Nadpotliwość – czy to tylko kłopotliwa przypadłość, czy jednak objaw choroby?

Powrót

Nadmierne wydzielanie potu nazywane powszechnie nadpotliwością może zarówno występować w formie uogólnionej, jak i dotyczyć wyłącznie wybranych obszarów ciała. Ta uznawana za uciążliwą dolegliwość dotyczy nie tylko mężczyzn, lecz także kobiet w różnym wieku. Jakie są przyczyny nadpotliwości, kiedy z tego typu zaburzeniem należy się zgłosić do lekarza i w jaki sposób się je leczy?

Nadpotliwość (łac. hyperhidrosis) to dolegliwość polegająca na nadmiernym wydzielaniu potu – w ilości znacznie większej niż ta wymagana do termoregulacji organizmu albo wyłącznie w wybranych obszarach – pachy, stopy lub dłonie, albo na całym ciele – dotyczy całej powierzchni skóry. W zależności od tego, czy zaburzenie jest efektem chorób endokrynologicznych takich jak nadczynność tarczycy, cukrzycy, schorzeń układu nerwowego lub chorób hematologicznych, czy wynika ze stresu, lęków albo innych silnych emocji, mówimy o wtórnej lub pierwotnej nadmiernej potliwości.

Najczęściej nadpotliwość występuje u młodych pacjentów w okresie dojrzewania, ale może również dotyczyć osób w innych grupach wiekowych, np. pocenie wyłącznie w obrębie nosa nazwane ziarnistością czerwoną nosa diagnozuje się przede wszystkim u dzieci. Nadmierna potliwość objawia się odczuwaniem wilgoci na dłoniach, podeszwach stóp i/lub przesiąkaniem potu przez ubranie.

Warto pamiętać, że tego rodzaju dolegliwości mogą nasilać istniejące choroby skóry, a także powodować częstsze występowanie infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Jak wspomniano wcześniej, nadpotliwość może być pierwotna, czyli wynikająca ze skłonności osobniczych do odczuwania stresu i przeżywania silnych emocji albo wtórna. W przypadku nadpotliwości wtórnej wśród potencjalnych przyczyn wymienia się opisane cukrzycę, nadczynność tarczycy czy zaburzenia neurologiczne takie jak jamistość rdzenia, a także przewlekłe zakażenia m.in. gruźlicę, brucelozę, nowotwory chłoniaki, białaczkę, guzy chromochłonne, zatrucia pestycydami, obturacyjny bezdech senny oraz uzależnienie od narkotyków.

Nadmierna potliwość może wynikać również z wieku i wahań hormonalnych. Np. kobiety w okresie menopauzalnym odczuwają problem ze zwiększonym poceniem się podczas tak zwanych uderzeń gorąca.

Dodatkowo mówi się również o nadmiernym poceniu smakowym, które objawia się wydzielaniem dużych ilości potu nad górną wargą, na czole i karku po zjedzeniu pikantnych pokarmów.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Nadpotliwość warto skonsultować z dermatologiem, czyli specjalistą chorób skóry. Zazwyczaj tego rodzaju dolegliwość nie wymaga pilnej wizyty, chyba, że u pacjent zauważy u siebie jednostronne zaburzenia pocenia się – wówczas konieczna jest konsultacja z neurologiem lub uogólnionemu nadmiernemu poceniu się towarzyszy spadek masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych i/lub świąd – wtedy należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Specjalista przed postawieniem diagnozy przeprowadza dokładny wywiad i badanie pacjenta. Na tej podstawie proponuje leczenie lub kieruje na kolejne konsultacje.

Jak leczy się nadpotliwość?

W jaki sposób leczy się nadmierne wydzielanie potu? Jeżeli dolegliwość ma charakter wtórny, należy wyeliminować przyczynę – rozpocząć leczenie np. choroby endokrynologicznej albo schorzenia układu nerwowego. W przypadku pierwotnej nadpotliwości w ograniczonej formie zaleca się preparaty do stosowania miejscowego. Są to kremy, żele albo dezodoranty zawierające chlorek glinu lub inne metale, które mają powodować zatykanie ujść przewodów wydzielniczych gruczołów potowych i tym samym ograniczać potliwość.

Część pacjentów decyduje się na wstrzyknięcie toksyny botulinowej – popularnie mówiąc botoksu – odpowiadającej za hamowanie wydzielania acetylocholiny. Zabieg przynosi bardzo dobre efekty, ale wymaga regularnego powtarzania najlepiej co 6 do 12 miesięcy. Najczęściej iniekcje wykonuje się w dołach pachowych. Mogą być również przeprowadzane w okolicy dłoni i stóp, ale wówczas są bolesne.


Dodano: 03/08/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

04/06/2021
Profilaktyka, Choroby, Koronawirus
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się