Problemy skórne w okresie zimowym – jak sobie z nimi radzić?

Powrót

Niskie temperatury, silny wiatr, opady śniegu i deszczu, a także grube ubrania i ogrzewanie w pomieszczeniach nie wpływają pozytywnie na stan skóry. Jeżeli do tego dodamy jeszcze ograniczony dostęp do sezonowych warzyw i owoców może się okazać, że cera wymaga dodatkowych zabiegów. Pielęgnacji nie ułatwiają również istniejące już problemy skórne takie jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, które często nasilają się w okresie zimowym. Jak sobie radzić ze skórą w tym czasie?

Zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera, skóra – zwłaszcza na twarzy i na dłoniach – jest szczególnie narażona na przesuszenie, pękanie, podrażnienia oraz zaczerwienienie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ niskie temperatury przyczyniają się do zmniejszenia poziomu nawilżenia naskórka, co z kolei powoduje uczucie ściągnięcia, suchość, a także łuszczenie. Negatywny wpływ na stan skóry mają również wiatr, ogrzewanie w pomieszczeniach, wahania temperatur – wejście z mrozu do domu, w którym jest 25 stopni Celsjusza, promieniowanie UV oraz grube ubrania utrudniające oddychanie naskórka.

Ochrona skóry w okresie zimowym

Żeby ochronić skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i nie doprowadzać do uszkodzenia płaszcza lipidowego, a tym samym do odwodnienia, należy zadbać o prawidłowe nawilżenie. Warto lekkie kremy do twarzy lub żele zamienić na cięższe, odżywcze o wysokiej zawartości olejów mineralnych, silikonowych albo wosków pozostawiające film ochronny. Film ten ma za zadanie zabezpieczać naskórek przed utratą wody. Dodatkową ochronę może stanowić krem BB lub podkład szczególnie w przypadku, gdy zawiera filtr UV np. SPF 50. Dlaczego zimą filtr UV jest istotny? Ponieważ śnieg odbija aż 80% promieni, stąd przebywanie np. na stoku bez odpowiedniego SPF na twarzy może skończyć się poparzeniem słonecznym.

Co ważne, krem należy nakładać minimum 15 minut przed wyjściem na zewnątrz, żeby wszystkie substancje w nim zawarte zdążyły się wchłonąć. Dotyczy to zarówno preparatów do twarzy, jak i do rąk.

Warto również zadbać o zabezpieczenie delikatnej skóry na ustach i nie zapominać o reszcie ciała. Natłuszczająca pomadka ochronna z filtrem UV nakładana kilka razy dziennie zapobiegnie spierzchnięciom, a nawilżający balsam stosowany tuż po kąpieli pozwoli uniknąć swędzenia wynikającego z suchości i łuszczenia się skóry na nogach lub rękach.

Jak pielęgnować skórę zimą?

Czy skóra zimą wymaga oprócz tego dodatkowej pielęgnacji? Aby jeszcze bardziej odżywić cerę i wspomóc jej nawilżenie, na noc można nakładać bogate w składniki odżywcze kremy regenerujące. Skuteczne są również maseczki zarówno w płachtach, jak i do samodzielnej aplikacji. Ważne jest także oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń. W tym celu warto używać delikatnych płynów micelarnych w połączeniu z żelami do mycia twarzy, a w przypadku ciała – nawilżających żeli pod prysznic lub płynów do kąpieli.

Nasilenie objawów trądziku i AZS

Jeżeli ma się przewlekłe problemy skórne takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS) lub trądzik, w okresie zimowym często można zaobserwować nasilenie się objawów. W przypadku trądziku najczęściej dochodzi do zwiększonej produkcji sebum, co powoduje powstawanie większej ilości zaskórników oraz wyprysków – skóra broni się w ten sposób przed wysuszeniem wynikającym z nadmiernego ogrzewania i zmniejszenia poziomu nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Jak sobie z tym poradzić? Można stosować nawilżające produkty do twarzy, które będą zarówno odżywcze, jak i kontrolujące pracę gruczołów łojowych. Najlepiej, żeby jednocześnie zawierały filtry przeciwsłoneczne. Należy unikać mocno wysuszających toników z alkoholem oraz żeli do mycia z mydłem, ponieważ zazwyczaj wywołują one dodatkowe podrażnienia.

Z nasilonymi problemami skórnymi w okresie zimowym borykają się również osoby z AZS. U nich  zmniejszone nawilżenie naskórka, większe narażenie na alergeny, przegrzanie wywołane zbyt grubym ubraniem, a także nagłe zmiany temperatur wpływają na występowanie podrażnień i utrudniają leczenie. W tym przypadku ważna jest regularna aplikacja emolientów, zminimalizowanie kontaktu z alergenami oraz noszenie przewiewnej odzieży.


Dodano: 28/01/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się