, a jednocześnie nie mijają po podaniu leków objawowych, stosuje się profilaktyczne leczenie mające na celu redukcję liczby ataków. Wówczas przepisuje się propranolol, amitryptylinę, topiramat czy flunaryzynę.
to stosunkowo nowy, ale wyjątkowo skuteczny sposób uśmierzania bólów głowy.
Przed wykonaniem zabiegu należy zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną, gdzie lekarz neurolog postawi pewne rozpoznanie i wdroży odpowiednie i skuteczne leczenie. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, nie jest wymagane podanie znieczulenia, a po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego trybu życia.
Wstrzyknięć dokonuje się w mięśnie okolic głowy i szyi. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za powstawanie bólu.
Pełen efekt leczenia uzyskuje się po 3 cyklach wstrzyknięć w odstępie 12 tygodni. Pierwsze efekty są widoczne po tygodniu od wykonania zabiegu. U więcej niż połowy pacjentów po zabiegu dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości.
Leczenie botoksem uznane jest przez Polskie Towarzystwo Bólów Głowy i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy za jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny przewlekłej.
Migrena jest chorobą bardzo trudną w leczeniu, dlatego Botox jest wielką nadzieją dla pacjentów cierpiących na tę chorobę.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.