Jak leczyć grypę?

Powrót

Grypa uznawana jest za chorobę wirusową wysokozakaźną. Zakażenie następuje drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Problem w stworzeniu szczepionki na grypę polega na tym, że wirus bardzo łatwo mutuje. Z tego względu szczepienia należy powtarzać raz do roku, stosując najnowsze preparaty. A co z leczeniem? Jakie są skuteczne sposoby na łagodzenie objawów grypy?

Jakie są objawy grypy?

Grypa to choroba wirusowa wywoływana przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Najłatwiej zarazić się grypą przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub dotykanie skażonych przedmiotów, niezachowywanie odpowiedniej higieny, przebywanie w dużych skupiskach ludzi oraz dotykanie rękami, na których przenosi się wirusa, okolic twarzy. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że co roku na grypę choruje około 10% dorosłych i aż 30% dzieci. Okres wylęgania wynosi od dwóch dni do tygodnia, ale okres zakażania jest nieco inny – 1 dzień przed oraz 3 do 5 dni po wystąpieniu objawów u dorosłych, a kilka dni przed i do 10 dni po wystąpieniu objawów u dzieci. Ile trwa grypa? Około 7 dni. Jakie są objawy grypy? Nagłe pojawienie się wysokiej gorączki, kaszlu, kataru, bólu gardła, mięśni i głowy. Towarzyszy temu ogólne osłabienie. U dzieci dodatkowo obserwuje się ból brzucha. Ze względu na te symptomy, grypa bardzo często mylona jest z przeziębieniem.

Czym różni się przeziębienie od grypy? W przeziębieniu wystąpienie typowych objawów poprzedzone jest jedno- lub dwudniowym osłabieniem. Za dominujący objaw przeziębienia uznaje się katar, który przy grypie może, ale nie musi się pojawiać. Różnica polega zazwyczaj także na występowaniu gorączki – w grypie jest bardzo wysoka, z dreszczami i bólami mięśniowymi, w przeziębieniu nieznacznie podwyższona. Jak zatem rozpoznać grypę? Jeżeli istnieje uzasadniona potrzeba, wykonuje się badania wirusologiczne – wymaz RT-PCR lub szybki test antygenowy – albo badania serologiczne na podstawie próbki krwi.

Leczenie

Jak leczyć grypę? Leczenie grypy polega na łagodzeniu objawów. Zaleca się odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów, stosowanie leków wykrztuśnych lub mukolitycznych, preparatów przeciwbólowych, obkurczających śluzówkę nosa i przeciwgorączkowych, a w określonych sytuacjach również przeciwkaszlowych. Ważna jest lekkostrawna dieta i nawilżanie powietrza. Czasami podaje się leki przeciwwirusowe. Nie powinno się przyjmować antybiotyków, ponieważ działają one wyłącznie na choroby bakteryjne a nie wirusowe.

Hospitalizacji wymagają pacjenci, u których występują: problemy z oddychaniem, sine lub krwiste wybroczyny na skórze, zasinienie czubka nosa lub ust, skąpomocz, zasłabnięcia podczas próby zmiany pozycji na pionową, obniżone ciśnienie krwi, znaczne osłabienie mięśni, krwioplucie, majaczenia, utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki lub bardzo wysoka temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza. Hospitalizacja wskazana jest również w przypadku długotrwałego utrzymywania się wysokiej gorączki – powyżej trzech dni – lub powrotu tego objawu po kilku dniach.

Grypę uznaje się za szczególnie niebezpieczną ze względu na jej powikłania. M.in. są to: wtórne bakteryjne zapalenie płuc lub tak zwane grypowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych, mięśni, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, angina oraz zaostrzenie objawów chorób przewlekłych, np. układu oddechowego lub krążenia.

Grypa a koronawirus

Pozostaje jeszcze kwestia, o której teraz mówi się bardzo dużo – objawy koronawirusa a grypa. Wszystkie symptomy grypy, czyli złe samopoczucie, bóle głowy, mięśni, stawów, gardła, katar, gorączka i kaszel są charakterystyczne także dla COVID-19. Różnica polega na dodatkowych objawach koronawirusa, m.in. utracie węchu i/lub smaku, dusznościach, ucisku w klatce piersiowej oraz czasie rozwoju infekcji. COVID-19 rozwija się wolniej – okres inkubacji wynosi 5 lub 6 dni, zaś grypa ma gwałtowniejszy początek i jej okres inkubacji to około 3 dni. Jak pokazują statystyki, różnica leży również w osobach zarażających się daną chorobą. W przypadku grypy są to częściej dzieci, w przypadku COVID-19 dorośli. COVID jest także dużo bardziej zakaźny i ma wyższą śmiertelność.


Dodano: 12/10/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Nowość! Kup online!
badania
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne

od 450 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Diagnostyka chorób tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

od 52 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się