Przeziębienie – czym jest, ile trwa i co na przeziębienie? Domowe sposoby

Powrót

Przeziębienie to rodzaj infekcji wirusowej, którą bardzo łatwo się zarazić. Najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym, ale może pojawiać się również latem. Jakie są podstawowe objawy przeziębienia, czym różni się od grypy i jak sobie z nim radzić domowymi sposobami?

Przeziębienie – objawy

Przeziębienie, nazywane również ostrym nieżytem nosa albo zapaleniem nosogardła, to infekcja wirusowa rozwijająca się w górnych drogach oddechowych. Chorobę wywołują różnego rodzaju wirusy zaliczane do ryno-, korona-, adeno- czy enterowirusów. Najłatwiej zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym oraz dotykanie zakażonych przedmiotów a następnie własnej twarzy. Na przeziębienie częściej zapadają niemowlęta i dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze niż ludzie dorośli lub w średnim wieku. Wynika to z osłabienia albo niewystarczającego rozwinięcia układu immunologicznego u wymienionych grup.

Ile trwa przeziębienie?

Zazwyczaj od pięciu do siedmiu dni. Dzieli się na dwie fazy – naczyniową oraz komórkową. Pierwsze objawy obserwuje się już jeden dzień lub dwa dni po wniknięciu wirusa do organizmu. Zazwyczaj chory jest osłabiony, zaczyna go boleć głowa i nadmiernie kicha. Po dwóch, trzech lub czterech dniach pojawiają się kolejne symptomy takie jak ból gardła, chrypka, nasilony katar, obrzęk śluzówki w nosie (uczucie zatkanego nosa), kaszel, stan podgorączkowy oraz brak apetytu. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest katar, który zmienia się w trakcie przebiegu infekcji od przezroczystego i wodnistego aż po gęsty i żółtawy.

Kiedy zwiększa się ryzyko przeziębienia? Gdy ma się osłabioną odporność w wyniku złej diety, długotrwałego stresu, przemęczenia, niewystarczającej ilości snu lub ogólnego złego stanu organizmu.

Przeziębienie a grypa

Przeziębienie ze względu na objawy może być łatwo pomylone z grypą. Jak rozróżnić obie choroby? Przeziębienie ma łagodny początek, grypa zaś gwałtowny. W przeziębieniu przeważnie temperatura ciała jest lekko podwyższona lub u dorosłych wręcz obniżona, w grypie przekracza 39 stopni Celsjusza. Dodatkowo przy grypie występują bóle mięśniowe i stawowe, światłowstręt oraz ból brzucha u dzieci.

W razie podejrzenia grypy można wykonać testy wirusologiczne, np. wymaz RT-PCR, szybki test antygenowy albo badania serologiczne. Diagnoza jest szczególnie istotna wtedy, gdy stan osoby chorej sprawia, że wymaga ona hospitalizacji. Przy przeziębieniu objawy zazwyczaj nie są na tyle nasilone, żeby konieczny był pobyt w szpitalu.

Domowe sposoby na przeziębienie

Jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie? Podobnie jak w przypadku grypy, leczenie przeziębienia polega na łagodzeniu objawów. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol, rzadziej sięga się po niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen. Dodatkowo zaleca się leki obkurczające błonę śluzową nosa, tabletki do ssania na ból gardła, a w określonych przypadkach również leki przeciwwirusowe np. inozynę. Co ważne, zarówno do leczenia przeziębienia, jak i grypy, nie powinno się wykorzystywać antybiotyków, które działają wyłącznie na choroby bakteryjne a nie wirusowe.

Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Przede wszystkim odpoczywać, pić dużo płynów, zadbać o wietrzenie pomieszczenia, w którym się przebywa i właściwe nawilżenie powietrza. Stosować wspomniane leki, ale sięgać również po domowe sposoby.

Te ostatnie sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy nie powinno się zażywać preparatów aptecznych, np. na początku ciąży. Wówczas warto przygotować sok z cebuli – wystarczy plastry cebuli ułożyć w słoiku lub innym zamykanym naczyniu, posypać cukrem i zostawić w ciepłym miejscu, żeby warzywo puściło sok, który należy pić zwłaszcza przy uporczywym kaszlu. Można sięgnąć po naturalny środek przeciwbakteryjny, czyli czosnek, pić herbatę z miodem lub syropem z malin, imbirem i cytryną, dodawać chrzan do posiłków, stosować naturalne inhalacje na bazie rumianku, zadbać o dużą dawkę naturalnej witaminy C, a także przyjmować cynk.


Dodano: 30/10/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


19/03/2024
Choroby
Krztusiec – objawy, diagnostyka oraz leczenie; szczepienie na krztusiec 

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym. 


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka chorób prostaty
Wykonując badania zawarte w tym pakiecie sprawdzisz funkcjonowanie swoich nerek, wchodzących w skład układu moczowo-płciowego oraz prostaty. Umów wizytę w POLMED!

od 95 zł
test na endometriozę polmed
Kup online!
Badania
Test EndoRNA na endometriozę
Test umożliwiający szybką diagnostykę endometriozy. Umów badanie w POLMED!

2400 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się