Trądzik – temat nie tylko dla nastolatków

Powrót

Trądzik jednoznacznie kojarzy się z okresem dojrzewania i z tak zwaną burzą hormonów. Faktycznie, w wieku młodzieńczym zdarza się najczęściej, ale może występować również u małych dzieci oraz u dorosłych. Jakie są rodzaje trądziku i czym różnią się między sobą? Jak przebiega leczenie tej dolegliwości?

Rodzaje trądziku

Jakie są rodzaje trądziku? Najczęściej występującym jest trądzik pospolity (Acne vulgaris) nazywany również trądzikiem młodzieńczym ze względu na wiek osób, u których się go diagnozuje (11–17 lat). Szacuje się, że dotyka około 80% populacji. Ta odmiana trądziku powstaje w efekcie zmian hormonalnych – zwiększonej produkcji androgenów, czyli hormonów odpowiedzialnych za rozwój cech męskich – pobudzających pracę gruczołów łojowych. Podstawowe objawy trądziku to łojotok, powstawanie zaskórników, krostek i grudek oraz tworzenie się blizn.

W trądziku pospolitym występują dwa rodzaje zaskórników: otwarte z niewielkim otworem w centrum, miejscem ujścia masy łojowo-rogowej, w charakterystycznym ciemnym kolorze oraz zamknięte o białej lub żółtawej barwie tworzące się w głębokich warstwach skóry.

Trądzik pospolity ma różne odmiany.

Dzieli się go m.in. na: zaskórnikowy, krostkowy, grudkowo-krostkowy, guzkowo-cystowy, piorunujący, skupiony oraz bliznowaty. W zaskórnikowym pojawiają się wyłącznie zamknięte i otwarte zaskórniki, w krostkowym – krostki, tak zwane pryszcze z ropą w środku, w grudkowo-krostkowym – grudki w postaci twardych, zaczerwienionych zmian skórnych i krostki, w guzkowo-cystowym – duże guzy zapalne z treścią ropną, w piorunującym – wszelkiego rodzaju zmiany skórne oraz objawy ogólne takie jak podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni i stawów, a także osłabienie, w skupionym – duże zaskórniki, torbiele ropne i nacieki zlewające się ze sobą pojawiające się nie tylko na twarzy, lecz także pod pachami, na pośladkach i w pachwinach, zaś w bliznowatym – włókniste guzy o nieregularnych kształtach.

Dużo rzadziej występuje trądzik u dorosłych i jest to zazwyczaj trądzik różowawy.

Szacuje się, że cierpi na niego około 10% populacji w wieku od 30 do 60 lat. Objawia się występowaniem grudkowych, krostkowych i rumieniowych wykwitów na twarzy. Czasami dodatkowym symptomem są obrzęki powiek oraz przekrwienie spojówek. Trądzik różowaty może przybierać postać rumieniową z teleangiektazjami (rumień na środku twarzy i poszerzone naczynia krwionośne), grudkowo-krostkową (rumień i wypryski), przerostowo-naciekową (rumień, wypryski i guzy) lub oczną (dotyczy wyłącznie narządu wzroku, objawia się pieczeniem, swędzeniem i nadwrażliwością na światło).

Czasami diagnozuje się również trądzik wywoływany przez konkretny czynnik, np. trądzik niemowlęcy – objawy są efektem reakcji na hormony zawarte w mleku matki lub substancje z pochodzące kosmetyków, trądzik polekowy – występujący zazwyczaj po leczeniu sterydowym, czy mascne (maskne) – będący skutkiem długotrwałego noszenia maseczki ochronnej.

Co na trądzik?

Leczenie trądziku przebiega zazwyczaj dwutorowo. Pierwszym elementem jest odpowiednia pielęgnacja. Według dermatologów najważniejsze będzie właściwe oczyszczanie, szczególnie w przypadku kobiet, które wykonują makijaż. Powinno się używać delikatnych mydeł i żeli, najlepiej bez zawartości środków antybakteryjnych. Po dokładnym umyciu warto zastosować tonik, który zwęża ujścia gruczołów łojowych, a następnie lekki krem nawilżający. Uwaga na mocno natłuszczające produkty mogące dodatkowo zapychać cerę. Trzeba także pamiętać o złuszczaniu martwych komórek skóry – w tym celu lepiej wykorzystywać peelingi enzymatyczne lub preparaty z kwasami owocowymi niż mocne peelingi mechaniczne.

Co na trądzik zalecają specjaliści?

Działanie punktowe – stosowanie kwasu salicylowego i olejku z drzewa herbacianego przyspieszających gojenie się wyprysków oraz unikanie słońca, które nadmiernie wysusza i tym samym powoduje wydzielanie jeszcze większej ilości łoju.

Leczenie trądziku

Drugi element leczenia trądziku to środki farmakologiczne stosowanych miejscowo lub doustnie. Wśród preparatów do smarowania wymienia się leki oparte na retinoidach, nadtlenku benzoilu oraz kwasie azelainowym. W formie tabletek podaje się antybiotyki oraz izotretynoinę.

Niektórzy mówią również o tak zwanej diecie na trądzik. Chodzi głównie o unikanie słodyczy, zwłaszcza czekolady i ostrych przypraw, które miałyby rzekomo nasilać objawy trądziku. Na razie jednak ta teza nie została potwierdzona w badaniach naukowych.


Dodano: 20/01/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: [email protected]

od 249 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: [email protected]

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się