Ból głowy to jeden z najczęstszych bóli, na które skarżą się pacjenci. Często występuje w przebiegu różnorodnych infekcji, w tym przeziębienia i grypy, ale może być także samoistny. Ten ostatni zazwyczaj ma charakter napięciowy, migrenowy albo jest objawem przemęczenia. Bólu głowy nie należy jednak lekceważyć, bo czasami świadczy o poważnej chorobie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są rodzaje bólu głowy? Ból głowy dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – samoistny (pierwotny ból głowy) i wtórny. Samoistny to ten, którego nie wywołuje choroba, ale może być efektem nieprawidłowego wydzielania neuroprzekaźników.
Samoistny ból głowy to m.in.:
Wśród innych pierwotnych bólów głowy wymienia się ponadto:
Wtórne bóle spowodowane są natomiast chorobami o różnym podłożu, głównie związanymi z problemami naczyniowymi. Czasami zdarzają się również bóle głowy po urazach, bóle zatokowe, pochodzenia toksycznego, związane z zaburzeniami psychicznymi oraz tak zwane nerwobóle.
Czy istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z bólem głowy? Bóle głowy spowodowane zmianami naczyniowymi w mózgu, to znaczy krwotokami, bywają naprawdę tragiczne w skutkach. Jeśli ból głowy pojawia się nagle, jest dosłownie obezwładniający i pulsujący, może świadczyć o krwotoku śródmózgowym albo podpajęczynówkowym. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać karetkę.
Ból głowy pojawiający się nagle i o wyjątkowo silnym nasileniu wymaga interwencji lekarskiej. Może bowiem być objawem krwotoku podpajęczynówkowego lub innego stanu bezpośredniego zagrożenia życia!
Dlaczego pojawia się ból głowy? Przyczyny bywają różne. Tak naprawdę ile rodzajów bólu, tyle przyczyn.
Zazwyczaj wśród powodów występowania bóli głowy wymienia się:
Ból głowy z lewej strony lub ból głowy z prawej strony twarzy bywa najczęściej efektem migreny. Mimo wieloletnich badań nie wiadomo do końca, jakie są powody jej występowania. Zakłada się, że ten rodzaj bólu głowy ma podłoże genetyczne, znaczenie mogą mieć również czynniki środowiskowe. Wiadomo za to, jakie czynniki są tak zwanymi wyzwalaczami bólów migrenowych:
Przyczyną napięciowego bólu głowy są wrażliwe mięśnie głowy i szyi. Jeśli organizm jest w stresie, ciągłym napięciu, odczuwa zmęczenie, mięśnie te stają się obolałe. Ból wędruje z szyi do głowy i pojawia się uczucie ściskania – jakby zaciskania zbyt ciasną opaską.
W tak zwanym zatokowym bólu głowy przyczyna związana jest z przekrwieniem błon śluzowych zatok oraz stanów zapalnych. Jeśli chodzi o inne choroby wywołujące ból głowy, należą do nich m.in.:
Ze względu na różnorodne przyczyny bólów głowy, odpowiednie rozpoznanie jest kluczowe dla skuteczności ich leczenia. Diagnostyka bólu głowy obejmuje przede wszystkim wnikliwy wywiad lekarski, który powinien zawierać odpowiedzi na takie pytania jak:
Oprócz tego lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe, a także zleca badania dodatkowe. Jeśli chodzi o bóle głowy, kluczową rolę odgrywają tu badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) czy tomografia komputerowa głowy. Pomocne mogą być także RTG głowy i kręgosłupa, a także badania laboratoryjne:
Jakie są najlepsze sposoby na ból głowy? Wszystko zależy od tego, z czego wynika ból. Jeśli jest to tak zwany ból pierwotny – migrena, ból klasterowy czy napięciowy – leczy się go wyłącznie objawowo, stosując leki przeciwbólowe, okłady i unikając czynników pogarszających stan pacjenta np. silnego światła czy dźwięków. Bóle wtórne powinny być leczone przyczynowo. Najpierw należy zdiagnozować, z czego wynika problem. Jeżeli ból głowy jest konsekwencją infekcji, wówczas podstawą będzie wyleczenie choroby.
Leczenie farmakologiczne różni się w zależności od rodzajów bólu głowy. W przypadku bólu głowy o charakterze migrenowym największą skuteczność wykazują:
Z kolei napięciowy ból głowy łagodzić mogą preparaty zawierające paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ (ibuprofen, naproksen, diklofenak, ketoprofen).
Klasterowe bóle głowy w ostrej fazie łagodzi się stosując między innymi sumatryptan, glikokortykosteroidy, czy inhalacje tlenowe. By zapobiegać ich występowaniu lekarz może zalecić z kolei przyjmowanie takich preparatów jak:
Bóle głowy można również łagodzić domowymi sposobami. Sprawdzają się one zazwyczaj w przypadku, gdy mamy do czynienia z bólem o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Wśród alternatywnych sposobów pozwalających złagodzić ból głowy wymienia się:
Nie zawsze jest to możliwe, warto jednak eliminować czynniki mogące wywoływać bóle głowy. W tym celu warto pamiętać o:
Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym.
Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?