Nerwobóle – czym są i jak je złagodzić? Rodzaje nerwobóli

Powrót

Neuralgie (inaczej nerwobóle) są zespołami bólowymi, które objawiają się napadowym, silnym oraz piekącym bólem w różnych częściach ciała. Wyróżnia się neuralgie samoistne oraz objawowe, będące wynikiem procesu chorobowego. Nie należy bagatelizować żadnych symptomów, wskazujących na nerwoból, ponieważ może to doprowadzić do wielu negatywnych skutków. W przypadku pojawienia się objawów, świadczących o tej chorobie, warto jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty. Jakie nerwobóle występują najczęściej? Na czym polega leczenie neuralgii?  

Spis treści:

Nerwobóle – czym są?  

Nerwoból to rodzaj bólu, charakteryzujący się nagłym i ostrym pieczeniem, paleniem, kłuciem. Ten bardzo silny ból dotyka obszar unerwienia danego nerwu lub jego gałęzi i ma on charakter napadowy. Intensywny ból może być spowodowany bodźcami, takimi jak mechaniczne podrażnienie konkretnego nerwu, ucisk nerwu lub skrajne temperatury, działające na konkretne miejsca, zwane punktami spustowymi. Niekiedy tego typu dolegliwości bólowe pojawiają się bez widocznej przyczyny.  

Przyczyny nerwobólów  

Nerwoból nerwu trójdzielnego  

Nerw trójdzielny jest jednym z nerwów czaszkowych, mających swoje początki w mózgowiu i odpowiadających m.in. za przekazywanie informacji z narządów zmysłów, działanie gruczołów i unerwienie niektórych mięśni. Nerwy te występują symetrycznie po obu stronach ciała. Gdy następuje uszkodzenie jednego z nerwów trójdzielnych pojawia się silny ból, a schorzenie to określane jest jako neuralgia nerwu trójdzielnego lub rwa twarzowa. W zależności od tego, czy uszkodzenie dotyczy jednego, czy obu nerwów trójdzielnych, objawy mogą występować jednostronnie lub dotyczyć obu stron twarzy.  

Neuralgia nerwu językowo-gardłowego  

Nerwoból językowo-gardłowy to inny rodzaj neuralgii, będący poważnym schorzeniem, którego charakter bólu jest zbliżony do bólu neuralgii trójdzielnej. Ból pojawia się jednostronnie lub obustronnie w jamie ustnej, okolicy migdałków podniebiennych, nasady języka, podniebienia, przewodu słuchowego lub kąta żuchwy. Miejsca te są również strefami spustowymi, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólu.  

Ataki bólowe są wywoływane przez takie czynniki, jak jedzenie, picie, ziewanie, śmiech i kaszel. Często towarzyszą im objawy autonomiczne, np. łzawienie, ślinotok, zblednięcie lub zaczerwienienie skóry. W niektórych przypadkach napad bólu jest połączony z bradykardią, co może prowadzić do asystolii. Dlatego ważne jest, aby pacjenci z objawami nerwobólu językowo-gardłowego jak najszybciej zgłosili się do lekarza w celu dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.  

Nerwoból międzyżebrowy  

Neuralgia międzyżebrowa to dolegliwość, która charakteryzuje się występowaniem bólu o charakterze ściskającym w klatce piersiowej – po jednej lub obu jej stronach. Czasami ból promieniuje w kierunku pleców lub łopatek. Ataki bólu charakteryzują się nagłym i intensywnym początkiem, ale szybko mijają.  

Neuralgia nerwu potylicznego Arnolda  

Neuralgia Arnolda jest przewlekłym schorzeniem, charakteryzującym się bólem z tyłu głowy i w górnym odcinku karku, zwykle po jednej stronie. Może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak stres, uszkodzenie kręgosłupa, przewlekłe napięcia mięśni karku, cukrzycę lub chorobę nowotworową. Ból w zespole Arnolda jest nagły, przenikliwy i piekący, a często towarzyszą mu:  

  • zaburzenia widzenia;  
  • światłowstręt;  
  • zawroty głowy;  
  • nudności;  
  • szum w uszach;  
  • wrażliwość na dotyk głowy;  
  • dyskomfort podczas ruchów szyi.  

Neuralgia popółpaścowa  

Nerwoból po przebiegu półpaśca to ból neuropatyczny w obrębie głowy. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem, a wirus rozprzestrzenia się wzdłuż nerwów czuciowych, najczęściej umiejscawiając się w piersiowych zwojach międzykręgowych, korzeniach tylnych rdzenia oraz w okolicy nerwu trójdzielnego. Objawy są zwykle jednostronne – w początkowym okresie ból ma pochodzenie receptorowe, natomiast w późnym okresie choroby staje się bólem neuropatycznym. Pojawia się on po kilku tygodniach od zachorowania. Pacjenci opisują go jako ciągły, piekący ból. Ponadto towarzyszy mu zazwyczaj ubytek czucia w określonym dermatomie.  

