Jak antybiotyki wpływają na pracę jelit?

Powrót

Zdrowie jelit odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Często jednak bagatelizujemy jego znaczenie i nie zdajemy sobie sprawy, że wiele dolegliwości może wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Aby zadbać o zdrowie jelit i uniknąć potencjalnych problemów, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. 

Instytut Mikroekologii, przygotował cykl eksperckich webinarów, zatytułowany „Zdrowie Twoich jelit”. Pierwsza część tego cyklu, pt. „Jak antybiotyki wpływają na pracę jelit”, powstała we współpracy z ekspertem w dziedzinie zdrowia jelit, dr. n. med. Mirosławą Gałecką. Ta część poświęcona była wpływowi antybiotyków na mikroflorę jelitową oraz zastosowaniu probiotyków w trakcie antybiotykoterapii. 

Mikroflora jelitowa a antybiotyki 

Antybiotyki są powszechnie stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych, jednak mają one również negatywny wpływ na naszą mikroflorę jelitową. Składa się ona z różnorodnych bakterii, zarówno korzystnych, jak i potencjalnie szkodliwych dla naszego organizmu. Antybiotyki niszczą nie tylko szkodliwe bakterie, ale także te pozytywne, co może prowadzić do zaburzeń równowagi w mikroflorze jelit. 

Właściwe funkcjonowanie jelit jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia ogólnego. Zaburzenia w jelitach mogą prowadzić do różnorodnych dolegliwości, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Ponadto, nieprawidłowa mikroflora jelitowa może wpływać na naszą odporność, metabolizm, a nawet na nasze samopoczucie i nastrój. 

Aby zadbać o zdrowie jelit, warto skonsultować się z specjalistą i przeprowadzić odpowiednie badania. Pozwalają one precyzyjnie ocenić stan mikroflory jelitowej, w tym ilość pozytywnych bakterii, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Na podstawie wyników badań można skorygować dietę, wprowadzić odpowiednie suplementy diety, w tym probiotyki, oraz dostosować terapię farmakologiczną, jeśli jest taka konieczność. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do skontaktowania się ze specjalistami POLMED’u, którzy udzielą niezbędnych informacji.   


Dodano: 26/06/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się