Niskie temperatury, silny wiatr, opady śniegu i deszczu, a także grube ubrania i ogrzewanie w pomieszczeniach nie wpływają pozytywnie na stan skóry. Jeżeli do tego dodamy jeszcze ograniczony dostęp do sezonowych warzyw i owoców może się okazać, że cera wymaga dodatkowych zabiegów. Pielęgnacji nie ułatwiają również istniejące już problemy skórne takie jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, które często nasilają się w okresie zimowym. Jak sobie radzić ze skórą w tym czasie?
Zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera, skóra – zwłaszcza na twarzy i na dłoniach – jest szczególnie narażona na przesuszenie, pękanie, podrażnienia oraz zaczerwienienie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ niskie temperatury przyczyniają się do zmniejszenia poziomu nawilżenia naskórka, co z kolei powoduje uczucie ściągnięcia, suchość, a także łuszczenie. Negatywny wpływ na stan skóry mają również wiatr, ogrzewanie w pomieszczeniach, wahania temperatur – wejście z mrozu do domu, w którym jest 25 stopni Celsjusza, promieniowanie UV oraz grube ubrania utrudniające oddychanie naskórka.
Żeby ochronić skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i nie doprowadzać do uszkodzenia płaszcza lipidowego, a tym samym do odwodnienia, należy zadbać o prawidłowe nawilżenie. Warto lekkie kremy do twarzy lub żele zamienić na cięższe, odżywcze o wysokiej zawartości olejów mineralnych, silikonowych albo wosków pozostawiające film ochronny. Film ten ma za zadanie zabezpieczać naskórek przed utratą wody. Dodatkową ochronę może stanowić krem BB lub podkład szczególnie w przypadku, gdy zawiera filtr UV np. SPF 50. Dlaczego zimą filtr UV jest istotny? Ponieważ śnieg odbija aż 80% promieni, stąd przebywanie np. na stoku bez odpowiedniego SPF na twarzy może skończyć się poparzeniem słonecznym.
Co ważne, krem należy nakładać minimum 15 minut przed wyjściem na zewnątrz, żeby wszystkie substancje w nim zawarte zdążyły się wchłonąć. Dotyczy to zarówno preparatów do twarzy, jak i do rąk.
Warto również zadbać o zabezpieczenie delikatnej skóry na ustach i nie zapominać o reszcie ciała. Natłuszczająca pomadka ochronna z filtrem UV nakładana kilka razy dziennie zapobiegnie spierzchnięciom, a nawilżający balsam stosowany tuż po kąpieli pozwoli uniknąć swędzenia wynikającego z suchości i łuszczenia się skóry na nogach lub rękach.
Czy skóra zimą wymaga oprócz tego dodatkowej pielęgnacji? Aby jeszcze bardziej odżywić cerę i wspomóc jej nawilżenie, na noc można nakładać bogate w składniki odżywcze kremy regenerujące. Skuteczne są również maseczki zarówno w płachtach, jak i do samodzielnej aplikacji. Ważne jest także oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń. W tym celu warto używać delikatnych płynów micelarnych w połączeniu z żelami do mycia twarzy, a w przypadku ciała – nawilżających żeli pod prysznic lub płynów do kąpieli.
Jeżeli ma się przewlekłe problemy skórne takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS) lub trądzik, w okresie zimowym często można zaobserwować nasilenie się objawów. W przypadku trądziku najczęściej dochodzi do zwiększonej produkcji sebum, co powoduje powstawanie większej ilości zaskórników oraz wyprysków – skóra broni się w ten sposób przed wysuszeniem wynikającym z nadmiernego ogrzewania i zmniejszenia poziomu nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Jak sobie z tym poradzić? Można stosować nawilżające produkty do twarzy, które będą zarówno odżywcze, jak i kontrolujące pracę gruczołów łojowych. Najlepiej, żeby jednocześnie zawierały filtry przeciwsłoneczne. Należy unikać mocno wysuszających toników z alkoholem oraz żeli do mycia z mydłem, ponieważ zazwyczaj wywołują one dodatkowe podrażnienia.
Z nasilonymi problemami skórnymi w okresie zimowym borykają się również osoby z AZS. U nich zmniejszone nawilżenie naskórka, większe narażenie na alergeny, przegrzanie wywołane zbyt grubym ubraniem, a także nagłe zmiany temperatur wpływają na występowanie podrażnień i utrudniają leczenie. W tym przypadku ważna jest regularna aplikacja emolientów, zminimalizowanie kontaktu z alergenami oraz noszenie przewiewnej odzieży.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.