Leczenie migreny botoksem botulinowym to stosunkowo nowy, ale wyjątkowo skuteczny sposób uśmierzania bólów głowy.

Botoks co to jest?

Botoks inaczej zwany toksyną botulinową lub jadem kiełbasianym, to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Zastosowanie w medycynie znajduje jedynie typ A toksyny botulinowej. Badania prowadzone nad botuliną  pokazały, że jest ona lekiem bezpiecznym, dobrze tolerowanym oraz że objawy niepożądane terapii zdarzały się niezwykle rzadko.

Botoks a leczenie migreny

Leczenie botoksem uznane jest przez Polskie Towarzystwo Bólów Głowy i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy za jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia migreny przewlekłej. Migrena jest chorobą bardzo trudną w leczeniu, dlatego Botox jest wielką nadzieją dla pacjentów cierpiących na tę chorobę.

Charakterystyczną cechą migrenowego bólu głowy są napady trwające od 4 do 72 godzin, mdłości lub wymioty, nadwrażliwość na światło lub dźwięki. W migrenie przewlekłej występuje co najmniej 9 dni z silnym bólem głowy w miesiącu oraz co najmniej 15 dni w miesiącu, gdzie wystąpił ból głowy.

Jak wygląda zabieg?

Przed wykonaniem zabiegu należy zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną, gdzie lekarz neurolog postawi pewne rozpoznanie i wdroży odpowiednie i skuteczne leczenie. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, nie jest wymagane podanie znieczulenia, a po zabiegu pacjent może wrócić do normalnego trybu życia.

Wstrzyknięć dokonuje się w mięśnie okolic głowy i szyi. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za powstawanie bólu.

Pełen efekt leczenia uzyskuje się po 3 cyklach wstrzyknięć w odstępie 12 tygodni. Pierwsze efekty są widoczne po tygodniu od wykonania zabiegu. U więcej niż połowy pacjentów po zabiegu dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości.

Umów się na wizytę kwalifikacyjną: dr n.med. Grzegorz Maksymiuk

Koszt terapii:

Kwalifikacja neurologa: 200 zł

Leczenie botoksem: 2000 zł

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się