Co to jest maskne?

Powrót

Wypryski pojawiające się na policzkach, brodzie i w okolicy ust występują u coraz większej liczby osób. Jest to wynikiem konieczności noszenia maseczek w miejscach publicznych. Czy można skutecznie uniknąć tego problemu nawet wówczas, gdy spędza się kilka godzin dziennie w maseczce? Jak leczy się maskne?

Czym jest maskne?

Maskne lub mascne, z angielskiego mask – maseczka i acne – trądzik to dosłownie rodzaj trądziku, który ma podłoże mechaniczne i wynika ze zbyt długiego noszenia maseczki ochronnej. Ten termin jest nowy – powstał na określenie problemu, który pojawił się w trakcie pandemii.

Jakie są przyczyny maskne? Maseczka, którą zakładamy, ma przede wszystkim chronić przed wirusami i bakteriami, ale niestety sama staje się wylęgarnią drobnoustrojów. Już 15 minut użytkowania powoduje, że na jej powierzchni zbierają się szkodliwe bakterie. Dodatkowymi problemami są temperatura zwiększająca pracę gruczołów łojowych i wilgotność, których w zasadzie nie da się uniknąć. Te czynniki sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. Organizm na ten stan może reagować maskne, łojotokowym zapaleniem skóry twarzy lub atopowym zapaleniem skóry. Leczenie w dwóch ostatnich przypadkach będzie długotrwałe i problematyczne, dlatego lepiej przeciwdziałać problemom zawczasu.

Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że maseczka negatywnie wpływa na proces oddychania skóry i może powodować zapychanie mieszków włosowych oraz porów. Czasami ocieranie się materiału o skórę jest przyczyną powstawania drobnych otarć lub podrażnień, co zwiększa ryzyko długotrwałej infekcji.

Objawy i leczenie maskne

Typowymi objawami maskne są: swędzenie i przetłuszczanie się skóry twarzy, powstawanie zaskórników zarówno otwartych nazywanych wągrami, jak i zamkniętych oraz rozszerzanie naczynek w miejscach przylegania maseczki, to znaczy na policzkach, brodzie, linii żuchwy i w okolicy ust. Co ważne, wypryski na brodzie czy na policzkach mogą pojawiać się nie tylko u osób z tendencją do trądziku, lecz także u tych, które do tej pory nie miały żadnych problemów z cerą.

Leczenie trądziku, w tym również maskne, polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy. Warto zastosować preparaty antybakteryjne, które zahamują rozwój drobnoustrojów, np. zawierające olejek z drzewa herbacianego albo kwas azelainowy, a także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed podrażnieniami. Tu najskuteczniejsze będą lekkie kremy nawilżające. W przypadku kobiet zaleca się rezygnację z makijażu, szczególnie z nakładania kryjącego podkładu i pudrów utrwalających. Uwaga również na rozdrapywanie zmian trądzikowych – jeżeli już dojdzie do uszkodzenia skóry, najlepiej jak najszybciej zdezynfekować ranę, by skutecznie zahamować rozwijający się proces zapalny.

Zapobieganie powstawaniu maskne

Maseczki ochronne stały się jednym z atrybutów pandemii. Wiadomo, że na razie trzeba je nosić w przestrzeni publicznej, nie wiadomo, jak długo będzie to konieczne. Na ten moment nikt z rządzących nie mówi o zniesieniu tego obowiązku, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać powstawaniu maskne.

Przede wszystkim należy w miarę możliwości często zmieniać maseczki i nosić je jak najkrócej. Ci, którzy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy są zmuszeni do zasłaniania ust i nosa przez kilka godzin dziennie, powinni zakładać nową jednorazową maseczkę chirurgiczną raz na 30 minut. Po dłuższym czasie na materiale gromadzi się wilgoć, która, jak wspomniano wcześniej, sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Zanim ponownie założy się maseczkę, można oczyścić skórę twarzy tonikiem antybakteryjnym lub po prostu pozwolić jej się chwilę przewietrzyć.

Warto zwracać uwagę, żeby nie dotykać skóry brudnymi rękami – chodzi nie tylko o ewentualną transmisję koronawirusa, lecz także o przenoszenie innych wirusów i bakterii na twarz. Dobre efekty ochronne przynosi również regularne stosowanie kremów nawilżających, ponieważ nawilżona cera staje się nieco mniej wrażliwa na mikrouszkodzenia. Zapobieganie powstawaniu maskne jest kluczowe ze względu na ryzyko powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych.


Dodano: 23/11/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
04/06/2021
Koronawirus, Profilaktyka, Choroby
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

05/05/2021
Koronawirus, Aktualności, Choroby, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

15/01/2021
Koronawirus, Profilaktyka, Choroby
Dlaczego warto się szczepić?

Zapoznaj się z nasza ofertą
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 99 zł
Pakiet badań
Pakiet badań genetycznych serce i choroby zakrzepowo-zatorowe
Zadbaj o swoje serce już dziś!

od 599 zl
badanie
Pakiet badań diagnostyka cukrzycy
Zadbaj o profilaktykę - cukrzyca często przebiega bezobjawowo!

od 99 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Infolinia: 58 775 95 99