Wszystko, co trzeba wiedzieć o bólu głowy

Powrót

Ból głowy to jeden z najczęstszych bóli, na które skarżą się pacjenci. Często występuje w przebiegu różnorodnych infekcji, w tym przeziębienia i grypy, ale może być także samoistny. Ten ostatni zazwyczaj ma charakter napięciowy, migrenowy albo jest objawem przemęczenia. Bólu głowy nie należy jednak lekceważyć, bo czasami świadczy o poważnej chorobie.

Rodzaje bólu głowy

Jakie są rodzaje bólu głowy? Ból głowy dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – samoistny i wtórny. Samoistny to ten, którego nie wywołuje choroba, ale może być efektem nieprawidłowego wydzielania neuroprzekaźników. Samoistny ból głowy to m.in. migrena, napięciowy ból głowy oraz klasterowy ból głowy. Migrena charakteryzuje się rwącym lub pulsującym bólem po jednej stronie trwającym od 4 do 72 godzin, często łączy się z nudnościami, nadwrażliwością na światło oraz zaburzeniami widzenia. Czasami poprzedzona jest aurą.

Napięciowy ból głowy to najczęściej występujący ból diagnozowany u pacjentów. Przeważnie pojawia się u kobiet w wieku między 25 a 35 lat. Charakteryzuje się uczuciem ściskania wokół głowy. Co ważne, ma różny czas trwania i może być zarówno regularny, jak i nieregularny. A co z klasterowym bólem głowy? To nagły silny ból za oczami lub po jednej stronie głowy pojawiający się kilkukrotnie w krótkim czasie. Bóle klasterowe to tak zwane trójdzielno-autonomiczne bóle głowy.

Wtórne bóle spowodowane są chorobami o różnym podłożu głównie związanymi z problemami naczyniowymi. Czasami zdarzają się również bóle głowy po urazach, pochodzenia toksycznego, związane z zaburzeniami psychicznymi oraz tak zwane nerwobóle.

Czy istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z bólem głowy? Przyczyny bólu spowodowane zmianami naczyniowymi w mózgu, to znaczy krwotokami, bywają naprawdę tragiczne w skutkach. Jeśli ból pojawia się nagle, jest dosłownie obezwładniający i pulsujący, może świadczyć o krwotoku śródmózgowym albo podpajęczynówkowym. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać karetkę.

Ból głowy – przyczyny

Dlaczego pojawia się ból głowy? Przyczyny bywają różne. Tak naprawdę ile rodzajów bólu, tyle przyczyn. Zazwyczaj wśród powodów występowania bóli głowy wymienia się zmęczenie, przepracowanie, zmiany naczyniowe, zaburzenia przemiany materii, problemy z krążeniem w mózgu oraz choroby innych narządów w obrębie czaszki, np. ucha środkowego lub zatok.

Ból głowy z lewej strony lub ból głowy z prawej strony twarzy bywa najczęściej efektem migreny. Mimo wieloletnich badań nie wiadomo do końca, jakie są powody występowania migreny. Zakłada się, że ten rodzaj bólu głowy ma podłoże genetyczne, znacznie mogą mieć również czynniki środowiskowe. Wiadomo za to, jakie czynniki są tak zwanymi wyzwalaczami bólów migrenowych – stres, zmiany hormonalne, ograniczanie jedzenia, zmiany rytmu dobowego i pogody, silne zapachy, niektóre pokarmy czy alkohol mogą powodować występowanie bóli.

Przyczyną napięciowego bólu głowy są wrażliwe mięśnie głowy i szyi. Jeśli organizm jest w stresie, ciągłym napięciu, odczuwa zmęczenie, mięśnie te stają się obolałe. Ból wędruje z szyi do głowy i pojawia się uczucie ściskania – jakby zaciskania zbyt ciasną opaską.

W tak zwanym zatokowym bólu głowy przyczyna związana jest z przekrwieniem błon śluzowych zatok oraz stanów zapalnych. Jeśli chodzi o inne choroby wywołujące ból głowy, należą do nich m.in.: zapalenie ucha, choroby zębów i dziąseł, angina, grypa, alergie, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz guzy mózgu.

Sposoby na ból głowy

Jakie są najlepsze sposoby na ból głowy? Wszystko zależy od tego, z czego wynika ból. Jeśli jest to tak zwany ból pierwotny – migrena, ból klasterowy czy napięciowy – leczy się go wyłącznie objawowo, stosując leki przeciwbólowe, okłady i unikając czynników pogarszających stan pacjenta. Bóle wtórne powinny być leczone przyczynowo. Najpierw należy zdiagnozować, z czego wynika problem. Jeżeli ból głowy jest konsekwencją infekcji, wówczas podstawą będzie wyleczenie choroby.


Dodano: 18/01/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


05/07/2021
Choroby, Terapie
Zasady realizacji e-recepty za granicą

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się