Dlaczego warto rzucić palenie?

Powrót

Każdego roku z powodu tytoniu na świecie umiera ponad 8 milionów ludzi. To porażająca liczba. Tytoń przyczynia się do rozwoju kilkunastu rodzajów nowotworów, w tym nowotworu płuc, krtani, przełyku oraz gardła, ale nie tylko. Palenie tytoniu i wdychanie dymu tytoniowego, który zawiera liczne substancje toksyczne może wpływać na występowanie nadciśnienia, miażdżycy, niewydolności nerek czy zwiększać ryzyko udaru. Podjęcie decyzji o rzuceniu palenia jest bardzo trudne, a jeszcze trudniejsze bywa wytrwanie w postanowieniu. Co zatem może motywować do pojęcia próby wyjścia z nałogu?

Palenie skraca życie – to hasło pojawia się w większości kampanii mających nakłonić do rezygnacji z papierosów. Różne badania prowadzone przez niezależne jednostki naukowe pokazują, że ponad 2/3 palaczy umiera z powodów bezpośrednio związanych z paleniem tytoniu. Już 10 papierosów dziennie skraca długość życia o dwa do trzech lat, 20 – średnio o siedem lat, a 40 nawet o 10 lat. Jednak te statystyki mało kogo przekonują, że rzucanie palenia to rzeczywiście dobry pomysł. Co zatem może lepiej zadziałać na wyobraźnię palacza?

Rzucanie palenia – dlaczego to takie trudne?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle rzucanie palenia sprawia trudność. Przede wszystkim dlatego, że to uzależnienie, a z każdego uzależnienia trzeba chcieć wyjść. Dodatkowo problem z papierosami polega na tym, że pali się je w ramach różnych rytuałów – jedni nie wyobrażają sobie porannej kawy bez papierosa, bo zaczynają tak dzień już od kilkunastu lat, dla innych to jednoznaczne z wyjściem na krótką przerwę w pracy, jeszcze inni palą, żeby się uspokoić albo po prostu zająć czymś ręce. Powodów do sięgnięcia po papierosa jest mnóstwo, a kolejne da się wymyślać w zasadzie w nieskończoność. Podobnie jest z powodami, dlaczego warto chociaż spróbować rzucić palenie.

Natychmiastowa regeneracja organizmu

Od momentu, kiedy zapali się ostatniego papierosa, organizm zaczyna się regenerować. Pierwsze efekty widać już po kilku miesiącach. W ciągu 12 godzin normuje się poziom tlenku węgla we krwi, a po 24 – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca. Już po około 12 tygodniach osoba rzucająca palenie odczuwa wyraźną poprawę kondycji fizycznej, wydolności płuc i krążenia. W zależności od tego, jak długo trwało uzależnienie, po miesiącu lub kilku znika problem z kaszlem i dusznościami, ale to nie wszystko.

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe

Po roku od momentu rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, po 5 latach spada ryzyko wystąpienia udaru i zachorowania na nowotwór jamy ustnej, przełyku, krtani, a także płuc.

Od 5 do 15 lat trzeba, aby osoba uzależniona od tytoniu miała taki sam poziom ryzyka zachorowania na wspomniane wyżej nowotwory, zapadalności na choroby serca oraz śmiertelności z powodu raka płuc jak ktoś, kto nigdy nie sięgnął po papierosa ani nie był długotrwale narażony na bierne palenie.

Warto podkreślić, że palenie tytoniu wpływa nie tylko na występowanie nowotworów górnych dróg oddechowych i jamy ustnej, lecz także raka trzustki oraz pęcherza moczowego. Substancje rakotwórcze z dymu tytoniowego przenikają bowiem do krwi. Dodatkowo, u osób uzależnionych od tytoniu częściej diagnozowana jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, miażdżyca, choroby serca oraz problemy z potencją u mężczyzn.

Inne powody, dla których warto spróbować

Rzucanie palenia niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji. Wspomniane już zmniejszone ryzyko wystąpienia różnorodnych chorób nie na wszystkich działa motywująco, bo duża część palaczy uważa, że ich to nie dotyczy. Niektórych do porzucenia nałogu przekonuje za to oszczędność. Papierosy z roku na rok są coraz droższe, a 365 dni bez nich równa się średnio kilku tysiącom złotych więcej na koncie.

Warto przynajmniej spróbować również ze względu na zdecydowaną różnicę w odczuwaniu smaków i zapachów, zwiększenie wydolności fizycznej oraz poprawę wyglądu włosów, skóry i paznokci. Część palaczy ostatecznie rezygnuje z papierosów, aby nie narażać swoich bliskich na wdychanie dymu tytoniowego – i to również jest doskonała motywacja. Tak naprawdę nieważne, co będzie motywatorem, ważne, że w ogóle podejmie się próbę. Rzucanie palenia – podkreślmy to jeszcze raz – nie jest łatwe, bo znaczna część uzależnionych w po kilku miesiącach wraca do nałogu, ale pozytywne efekty są warte wysiłku.

Nałóg palenia jest chorobą. Warto poradzić się specjalisty jak ją wyleczyć.


Dodano: 15/11/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się