Krew to płyn ustrojowy, który sprawia, że organizm człowieka może funkcjonować w prawidłowy sposób. Za kolor krwi odpowiada w głównej mierze hemoglobina, czyli czerwony barwnik, który transportuje tlen do wszystkich tkanek. U dorosłego i zdrowego człowieka objętość krwi wynosi od 4 do 6 litrów. Warto wiedzieć, że podstawowe badanie krwi (morfologia), to najczęściej wykonywane badanie diagnostyczne. Jego celem jest ocena (jakościowa i ilościowa) poszczególnych elementów morfotycznych krwi. Jakie choroby można wykryć poprzez badanie krwi i jak należy się do niego przygotować?
Krew to jeden z najważniejszych płynów ustrojowych. Składa się z osocza, które stanowi 55% objętości krwi pełnej i zawieszonych w nim elementów morfotycznych krwi. Osocze to płynny składnik krwi. W jego skład wchodzą rozpuszczone gazy, sole mineralne, a także m.in. enzymy, białka, metabolity i hormony. W osoczu zawieszone są także elementy morfotyczne krwi, takie jak czerwone krwinki (erytrocyty) oraz białe krwinki (leukocyty), które dzielą się na monocyty, limfocyty i granulocyty (zasado- kwaso- i obojętnochłonne), a także krwinki płytkowe.
Krew to przykład niezwykłej tkanki łącznej, która przez cały czas przemieszcza się w naczyniach krwionośnych. Spełnia wiele bardzo ważnych funkcji. Są to m.in. funkcje: homeostatyczne (w tym termoregulacyjna), obronne i transportowe (krew transportuje hormony, gazy oddechowe, produkty przemiany materii, substancje przekaźnikowe, składniki odżywcze).
Morfologia krwi umożliwia wczesne wykrycie (jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy) wielu poważnych schorzeń. Za pośrednictwem tego rodzaju badania, można wstępnie zdiagnozować między innymi: choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia odporności, stany zapalne, niedokrwistość, infekcje wirusowe oraz bakteryjne, anemię, alergie, nowotwory, stan przedcukrzycowy oraz cukrzycę, skazę krwotoczną i różne inne choroby układu krążenia. Oczywiście, w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości wykazanych w morfologii, które mogą wskazywać na powyższe choroby, konieczne jest przeprowadzenie dalszej, dokładnej diagnostyki.
Wiele chorób przez długi czas nie daje żadnych objawów. Z tego względu warto profilaktycznie monitorować swój stan zdrowia. Wówczas przydatne może się okazać wykonanie podstawowych badań krwi, takich jak:
Warto zacząć od tego, że pełna morfologia krwi (tzw. morfologia wieloparametrowa), to nic innego, jak ilościowa i jakościowa ocena składu krwi obwodowej: krwinek białych (pięciu typów), erytrocytów oraz trombocytów. Można również powiedzieć, że to przykład badania przesiewowego, które przeprowadzane jest i w celach diagnostycznych, i profilaktycznych. Elementami, które umożliwiają dokonanie oceny układu czerwonokrwinkowego, są:
Wnikliwe przeanalizowanie układu czerwonokrwinkowego umożliwia wykluczenie niedokrwistości oraz problemów, jakie mogą być związane z wytwarzaniem hemoglobiny.
Parametry, które oceniane są w układzie białokrwinkowym, to:
Wskaźniki, które sprawdzane są w odniesieniu do płytek krwi, to:
Dzięki wyżej wspomnianym badaniom można stosunkowo wcześnie wykryć wiele wymienionych wyżej chorób.
Kiedy warto wykonać szczegółowe badania krwi? Do niepokojących symptomów, których nie należy bagatelizować, zalicza się przede wszystkim:
Warto pamiętać o tym, że parametry krwi mogą być zmienne, w zależności od tego, co wcześniej jedliśmy. Równie znacząca jest pod tym względem pora dnia. Przygotowując się do badania krwi, należy pamiętać o tym, aby już około 3 dni wcześniej:
Ponadto, dzień przed badaniem (nie zmieniając w sposób znaczący swoich wcześniejszych nawyków oraz przyzwyczajeń, tak, aby wynik był miarodajny), dobrze będzie zastosować bardziej lekkostrawną dietę. Na dwanaście godzin przed udaniem się na badanie, wskazana jest rezygnacja z herbaty, kawy oraz spożywania jakichkolwiek posiłków.
