Czym jest zapalenie ucha?

Powrót

Zapalenie ucha występuje przede wszystkim u dzieci do piątego roku życia, chociaż zdarza się również u dorosłych. Zazwyczaj jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych np. przeziębieniem. Może przebiegać z wysiękiem lub bez wysięku, ale zawsze wiąże się z nagłym silnym bólem i osłabieniem słuchu.

Zapalenie ucha rodzaje i objawy

Zapalenie ucha środkowego to jedna z bardzo często występujących chorób charakteryzująca się nagłym rozpoczęciem stanu zapalnego obejmującego nie tylko błonę śluzową, lecz także elementy ucha środkowego. Przeważnie stan ten poprzedza infekcja górnych dróg oddechowych, np. przeziębienie lub zapalenie zatok. Co ważne, choroba daje zarówno objawy miejscowe, jak i powoduje ogólny stan zapalny.

Zapalenie ucha środkowego – objawy: silny ból przeważnie o charakterze pulsującym, osłabienie słuchu, uczucie pełności w uchu objętym zakażeniem, gorączka (u około 25% pacjentów) oraz wysięk. Zapalenie ucha u niemowlaka jest trudniejsze do rozpoznania niż u osoby dorosłej, a infekcja najczęściej dotyka właśnie dzieci do piątego roku życia. O ile starsze dziecko będzie w stanie powiedzieć, że coś go boli, o tyle u niemowlęcia można zaobserwować sięganie rączką do chorego ucha, ciągły niepokój, głośny płacz i krzyk. Symptomy te zazwyczaj nasilają się aż do momentu pęknięcia błony bębenkowej. Gdy błona pęknie, a treść z jamy wyleje się poza ucho, ból staje się łagodniejszy. Dodatkowo u dzieci infekcji mogą towarzyszyć biegunka, brak apetytu i wymioty.

Jakie wyróżnia się rodzaje zapalenia ucha? Ze względu na przebieg choroby zapalenie ucha dzieli się na ostre bez wysięku albo ostre wysiękowe z wydzieliną w postaci surowicy, ropy lub śluzu. Ze względu na czas trwania objawów mówi się o postaci ostrej (do trzech tygodni), nawracającej ostrej (minimum trzy zachorowania w ciągu pół roku) oraz uporczywej ostrej (nawracającej po sześciu dniach od zakończenia antybiotykoterapii).

Zapalenie ucha leczenie

Szacuje się, że u większości dzieci zapalenie ucha środkowego występuje przynajmniej raz w życiu. Najczęściej diagnozuje się je u niemowląt między szóstym a osiemnastym miesiącem życia. Infekcja ma charakter nawracający przeważnie u dzieci do dwóch lat – wówczas można mówić o predyspozycjach do zachorowania.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia ucha? Zakażenie z nosowej części gardła przez trąbkę słuchową będące wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych, wniknięcie do organizmu wirusów grypy typu A, RSV, adenowirusów, rynowirusów lub wirusów paragrypy oraz zakażenia bakteryjne m.in. S. pneumoniae lub H. influenza. Do dodatkowych czynników wywołujących zapalenie ucha u dorosłych i dzieci zalicza się rozszczep podniebienia, bierne palenie tytoniu, obecność trzeciego migdała, niedrożność trąbki słuchowej, alergie wywołujące obrzęk błony śluzowej w miejscu ujścia trąbki słuchowej, a także nieodpowiednie warunki socjalne.

Jak rozpoznaje się zapalenie ucha? Objawy, jeżeli są nasilone, jasno wskazują na chorobę. U niemowląt konieczne jest przeprowadzenie badania otoskopowego – wziernikowania i ocenienia stanu ucha. Gdy pediatra, internista lub laryngolog zdiagnozuje zapalenie ucha, leczenie powinno szybko złagodzić objawy. Co ważne, u małych dzieci często najpierw zaleca się obserwację i podanie leków przeciwbólowych i/lub przeciwgorączkowych. Najlepsze, a przy tym najczęściej stosowane są ibuprofen oraz paracetamol. Jeśli w ciągu jednego albo dwóch kolejnych dni nie zauważy się poprawy, należy wdrożyć antybiotykoterapię. Dopiero wtedy, gdy przyjmowanie antybiotyków nie powoduje ustąpienia uciążliwych objawów, konieczne jest podanie dożylnie lub domięśniowo preparatów takich jak amoksycylina z kwasem klawulanowym albo ceftriakson.

Rzadziej stosuje się nacięcie błony bębenkowej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu to między innymi ostry przebieg choroby u dzieci, silny ból z wysoką gorączką, stały rozwój zapalenia mimo przyjmowania antybiotykoterapii oraz porażenie nerwu VII.


Dodano: 12/11/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

05/07/2021
Choroby, Terapie
Zasady realizacji e-recepty za granicą

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się