Regeneracja wątroby – dieta

Powrót

Podstawowa funkcja wątroby to oczyszczanie organizmu z toksyn. Ten narząd dosłownie wychwytuje szkodliwe substancje z krwi, a przy tym jest magazynem potrzebnych witamin i minerałów – m.in. witamin A, B12, żelaza oraz miedzi. Co ważne, wątroba może działać prawidłowo jedynie wtedy, gdy ma czas na regenerację. Jak skutecznie wspomóc odnowę jej komórek?

Wątroba to największy i jednocześnie jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Odpowiada nie tylko za detoksykację organizmu, lecz także wpływa na metabolizm, odporność, jest magazynem witamin oraz substancji mineralnych. Skutecznie filtruje krew, wychwytując i metabolizując toksyny takie jak alkohol czy amoniak, syntezuje czynniki krzepnięcia krwi, cholesterol i trójglicerydy, wydziela żółć odpowiadającą za emulgację tłuszczy, wytwarza heparynę, enzymy, a także produkuje wybrane białka osocza krwi. Dodatkowo metabolizuje aminokwasy, zużyte erytrocyty i węglowodany, przekształcając je w glukozę, glikogen lub tłuszcze. W wątrobie magazynowane są żelazo, miedź, witaminy A, D, K, B12 i C. Oprócz tego organ ten bierze udział w termoregulacji, ponieważ produkuje ciepło, a u płodów pełni funkcję krwiotwórczą.

Co ważne, wątroba nie ma receptorów czuciowych, dlatego nie można zaznać bólu tego narządu. Jedyny ból lub ucisk da się odczuć w okolicach wątroby, jeżeli dochodzi do jej powiększenia.

Dieta na wątrobę

Warto pamiętać, że wątroba ma bardzo duże zdolności do odbudowywania swoich komórek. Czasami jednak to nie wystarcza. Chora wątroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Rzadko u pacjentów pojawiają się problemy związane z bólem brzucha, zmianą koloru moczu, ogólnym pogorszeniem samopoczucia oraz obrzękami m.in. w okolicach kostek u stóp. Niestety symptomy te są na tyle nieswoiste, że trudno na ich podstawie zdiagnozować chorobę. Dlatego warto dbać na co dzień o regenerację wątroby. Dieta ma tu bardzo duże znaczenie – może skutecznie zadziałać na łagodne schorzenia. Dopiero w przypadku cięższych uszkodzeń wątroby konieczne będzie wprowadzenie farmakoterapii.

Jaka jest dieta na wątrobę? Przede wszystkim zaleca się spożywanie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych, unikanie potraw smażonych, wędzonych lub bardzo pikantnych, wybieranie produktów lekkostrawnych o niskiej zawartości tłuszczu, wykluczenie z codziennego menu mocnej kawy, herbaty, alkoholu i tłuszczów zwierzęcych takich jak słonina czy smalec, ograniczenie ilości błonnika i słodyczy na rzecz spożycia większej ilości białka wspierającego regenerację, a także dbanie o świeżość zjadanych produktów.

Dietę na wątrobę, np. w przypadku zdiagnozowania stłuszczenia tego organu, powinno się ustalać indywidualnie. W tym celu warto się skontaktować z dietetykiem, który dobierze codzienne menu, biorąc pod uwagę wyniki badań, stan pacjenta i jego osobiste preferencje.

Szybka regeneracja wątroby

Czy możliwa jest szybka regeneracja wątroby? Organ ten potrzebuje czasu na odbudowę swoich komórek, nie dzieje się to w ciągu kilku czy kilkunastu godzin. Można wspomóc jej pracę, stosując suplementy diety zawierające rośliny lecznicze. Skuteczny okazuje się m.in. ostropest plamisty zawierający sylimarynę, który nie tylko neutralizuje działanie szkodliwych substancji i przyspiesza ich usuwanie z organizmu, lecz także pobudza regenerację i tworzenie nowych komórek wątroby – hepatocytów.

Warto włączyć do swojej diety również wyciąg z karczocha zwyczajnego, mniszka lekarskiego lub herbatę z dziurawca, które obniżają poziom cholesterolu i pobudzają wydzielanie żółci. Co na wątrobę zadziała skutecznie przyspieszając proces jej regeneracji? Fosfolipidy niezbędne zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, poprawiające przepływ krwi, hamujące proces włóknienia komórek wątroby oraz wspomagające trawienie tłuszczów.

Należy pamiętać także o aktywności fizycznej, która jednocześnie spala nadmiar tłuszczów i węglowodanów, a przy tym poprawia ukrwienie wątroby. Nawet pół godziny szybkiego spaceru trzy razy w tygodniu będzie miało realny wpływ na stan organizmu.


Dodano: 27/12/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
29/05/2020
Dieta, Styl życia
Układ pokarmowy – jak zadbać o trawienie?

19/12/2022
Dieta, Badania, Choroby
Wrzody żołądka i dwunastnicy – czym się charakteryzują i jak je wyleczyć?

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


18/02/2021
Profilaktyka, Dieta, Styl życia
Wpływ jedzenia na zdrowie

Zapoznaj się z nasza ofertą
Pakiet badań
Badania mikroflory jelitowej (z kału)
Badania w kierunku alergii pokarmowej

od 490 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
Pakiet badań
Pakiet badań genetycznych serce i choroby zakrzepowo-zatorowe
Zadbaj o swoje serce już dziś!

od 599 zl
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się