Maskne – co to jest?

Powrót

Wypryski pojawiające się na policzkach, brodzie i w okolicy ust występują u coraz większej liczby osób. Jest to wynikiem konieczności noszenia maseczek w miejscach publicznych. Czy można skutecznie uniknąć tego problemu nawet wówczas, gdy spędza się kilka godzin dziennie w maseczce? Jak leczy się maskne?

Czym jest maskne?

Maskne lub mascne, z angielskiego mask – maseczka i acne – trądzik to dosłownie rodzaj trądziku, który ma podłoże mechaniczne i wynika ze zbyt długiego noszenia maseczki ochronnej. Ten termin jest nowy – powstał na określenie problemu, który pojawił się w trakcie pandemii.

Jakie są przyczyny maskne? Maseczka, którą zakładamy, ma przede wszystkim chronić przed wirusami i bakteriami, ale niestety sama staje się wylęgarnią drobnoustrojów. Już 15 minut użytkowania powoduje, że na jej powierzchni zbierają się szkodliwe bakterie. Dodatkowymi problemami są temperatura zwiększająca pracę gruczołów łojowych i wilgotność, których w zasadzie nie da się uniknąć. Te czynniki sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. Organizm na ten stan może reagować maskne, łojotokowym zapaleniem skóry twarzy lub atopowym zapaleniem skóry. Leczenie w dwóch ostatnich przypadkach będzie długotrwałe i problematyczne, dlatego lepiej przeciwdziałać problemom zawczasu.

Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że maseczka negatywnie wpływa na proces oddychania skóry i może powodować zapychanie mieszków włosowych oraz porów. Czasami ocieranie się materiału o skórę jest przyczyną powstawania drobnych otarć lub podrażnień, co zwiększa ryzyko długotrwałej infekcji.

Objawy i leczenie maskne

Typowymi objawami maskne są: swędzenie i przetłuszczanie się skóry twarzy, powstawanie zaskórników zarówno otwartych nazywanych wągrami, jak i zamkniętych oraz rozszerzanie naczynek w miejscach przylegania maseczki, to znaczy na policzkach, brodzie, linii żuchwy i w okolicy ust. Co ważne, wypryski na brodzie czy na policzkach mogą pojawiać się nie tylko u osób z tendencją do trądziku, lecz także u tych, które do tej pory nie miały żadnych problemów z cerą.

Leczenie trądziku, w tym również maskne, polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy. Warto zastosować preparaty antybakteryjne, które zahamują rozwój drobnoustrojów, np. zawierające olejek z drzewa herbacianego albo kwas azelainowy, a także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed podrażnieniami. Tu najskuteczniejsze będą lekkie kremy nawilżające. W przypadku kobiet zaleca się rezygnację z makijażu, szczególnie z nakładania kryjącego podkładu i pudrów utrwalających. Uwaga również na rozdrapywanie zmian trądzikowych – jeżeli już dojdzie do uszkodzenia skóry, najlepiej jak najszybciej zdezynfekować ranę, by skutecznie zahamować rozwijający się proces zapalny.

Zapobieganie powstawaniu maskne

Maseczki ochronne stały się jednym z atrybutów pandemii. Wiadomo, że na razie trzeba je nosić w przestrzeni publicznej, nie wiadomo, jak długo będzie to konieczne. Na ten moment nikt z rządzących nie mówi o zniesieniu tego obowiązku, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać powstawaniu maskne.

Przede wszystkim należy w miarę możliwości często zmieniać maseczki i nosić je jak najkrócej. Ci, którzy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy są zmuszeni do zasłaniania ust i nosa przez kilka godzin dziennie, powinni zakładać nową jednorazową maseczkę chirurgiczną raz na 30 minut. Po dłuższym czasie na materiale gromadzi się wilgoć, która, jak wspomniano wcześniej, sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Zanim ponownie założy się maseczkę, można oczyścić skórę twarzy tonikiem antybakteryjnym lub po prostu pozwolić jej się chwilę przewietrzyć.

Warto zwracać uwagę, żeby nie dotykać skóry brudnymi rękami – chodzi nie tylko o ewentualną transmisję koronawirusa, lecz także o przenoszenie innych wirusów i bakterii na twarz. Dobre efekty ochronne przynosi również regularne stosowanie kremów nawilżających, ponieważ nawilżona cera staje się nieco mniej wrażliwa na mikrouszkodzenia. Zapobieganie powstawaniu maskne jest kluczowe ze względu na ryzyko powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych.


Dodano: 23/11/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się