Toksyny w ciele człowieka gromadzą się i są przetwarzane w wątrobie, która odpowiada za oczyszczanie krwi ze szkodliwych substancji. Mogą być eliminowane z organizmu przez nerki, jelita, płuca oraz skórę. Jeżeli jest ich zbyt dużo, da się zaobserwować niepokojące objawy ze strony różnych układów, m.in. wzdęcia, wysypkę, nadmierne zmęczenie, bóle głowy czy zmiany nastroju. Co zrobić, żeby zmniejszyć ilość toksyn bez stosowania drastycznych diet i drogich suplementów diety?
inaczej detoksykacja, polega na usunięciu nadmiaru szkodliwych substancji, które wpływają negatywnie na stan zdrowia i mogą być przyczyną niepokojących objawów. Skąd się biorą toksyny w ciele człowieka? Dostarczane są wraz z wdychanym powietrzem, spożywanymi pokarmami – zwłaszcza wysokoprzetworzonymi, alkoholem, dymem papierosowym oraz zanieczyszczoną wodą. Dopóki ich ilość nie będzie zbyt duża, wątroba bez problemu poradzi sobie z detoksykacją. Jeśli jednak jest nadmiernie obciążona, może nie pracować prawidłowo.
Kiedy podejrzewa się, że w organizmie wzrósł poziom toksyn? Gdy pojawiają się objawy takie jak: problemy skórne (w tym zmiany trądzikowe i wysypki), obrzęki kończyn i powiek, wzdęcia, ciągłe uczucie zmęczenia, zmiany nastroju, trudności w zasypianiu albo nadmierna senność nieadekwatna do wykonanych zadań, nieregularne wypróżnienia, nawracające bóle głowy oraz apatia.
Co można zrobić, żeby oczyścić organizm i poprawić swój stan zdrowia? Przede wszystkim zadbać o picie odpowiedniej ilości wody. Wiele osób zapomina o regularnym piciu wody w ciągu dnia, w efekcie czego są stale odwodnione. A odwodnienie nie sprzyja detoksykacji. Dlaczego? Ponieważ woda stanowi środek transportu szkodliwych substancji – jest niezbędna w procesie oddychania, pocenia się i produkcji moczu. Dodatkowo wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Jednocześnie poprawia wchłanianie substancji odżywczych oraz przyspiesza wypłukiwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.
Poza tym w procesie detoksykacji bardzo ważne jest zadbanie o higienę snu. Chodzi zarówno o odpowiednią liczbę przesypianych godzin, jak i obniżenie temperatury powietrza w sypialni oraz ograniczenie źródeł światła – warto odłączyć od prądu także te urządzenia, które przez cały czas mają zapalone niewielkie diody.
Sen to czas na niezbędną regenerację. Jeżeli będziemy przewlekle niewyspani, w organizmie wzrośnie poziom kortyzolu. W efekcie możemy się borykać z problemami z utratą wagi, odczuwaniem przewlekłego stresu i nadmiarem toksyn.
Żeby oczyścić organizm ze szkodliwych substancji niezbędna jest zmiana diety. Z czego najlepiej zrezygnować? Z wysokoprzetworzonych produktów bogatych w konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i z dużą ilością cukru. Im więcej naturalnej żywności, tym lepiej. Jeżeli już chce się sięgać np. po słodycze, warto wybierać te z dobrym składem zawierające daktyle, orzechy, kakao itp.
Na koniec warto pamiętać, że używki są bezpośrednim źródłem toksyn. Ponad 90% alkoholu metabolizowane jest w wątrobie, dlatego częste sięganie po piwo czy wino – nawet gdy mowa o niewielkich ilościach – zdecydowanie obciąża ten organ. Wątroba nie może pracować prawidłowo, bo skupia się wyłącznie na przekształcaniu alkoholu w aldehyd octowy, a następnie w octan. Dlatego najlepiej zupełnie zrezygnować z używek zwłaszcza wtedy, gdy zauważa się u siebie wymienione wcześniej objawy.
Detoksykacja to proces, który można wspomóc m.in. naparami z ziół takich jak czystek, ostropest, skrzyp polny, mniszek lekarski czy fiołek trójbarwny oraz piciem zielonej herbaty. Pomocne będą również niektóre warzywa i owoce. Tu warto wymienić szczególnie żurawinę działającą moczopędnie, buraki o właściwościach przeciwutleniających, seler pobudzający przemianę materii, kapustę kiszoną zawierającą probiotyki oraz jabłka ze względu na ilość błonnika.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.