Niepłodność – przyczyny, leczenie, jakie badania na niepłodność?

Powrót

Problem niepłodności może dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wiele par mimo długotrwałych starań nie jest w stanie począć dziecka naturalnymi metodami. Przeszkodą są zazwyczaj choroby, o których wcześniej nie miało się pojęcia. Jakie badania można wykonać, jeśli podejrzewa się bezpłodność? I w jaki sposób się ją leczy?

Czym jest niepłodność?

Niepłodność, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to niemożność uzyskania ciąży przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych bez stosowania antykoncepcji. Za regularne stosunki uznaje się te odbywane 2 do 4 razy w tygodniu. Mówi się, że problem ten dotyka około 15% par.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Przyczyną bezpłodności u kobiet mogą być m.in.:

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny

U mężczyzn wśród powodów niepłodności wymienia się:

 • zaburzenia hormonalne,
 • wady wrodzone albo nabyte narządów płciowych,
 • cukrzycę,
 • stwardnienie rozsiane,
 • przebyte choroby z powikłaniami w postaci zapalenia jąder,
 • palenie papierosów,
 • otyłość,
 • nadużywanie alkoholu,
 • niewłaściwą dietę,
 • siedzący tryb życia,
 • oraz kontakt ze szkodliwym promieniowaniem, pestycydami lub metalami ciężkimi.

U niektórych par występuje tak zwana niepłodność wtórna. Osoby, które mają już jedno dziecko albo więcej, nie mogą zajść w kolejną ciążę. Zazwyczaj jest to efektem przebiegu poprzednich porodów, powikłań w ciąży, w tym ciąż pozamacicznych i poronień.

Badania na bezpłodność

Jeżeli rzeczywiście występuje problem z zajściem w ciążę, przyczyn należy szukać u obojga partnerów. Badania na bezpłodność zawsze poprzedzone są szczegółowym wywiadem pozwalającym ocenić stan pacjentów i diagnostyką ogólną. Na początek u kobiet zaleca się kontrolę poziomu hormonów tarczycy, ocenę ewentualnego niedoboru hormonów kory nadnerczy i hiperprolaktynemii.

Specjaliści często chcą uzyskać dokładne informacje o cyklu menstruacyjnym – sama obserwacja pacjentki zazwyczaj nie wystarcza, dlatego wykonuje się kilkukrotne badania USG oraz próbki krwi pod kątem poziomu hormonów w konkretnych dniach cyklu. Jeżeli nie dochodzi do owulacji, przeważnie stosuje się leki pobudzające ten proces. Jeśli zaś cykle są nieregularne, bada się stężenie AMH (ocena stanu rezerwy jajnikowej, czyli liczby pęcherzyków jajnikowych), FSH, LH oraz E2 (pod kątem zespołu policystycznych jajników lub przedwczesnego wygasania ich aktywności), estradiolu, progesteronu, androgenów, prolaktyny oraz panelu tarczycowego (TSH, Ft3, Ft4). Zleca się także badanie wydolności ciałka żółtego i ocenę owulacji.

W przypadku nawracających poronień sprawdza się ewentualność trombofilii oraz zespołu antyfosfolipidowego. Warto dodatkowo poszerzyć diagnostykę o przyczynę ewentualnych infekcji – zespół TORCH, chlamydia, mycoplasma i czynniki immunologiczne – przeciwciała przeciwplemnikowe, antyfosfolipidowe czy przeciwjajnikowe.

Czasami konieczne jest przeprowadzenie badania dróg rodnych pokazujących wady w budowie poszczególnych narządów. Do takich badań należą m.in.: histeroskopia (ocena budowy jamy macicy), sono-HSG (ocena drożności szyjki macicy, jamy macicy i jajowodów), kolposkopia (ocena nabłonka szyjki macicy w odcinku pochwowym), cytologia, biopsja rysowa endometrium oraz test PCT (badanie śluzu szyjkowego).

U mężczyzn podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie nasienia (seminogram lub spermiogram). Ocenie podlegają jakość, liczba i aktywność plemników. Jeśli stwierdza się brak plemników w nasieniu, wykonuje się biopsję jądra zamkniętą igłową lub otwartą. W ten sposób z pozyskanej tkanki uzyskuje się plemniki do zapłodnienia in vitro albo inseminacji.

W ramach diagnostyki niepłodności u mężczyzn stosuje się również USG jąder i moszny, test SCD (test pokazujący czy w DNA plemników nie występują nieprawidłowości) oraz test na płodność HBA (określenie, jaki procent plemników jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej).

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności kojarzy się przede wszystkim z metodą in vitro. Tymczasem w klinikach leczenia niepłodności stosuje się różnorodne metody dostosowane do stanu pacjentów. Czasami wystarcza podawanie odpowiednich dawek hormonów, aby wyregulować ich poziom we krwi lub antybiotyków w celu wyleczenia infekcji. Część problemów da się usunąć operacyjnie. Jeśli żadna z metod nie przynosi rezultatów, rzeczywiście stosuje się inseminację lub procedurę in vitro.

Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.


Dodano: 15/01/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
onkopakiet polmed
Kup online!
Onkopakiet
Badanie mikroelementów
Badania zalecane w ramach profilaktyki nowotworowej osób dorosłych oraz wykorzystywane w procesie leczenia nowotworów.

od 160 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndomKIT na endometriozę
Nieinwazyjny test z krwi EndomKIT w znaczący sposób skraca ścieżkę diagnostyczną choroby. Umów badanie w POLMED!

od 529 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się