Jak leczyć grypę?

Powrót

Grypa uznawana jest za chorobę wirusową wysokozakaźną. Zakażenie następuje drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Problem w stworzeniu szczepionki na grypę polega na tym, że wirus bardzo łatwo mutuje. Z tego względu szczepienia należy powtarzać raz do roku, stosując najnowsze preparaty. A co z leczeniem? Jakie są skuteczne sposoby na łagodzenie objawów grypy?

Jakie są objawy grypy?

Grypa to choroba wirusowa wywoływana przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Najłatwiej zarazić się grypą przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub dotykanie skażonych przedmiotów, niezachowywanie odpowiedniej higieny, przebywanie w dużych skupiskach ludzi oraz dotykanie rękami, na których przenosi się wirusa, okolic twarzy. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że co roku na grypę choruje około 10% dorosłych i aż 30% dzieci. Okres wylęgania wynosi od dwóch dni do tygodnia, ale okres zakażania jest nieco inny – 1 dzień przed oraz 3 do 5 dni po wystąpieniu objawów u dorosłych, a kilka dni przed i do 10 dni po wystąpieniu objawów u dzieci. Ile trwa grypa? Około 7 dni. Jakie są objawy grypy? Nagłe pojawienie się wysokiej gorączki, kaszlu, kataru, bólu gardła, mięśni i głowy. Towarzyszy temu ogólne osłabienie. U dzieci dodatkowo obserwuje się ból brzucha. Ze względu na te symptomy, grypa bardzo często mylona jest z przeziębieniem.

Czym różni się przeziębienie od grypy? W przeziębieniu wystąpienie typowych objawów poprzedzone jest jedno- lub dwudniowym osłabieniem. Za dominujący objaw przeziębienia uznaje się katar, który przy grypie może, ale nie musi się pojawiać. Różnica polega zazwyczaj także na występowaniu gorączki – w grypie jest bardzo wysoka, z dreszczami i bólami mięśniowymi, w przeziębieniu nieznacznie podwyższona. Jak zatem rozpoznać grypę? Jeżeli istnieje uzasadniona potrzeba, wykonuje się badania wirusologiczne – wymaz RT-PCR lub szybki test antygenowy – albo badania serologiczne na podstawie próbki krwi.

Leczenie

Jak leczyć grypę? Leczenie grypy polega na łagodzeniu objawów. Zaleca się odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów, stosowanie leków wykrztuśnych lub mukolitycznych, preparatów przeciwbólowych, obkurczających śluzówkę nosa i przeciwgorączkowych, a w określonych sytuacjach również przeciwkaszlowych. Ważna jest lekkostrawna dieta i nawilżanie powietrza. Czasami podaje się leki przeciwwirusowe. Nie powinno się przyjmować antybiotyków, ponieważ działają one wyłącznie na choroby bakteryjne a nie wirusowe.

Hospitalizacji wymagają pacjenci, u których występują: problemy z oddychaniem, sine lub krwiste wybroczyny na skórze, zasinienie czubka nosa lub ust, skąpomocz, zasłabnięcia podczas próby zmiany pozycji na pionową, obniżone ciśnienie krwi, znaczne osłabienie mięśni, krwioplucie, majaczenia, utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki lub bardzo wysoka temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza. Hospitalizacja wskazana jest również w przypadku długotrwałego utrzymywania się wysokiej gorączki – powyżej trzech dni – lub powrotu tego objawu po kilku dniach.

Grypę uznaje się za szczególnie niebezpieczną ze względu na jej powikłania. M.in. są to: wtórne bakteryjne zapalenie płuc lub tak zwane grypowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych, mięśni, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, angina oraz zaostrzenie objawów chorób przewlekłych, np. układu oddechowego lub krążenia.

Grypa a koronawirus

Pozostaje jeszcze kwestia, o której teraz mówi się bardzo dużo – objawy koronawirusa a grypa. Wszystkie symptomy grypy, czyli złe samopoczucie, bóle głowy, mięśni, stawów, gardła, katar, gorączka i kaszel są charakterystyczne także dla COVID-19. Różnica polega na dodatkowych objawach koronawirusa, m.in. utracie węchu i/lub smaku, dusznościach, ucisku w klatce piersiowej oraz czasie rozwoju infekcji. COVID-19 rozwija się wolniej – okres inkubacji wynosi 5 lub 6 dni, zaś grypa ma gwałtowniejszy początek i jej okres inkubacji to około 3 dni. Jak pokazują statystyki, różnica leży również w osobach zarażających się daną chorobą. W przypadku grypy są to częściej dzieci, w przypadku COVID-19 dorośli. COVID jest także dużo bardziej zakaźny i ma wyższą śmiertelność.


Dodano: 12/10/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: [email protected]

od 249 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: [email protected]

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się