W dniu, na który zostało zaplanowane badanie:
Analizując badania laboratoryjne, należy zwrócić uwagę na wartości referencyjne podane przez laboratorium. W zależności od metod badań podawane zakresy norm mogą być inne, a szczegółowe porównanie wyników badań z różnych laboratoriów – dla niedoświadczonej osoby trudne.
Laboratorium podając wartości referencyjne jest w stanie uwzględnić wiek pacjenta, ale nie zna istotnie wpływających na oczekiwane wyniki okoliczności takich jak: planowanie ciąży, ciąża, karmienie piersią, stosowane leczenie, wielkość i tempo zmian w stosunku do wyników poprzednich.
Dlatego podawane zakresy normy należy traktować, jako normy statystyczne, dotyczące większości ludzi zdrowych, ale nie każdego człowieka. Wyniki badań laboratoryjnych, w szczególności odchylenia od podanych wartości referencyjnych, należy konsultować z lekarzem.
Podwyższona hemoglobina oraz liczba czerwonych krwinek mogą wskazywać na nadkrwistość. Z kolei w sytuacji odwrotnej, będziemy mieć do czynienia z anemią (niedokrwistością). Na obniżenie tego wskaźnika szczególną uwagę powinny zwrócić osoby będące na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ale nie tylko. Warto zadać sobie pytanie, czy nasza codzienna dieta jest odpowiednio zbilansowana. Może się okazać, że w jej optymalizacji warto będzie skorzystać z pomocy dietetyka.
Kolejna ważna zależność jest taka, że nawodnienie determinuje wynik hematokrytu. Tym samym, przy przewodnieniu jego wartość może być niska, a przy odwodnieniu będzie wysoka. Jeśli zatem nasz hematokryt jest wysoki, warto jeszcze przed wizytą u lekarza zwrócić uwagę na ilość wypijanych przez nas płynów. Pamiętajmy, że dorosły człowiek powinien wypijać w ciągu dnia minimum 1,5 litra wody. Oczywiście w przypadku sytuacji takich jak ciąża, wysoka temperatura otoczenia, intensywny wysiłek fizyczny, ilość dostarczanych płynów musi być odpowiednio dostosowana.
W powiązaniu z wyżej wspomnianymi wskaźnikami trzeba odczytywać wartości, takie jak MCV, MCH i MCHC. Niedokrwistość, w połączeniu z niską średnią objętością krwinek czerwonych (MCV), może wskazywać na niedobory żelaza. W tej sytuacji również powinniśmy zwrócić uwagę na naszą dietę. Nie jest wykluczone, że to właśnie przez nieprawidłowe odżywianie pojawiły się u nas niedobory żelaza. Warto zatem podczas konsultacji lekarskiej poinformować specjalistę jak wygląda nasz codzienny jadłospis.
Anemia oraz wysokie MCV pojawiają się przy niedoborze kwasu foliowego albo witaminy B12. Taki wynik można uzyskać przy badaniu osób niedożywionych, wegan albo pacjentów, zmagających się z chorobami wątroby.
Zbyt duży wzrost liczby krwinek białych określa się mianem leukocytozy. Z kolei, gdy WBC jest zbyt niskie, to wskazuje to na leukopenię. Za wzrost WBC mogą odpowiadać zaburzenia o charakterze metabolicznym, zażywanie niektórych z leków, a nawet oparzenia. Bardzo duży wzrost białych krwinek może świadczyć również o chorobach nowotworowych szpiku kostnego lub układu chłonnego.
Gdy wzrasta (ponad normę) liczba płytek we krwi (PLT), może to wskazywać np. na nadpłytkowość samoistną, złośliwy lub łagodny stan zapalny albo anemię, wynikającą z niedoboru żelaza.
Spadek płytek może świadczyć natomiast o przerzutach nowotworów do szpiku albo o małopłytkowości polekowej. Już na kilku wybranych przykładach bardzo dobrze widać, że odczytywanie wyników badań krwi wymaga medycznego wykształcenia i doświadczenia.
Konsultacja merytoryczna lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED
Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.