Masz skierowanie np. do alergologa dziecięcego. Dzwonisz do kilku różnych placówek i dowiadujesz się, że najbliższa wizyta jest za niecałe dwa lata. Nie chcesz czekać, bo dziecko wymaga pilnej kontroli w związku z pojawiającymi się objawami. Co wtedy? Zazwyczaj decydujesz się na płatną konsultację, która może się odbyć maksymalnie za kilka dni. O ile jednorazowa wizyta raczej nie zrujnuje budżetu, o tyle badania przeważnie okazują się kosztowne. Do tego dochodzi konieczność kolejnej konsultacji. Co zrobić, żeby zyskać swobodny dostęp do specjalistów i uniknąć tego typu problemów? Odpowiedzią na tę potrzebę są abonamenty zdrowotne.
Zapewne każdy przynajmniej raz doświadczył na własnej skórze problemu z dostępem do lekarzy. Najczęściej chodzi o specjalistów takich jak kardiolog, neurolog, dermatolog, endokrynolog czy ginekolog, do których trzeba regularnie zgłaszać się na wizyty w celu weryfikacji sposobu leczenia, otrzymania skierowania na badania kontrolne oraz recepty na leki. Często wtedy, gdy próbuje się dostać na konsultację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), okazuje się, że brakuje terminów na najbliższe miesiące, a w niektórych przypadkach nawet na rok lub więcej do przodu. Z tego powodu osoby, które chorują na choroby przewlekłe albo kobiety planujące ciąże coraz częściej decydują się na pakiety medyczne w prywatnych placówkach. Abonament zdrowotny sprawdza się także w przypadku ludzi chcących wykonać kompleksowe badania profilaktyczne albo wymagających regularnej rehabilitacji.
Prywatna opieka medyczna jest dobrowolna. Można zacząć z niej skorzystać, a także zrezygnować w dowolnym czasie. Abonament zdrowotny wykupuje się przeważnie na rok z automatycznym przedłużeniem. W zależności od wybranej formy, opłatę uiszcza się co miesiąc albo od razu za rok z góry – w tym drugim przypadku cena jest zazwyczaj nieco niższa. W ramach pakietu można korzystać m.in. z podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej, badań laboratoryjnych, radiologicznych, czynnościowych, konsultacji stomatologicznych, zabiegów pielęgniarskich, rehabilitacji oraz szczepień ochronnych. Większość dużych firm oferujących pakiety medyczne ma wdrożone systemy do samodzielnego zapisu na wizyty i udostępnia również konsultacje on-line. Usługi, które nie są zawarte w abonamencie, z reguły obejmuje dodatkowa zniżka.
Ile kosztuje pakiet medyczny? Ceny zaczynają się od 110 zł za miesiąc. To zdecydowanie mniej niż jedna wizyta u specjalisty, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na samodzielne wykupienie abonamentu. Część korzysta z tego typu usług w ramach benefitów pozapłacowych i za dodatkową opłatą rozszerza pakiet albo dopisuje do niego kolejnych członków rodziny. W niektórych miejscach można skorzystać ze specjalnych abonamentów dla studentów, dzieci albo seniorów. Wówczas poza dostępem do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów zyskuje się możliwość wykonania badań dostosowanych do swoich potrzeb.
Z abonamentów medycznych może skorzystać tak naprawdę każdy. Najczęściej prywatną opiekę medyczną – jak wspomniano wcześniej – wybierają osoby, które regularnie muszą zgłaszać się do specjalistów i chcą uniknąć problemów z zapisaniem się na konkretny termin. Decydują się na nią także ci wymagający diagnostyki w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób przewlekłych oraz kobiety w ciąży, ponieważ wymagają stałego kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę, wykonywania badań krwi, USG, a często również konsultacji z endokrynologiem, okulistą czy diabetologiem.
Czy zatem to rozwiązanie ma jakieś wady? Jedyną jest konieczność uiszczania opłat, ale po przeliczeniu najczęściej okazuje się, że to bardziej opłacalne niż korzystanie z pojedynczych prywatnych wizyt i wykonywania badań laboratoryjnych lub obrazowych na własną rękę.