Sposoby na przeziębienie

Powrót

Przeziębienie to rodzaj infekcji wirusowej, którą bardzo łatwo się zarazić. Najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym, ale może pojawiać się również latem. Jakie są podstawowe objawy przeziębienia, czym różni się od grypy i jak sobie z nim radzić domowymi sposobami?

Przeziębienie – objawy

Przeziębienie, nazywane również ostrym nieżytem nosa albo zapaleniem nosogardła, to infekcja wirusowa rozwijająca się w górnych drogach oddechowych. Chorobę wywołują różnego rodzaju wirusy zaliczane do ryno-, korona-, adeno- czy enterowirusów. Najłatwiej zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym oraz dotykanie zakażonych przedmiotów a następnie własnej twarzy. Na przeziębienie częściej zapadają niemowlęta i dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze niż ludzie dorośli lub w średnim wieku. Wynika to z osłabienia albo niewystarczającego rozwinięcia układu immunologicznego u wymienionych grup.

Ile trwa przeziębienie? Zazwyczaj od pięciu do siedmiu dni. Dzieli się na dwie fazy – naczyniową oraz komórkową. Pierwsze objawy obserwuje się już jeden dzień lub dwa dni po wniknięciu wirusa do organizmu. Zazwyczaj chory jest osłabiony, zaczyna go boleć głowa i nadmiernie kicha. Po dwóch, trzech lub czterech dniach pojawiają się kolejne symptomy takie jak ból gardła, chrypka, nasilony katar, obrzęk śluzówki w nosie (uczucie zatkanego nosa), kaszel, stan podgorączkowy oraz brak apetytu. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest katar, który zmienia się w trakcie przebiegu infekcji od przezroczystego i wodnistego aż po gęsty i żółtawy.

Kiedy zwiększa się ryzyko przeziębienia? Gdy ma się osłabioną odporność w wyniku złej diety, długotrwałego stresu, przemęczenia, niewystarczającej ilości snu lub ogólnego złego stanu organizmu.

Przeziębienie a grypa

Przeziębienie ze względu na objawy może być łatwo pomylone z grypą. Jak rozróżnić obie choroby? Przeziębienie a grypa – przeziębienie ma łagodny początek, grypa zaś gwałtowny. W przeziębieniu przeważnie temperatura ciała jest lekko podwyższona lub u dorosłych wręcz obniżona, w grypie przekracza 39 stopni Celsjusza. Dodatkowo przy grypie występują bóle mięśniowe i stawowe, światłowstręt oraz ból brzucha u dzieci. W razie podejrzenia grypy można wykonać testy wirusologiczne, np. wymaz RT-PCR, szybki test antygenowy albo badania serologiczne. Diagnoza jest szczególnie istotna wtedy, gdy stan osoby chorej sprawia, że wymaga ona hospitalizacji. Przy przeziębieniu objawy zazwyczaj nie są na tyle nasilone, żeby konieczny był pobyt w szpitalu.

Domowe sposoby na przeziębienie

Jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie? Podobnie jak w przypadku grypy, leczenie przeziębienia polega na łagodzeniu objawów. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol, rzadziej sięga się po niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen. Dodatkowo zaleca się leki obkurczające błonę śluzową nosa, tabletki do ssania na ból gardła, a w określonych przypadkach również leki przeciwwirusowe np. inozynę. Co ważne, zarówno do leczenia przeziębienia, jak i grypy, nie powinno się wykorzystywać antybiotyków, które działają wyłącznie na choroby bakteryjne a nie wirusowe.

Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Przede wszystkim odpoczywać, pić dużo płynów, zadbać o wietrzenie pomieszczenia, w którym się przebywa i właściwe nawilżenie powietrza. Stosować wspomniane leki, ale sięgać również po domowe sposoby.

Te ostatnie sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy nie powinno się zażywać preparatów aptecznych, np. na początku ciąży. Wówczas warto przygotować sok z cebuli – wystarczy plastry cebuli ułożyć w słoiku lub innym zamykanym naczyniu, posypać cukrem i zostawić w ciepłym miejscu, żeby warzywo puściło sok, który należy pić zwłaszcza przy uporczywym kaszlu. Można sięgnąć po naturalny środek przeciwbakteryjny, czyli czosnek, pić herbatę z miodem lub syropem z malin, imbirem i cytryną, dodawać chrzan do posiłków, stosować naturalne inhalacje na bazie rumianku, zadbać o dużą dawkę naturalnej witaminy C, a także przyjmować cynk.


Dodano: 30/10/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
04/06/2021
Koronawirus, Profilaktyka, Choroby
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

05/05/2021
Koronawirus, Aktualności, Choroby, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Zapoznaj się z nasza ofertą
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 99 zł
Pakiet badań
Pakiet badań genetycznych serce i choroby zakrzepowo-zatorowe
Zadbaj o swoje serce już dziś!

od 599 zl
badanie
Pakiet badań diagnostyka cukrzycy
Zadbaj o profilaktykę - cukrzyca często przebiega bezobjawowo!

od 99 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Infolinia: 58 775 95 99