Nerwoból barkowy  

Rwa barkowa, zwana również brachialgią lub rwą ramienną, jest zespołem objawów korzeniowych, spowodowanych uciskiem nerwu korzeniowego w odcinku szyjnym rdzenia kręgowego, zwykle na poziomie od 4 do 7 kręgu szyjnego. W wyniku ucisku nerwu może dojść do podrażnienia nerwu łokciowego, pośrodkowego lub promieniowego, co objawia się drętwieniem, mrowieniem lub bólem, który promieniuje z karku do ramienia, przedramienia, a nawet dłoni, klatki piersiowej i pleców. Ból zwykle nasila się podczas ruchów głowy, kichania, kasłania, w sytuacjach stresowych, ciężkich prac fizycznych i długiego przebywania w pozycji siedzącej, np. przy prowadzeniu samochodu lub pracy przy komputerze.  

Neuralgia amiotroficzna  

  • piersiowego długiego;   
  • nadłopatkowego;  
  • międzykostnego przedniego.  

Czasami dochodzi również do pojawienia się dolegliwości czuciowych w okolicy nerwów, takich jak:  

  • promieniowy powierzchowny;   
  • skórny boczny przedramienia;  
  • skórny boczny górny ramienia.   

Jak zdiagnozować nerwobóle?  

Aby zdiagnozować ból przewlekły, konieczne jest ustalenie jego przyczyny i ocena samego bólu, który jest podstawowym objawem. Ocena bólu powinna uwzględniać jego lokalizację, intensywność, czas trwania, jakość bólu oraz reakcje, wywołane silnym bólem. W celu postawienia dokładnej diagnozy lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem, a także wykonać badanie neurologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem objawów bólowych, takich jak punkty bólowe, zespół korzeniowy i wzmożone napięcie mięśni czy też zaburzenia czucia.  

W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie specjalnych badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny głowy oraz kręgosłupa. Ponadto przed wizytą u lekarza zaleca się przygotowanie listy leków przyjmowanych na stałe.

Leczenie neuralgii  

Leczenie bólu przewlekłego stanowi duże wyzwanie dla medycyny, z uwagi na brak satysfakcjonujących rozwiązań. Farmakoterapia, uwzględniająca zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest podstawowym narzędziem lekarza, ale niesie ze sobą ryzyko działań niepożądanych i obciążeń dla pacjenta. Doświadczeni klinicyści często uważają, że w przypadku bólu ostrego, wiele działań terapeutycznych przynosi ulgę, ale jeśli chodzi o ból przewlekły, leczenie jest znacznie trudniejsze.   

Sukces terapii zależy od wielu czynników, w tym od rodzajów nerwobóli, podejścia lekarza, metod leczenia oraz czynników genetycznych. Niekiedy przyjmowanie niektórych leków (o działaniach przeciwdrgawkowym, przeciwpadaczkowym lub przeciwdepresyjnych) nie jest wystarczające, a nawracające ataki silnego bólu są tak uporczywe, że jedynym wyjściem może okazać się leczenie chirurgiczne. Należy jednak pamiętać, że metodę leczenia dobiera lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. W wyleczeniu choroby ogromne znaczenie ma zatem dokładna diagnostyka.  

Fizjoterapia – pomoc w leczeniu nerwobólów  

Fizjoterapia jest bardzo pomocna w leczeniu neuralgii i może być wsparciem terapii, gdy same leki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Ważne jednak, aby przed wdrożeniem fizjoterapii skonsultować się z lekarzem. Wśród tego typu zabiegów można wymienić kilka metod:   

  • impulsowe pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, przyspiesza proces wchłaniania krwiaków i obniża napięcie mięśniowe;  
  • aquavibron to urządzenie, które poprawia krążenie, zwiększa sprężystość tkanek, działa przeciwbólowo i rozluźnia mięśnie, a czas trwania masażu wynosi 10-15 minut.;  
  • promieniowanie podczerwone (przy użyciu filtra czerwonego lub niebieskiego) – przyczynia się do redukcji bólu oraz wykazuje działanie przeciwzapalne;  
  • kąpiel elektryczno-wodna czterokomorowa w temperaturze wody, wynoszącej od 30 do 35 stopni – działa przeciwbólowo;  
  • kąpiele solankowe;  
  • masaże;  
  • metoda TENS, czyli przezskórna elektrostymulacja nerwów.  

Konsultacja merytoryczna lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED


Bibliografia:  

  1. Stępień A., Neuralgie i nerwobóle twarzy, Via Medica,
  2. Domżał T., Ból przewlekły – problemy kliniczne i terapeutyczne, Via Medica,
  3. Brożek P., Klasyczny nerwoból nerwu trójdzielnego, Medycyna praktyczna dla pacjentów,
  4. Djavaherian D.M., Guthmiller K.B., Occipital Neuralgia,  
  5. Delikatny S., Rwa barkowa (ramienna) – przyczyny, objawy, badania, leczenie, ćwiczenia, powikłania brachialgii,
  6. Sokołowski P., Amiotrofia neuralgiczna u dzieci, Neurol Prakt 2018; 3(102): 45-46,

Dodano: 24/07/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Nowość! Kup online!
badania
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne

od 450 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Diagnostyka chorób tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

od 52 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się