Trądzik – przyczyny, rodzaje, leczenie; jak wygląda trądzik?

Powrót

Trądzik jednoznacznie kojarzy się z okresem dojrzewania i z tak zwaną burzą hormonów. Faktycznie, w wieku młodzieńczym zdarza się najczęściej, ale może występować również u małych dzieci oraz u dorosłych. Jakie są rodzaje trądziku i czym różnią się między sobą? Jak przebiega leczenie tej dolegliwości?

Rodzaje trądziku

Jakie są rodzaje trądziku? Najczęściej występującym jest trądzik pospolity (Acne vulgaris) nazywany również trądzikiem młodzieńczym ze względu na wiek osób, u których się go diagnozuje (11–17 lat). Szacuje się, że dotyka około 80% populacji. Ta odmiana trądziku powstaje w efekcie zmian hormonalnych – zwiększonej produkcji androgenów, czyli hormonów odpowiedzialnych za rozwój cech męskich – pobudzających pracę gruczołów łojowych. Podstawowe objawy trądziku to łojotok, powstawanie zaskórników, krostek i grudek oraz tworzenie się blizn.

W trądziku pospolitym występują dwa rodzaje zaskórników: otwarte z niewielkim otworem w centrum, miejscem ujścia masy łojowo-rogowej, w charakterystycznym ciemnym kolorze oraz zamknięte o białej lub żółtawej barwie tworzące się w głębokich warstwach skóry.

Trądzik pospolity – odmiany

Jakie są odmiany trądziku pospolitego? Dzieli się go m.in. na:

  • zaskórnikowy,
  • krostkowy,
  • grudkowo-krostkowy,
  • guzkowo-cystowy,
  • piorunujący,
  • skupiony
  • oraz bliznowaty.

W trądziku zaskórnikowym pojawiają się wyłącznie zamknięte i otwarte zaskórniki, w krostkowym – krostki, tak zwane pryszcze z ropą w środku, w grudkowo-krostkowym – grudki w postaci twardych, zaczerwienionych zmian skórnych i krostki, w guzkowo-cystowym – duże guzy zapalne z treścią ropną, w piorunującym – wszelkiego rodzaju zmiany skórne oraz objawy ogólne, takie jak podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni i stawów, a także osłabienie, w skupionym – duże zaskórniki, torbiele ropne i nacieki zlewające się ze sobą pojawiające się nie tylko na twarzy, lecz także pod pachami, na pośladkach i w pachwinach, zaś w bliznowatym – włókniste guzy o nieregularnych kształtach.

Trądzik różowawy – trądzik osób dorosłych

Dużo rzadziej występuje trądzik u dorosłych i jest to zazwyczaj trądzik różowawy. Szacuje się, że cierpi na niego około 10% populacji w wieku od 30 do 60 lat. Objawia się występowaniem grudkowych, krostkowych i rumieniowych wykwitów na twarzy. Czasami dodatkowym symptomem są obrzęki powiek oraz przekrwienie spojówek. Trądzik różowaty może przybierać postać rumieniową z teleangiektazjami (rumień na środku twarzy i poszerzone naczynia krwionośne), grudkowo-krostkową (rumień i wypryski), przerostowo-naciekową (rumień, wypryski i guzy) lub oczną (dotyczy wyłącznie narządu wzroku, objawia się pieczeniem, swędzeniem i nadwrażliwością na światło).

Czasami diagnozuje się również trądzik wywoływany przez konkretny czynnik, np. trądzik niemowlęcy – objawy są efektem reakcji na hormony zawarte w mleku matki lub substancje z pochodzące kosmetyków, trądzik polekowy – występujący zazwyczaj po leczeniu sterydowym, czy mascne (maskne) – będący skutkiem długotrwałego noszenia maseczki ochronnej.

Leczenie trądziku

Odpowiednia pielęgnacja

Leczenie trądziku przebiega zazwyczaj dwutorowo. Pierwszym elementem jest odpowiednia pielęgnacja. Według dermatologów najważniejsze będzie właściwe oczyszczanie, szczególnie w przypadku kobiet, które wykonują makijaż. Powinno się używać delikatnych mydeł i żeli, najlepiej bez zawartości środków antybakteryjnych. Po dokładnym umyciu warto zastosować tonik, który zwęża ujścia gruczołów łojowych, a następnie lekki krem nawilżający. Uwaga na mocno natłuszczające produkty mogące dodatkowo zapychać cerę. Trzeba także pamiętać o złuszczaniu martwych komórek skóry – w tym celu lepiej wykorzystywać peelingi enzymatyczne lub preparaty z kwasami owocowymi niż mocne peelingi mechaniczne.

e-recepta

Co na trądzik zalecają specjaliści?

Działanie punktowe – stosowanie kwasu salicylowego i olejku z drzewa herbacianego przyspieszających gojenie się wyprysków oraz unikanie słońca, które nadmiernie wysusza i tym samym powoduje wydzielanie jeszcze większej ilości łoju.

Leczenie farmakologiczne trądziku

Drugi element leczenia trądziku to środki farmakologiczne stosowanych miejscowo lub doustnie. Wśród preparatów do smarowania wymienia się leki oparte na retinoidach, nadtlenku benzoilu oraz kwasie azelainowym. W formie tabletek podaje się antybiotyki oraz izotretynoinę.

Niektórzy mówią również o tak zwanej diecie na trądzik. Chodzi głównie o unikanie słodyczy, zwłaszcza czekolady i ostrych przypraw, które miałyby rzekomo nasilać objawy trądziku. Na razie jednak ta teza nie została potwierdzona w badaniach naukowych.

Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.


Dodano: 20/01/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


19/03/2024
Choroby
Krztusiec – objawy, diagnostyka oraz leczenie; szczepienie na krztusiec 

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym. 


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się