Bóle głowy zdarzają się niemal każdemu, ale nie każdy doświadcza migren. Ten rodzaj pierwotnego bólu głowy – niezwiązanego z żadną chorobą towarzyszącą – jest wyjątkowo silny i uciążliwy, a przy tym trwa zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin bez przerwy. Jakie są dodatkowe objawy migreny? Co może ją wywoływać? W jaki sposób poradzić sobie w trakcie napadu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Migrena to jedna z powszechniej występujących chorób neurologicznych, zaliczana do pierwotnych bólów głowy (nie wywołanych innymi chorobami).
Co ją charakteryzuje? Migrena to powtarzający się, zazwyczaj jednostronny ból głowy o charakterze pulsującym, który zwiększa się przy każdym ruchu lub w wyniku silnych emocji. Chorzy często określają ten ból jako rozpierający. Zarówno stopień nasilenia bólu, jak i częstotliwość występowania może być różna u różnych pacjentów. Są osoby, które mają napad średnio raz w na dwa miesiące, ale zdarzają się i takie, u których migrena pojawia się nawet raz w tygodniu, co czyni ją chorobą przewlekłą. Pojedynczy napad rozwija się stosunkowo szybko – przeważnie w ciągu kilkunastu minut – i trwa od 4 do 72 godzin, chociaż w niektórych przypadkach ten czas może się wydłużyć. Poza objawami bólowymi migrenom towarzyszą często:
Co ważne, po ustąpieniu bólu głowy chorzy nie doświadczają żadnych dodatkowych objawów.
Migrena – napadowy, zazwyczaj jednostronny ból głowy o pulsującym charakterze, trwający od kilku do kilkudziesięciu godzin. Charakteryzuje się zróżnicowaną częstotliwością występowania i stopniem nasilenia od umiarkowanego do silnego, przy czym dolegliwości bólowe nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego i emocji.
Jak powszechnym schorzeniem są migrenowe bóle głowy? Szacuje się, że występują u około 8% Polaków, z czego 75% stanowią kobiety, a pozostały odsetek mężczyźni. Pierwsze napady pojawiają się najczęściej u osób przed 40. rokiem życia, jednak nie jest to regułą. W niewielkim stopniu migreny diagnozowane są również u dzieci poniżej 12. roku życia.
Istnieją dwa podstawowe typy migrenowych bólów głowy:
Oprócz tego przez niektórych specjalistów wyróżnia się dodatkowe typy, takie jak:
O migrenie z aurą mówi się, gdy atak bólu poprzedzony jest krótkotrwałymi zaburzeniami widzenia lub zaburzeniami czucia i mowy.
Jeżeli chodzi o zaburzenia widzenia, najczęściej są to: rozmycie konturów, świetliste plamki, jaskrawe zygzaki albo aureole otaczające ludzi i przedmioty. Wśród zaburzeń czucia wymienia się odrętwienia lub przejściowe niedowłady kończyn.
Patogeneza migreny nie jest znana. Mówi się, że występowanie migreny zależy jednocześnie od kwestii genetycznych i czynników środowiskowych. Wiadomo natomiast, co może wywoływać napady.
Przyczyny migreny nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że migrena wynika z predyspozycji genetycznych do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych, wyzwalanych pod wpływem różnorodnych czynników środowiskowych.
Wśród czynników ryzyka mogących prowokować migrenowy ból głowy są:
U osób doświadczających migrenowych bólów głowy każdy atak może przebiegać inaczej i różnić się stopniem nasilenia bólu, a także występowaniem objawów towarzyszących. W wielu przypadkach przebiega on jednak według podobnego schematu, dlatego wymienia się następujące fazy ataku migrenowego:
Rozpoznania migreny dokonuje się zazwyczaj w oparciu o wnikliwy wywiad lekarski przeprowadzony z pacjentem, a także badanie przedmiotowe. Ból migrenowy powinien spełniać określone kryteria:
W niektórych przypadkach lekarz może zlecić inne badania diagnostyczne (by wykluczyć inne przyczyny bólu głowy), takie jak badania obrazowe czy EEG (elektroencefalografię).
Co zrobić w przypadku napadu migreny? Leczenie migreny przede wszystkim ma na celu zniesienie bólu i objawów współwystępujących, takich jak nudności i wymioty, a także minimalizowanie ryzyka nawrotów choroby.
Doraźnie w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych stosuje się:
Ważne jest by przyjęcie leku nastąpiło jak najszybciej po wystąpieniu napadu migrenowego. Pozwala to na skrócenie czasu jego trwania, a także ograniczenie do minimum nasilenia niepożądanych objawów dodatkowych. W przypadku silnych wymiotów często konieczne jest podanie środków przeciwwymiotnych (np. metoklopramid) lub leków uspokajających, które wyciszają organizm. Pomocne mogą być także metody niefarmakologiczne. Przykładowo jeżeli u chorego dodatkowo występuje światłowstręt i dźwiękowstręt najlepiej w miarę możliwości położyć się w zaciemnionym, wyciszonym pomieszczeniu do czasu ustąpienia objawów. Ulgę przynoszą także zimne okłady. Ważne jest także, by unikać czynników mogących skutkować napadem bólu głowy.
U części pacjentów stosuje się profilaktyczne leczenie mające na celu redukcję liczby ataków. Jakie są kryteria jego wdrożenia? To przede wszystkim:
Wówczas przepisuje się:
U pacjentów, u których stosowane jest leczenie profilaktyczne wskazane jest także wdrożenie psychoterapii. W leczeniu migreny wykorzystywane są także inne metody, jak chociażby leczenie toksyną botulinową.
To stosunkowo nowy, ale wyjątkowo skuteczny sposób uśmierzania bólów głowy.
Przed wykonaniem zabiegu należy zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną, gdzie lekarz neurolog postawi pewne rozpoznanie i wdroży odpowiednie i skuteczne leczenie. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, nie jest wymagane podanie znieczulenia, a po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego trybu życia.
Wstrzyknięć dokonuje się w mięśnie okolic głowy i szyi. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za powstawanie bólu.
Pełen efekt leczenia uzyskuje się po 3 cyklach wstrzyknięć w odstępie 12 tygodni. Pierwsze efekty są widoczne po tygodniu od wykonania zabiegu. U więcej niż połowy pacjentów po zabiegu dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości.
Leczenie botoksem uznane jest przez Polskie Towarzystwo Bólów Głowy i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy za jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny przewlekłej.
Migrena jest chorobą bardzo trudną w leczeniu, dlatego Botox jest wielką nadzieją dla pacjentów cierpiących na tę chorobę.
Leczenie migreny w POLMED dr n.med. Grzegorz Maksymiuk
Koszt terapii:
Kwalifikacja neurologa: 200 zł
Leczenie botoksem: 2000 zł
Umów się na wizytę kwalifikacyjną w Warszawie: dr n.med. Grzegorz Maksymiuk
Bibliografia:
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Jej objawy są bardzo podobne do symptomów anginy bakteryjnej, stąd często te dwie infekcje bywają mylone. Jak można się zarazić mononukleozą? W jaki sposób odróżnić ją od anginy bakteryjnej? Jakie leczenie stosuje się w przypadku potwierdzenia mononukleozy, a czego nie należy przyjmować?