Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Powrót

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?

Zasłabnięcie nazywane jest inaczej stanem przedomdleniowym. Osoba, która doświadcza zasłabnięcia, ma wrażenie tracenia przytomności i natychmiastowego spadku sił, odczuwa zawroty głowy, osłabienie mięśni, kołatanie serca, zimne poty albo wręcz przeciwnie uczucie gorąca oraz zaburzenia widzenia. Co ważne, przy zasłabnięciu nie dochodzi do rzeczywistej utraty przytomności.

Zasłabnięcie a omdlenie

To podstawowa różnica między zasłabnięciem a omdleniem. Zasłabnięcie to chwilowe znaczne osłabienie organizmu, zaś omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności wywoływana przejściowym niedotlenieniem mózgu. Tu warto podkreślić, że zasłabnięcie może, ale nie musi prowadzić do omdlenia.

Omdlenie trwa przeważnie od kilku do kilkunastu sekund. W tym czasie osoba traci świadomość oraz napięcie mięśniowe, ale po krótkim czasie samoistnie i w pełni odzyskuje przytomność. Czasami omdlenie poprzedza nagłe zblednięcie, zasinienie warg, pojawienie się uczucia ciemności przed oczami oraz zimnego potu na ciele.

Przyczyny zasłabnięć i omdleń

Jakie są przyczyny zasłabnięć i omdleń? Najczęściej wywołują je tymczasowe zaburzenia funkcjonowania organizmu albo choroby przewlekłe. Bywają efektem silnego bólu, wysiłku, odwodnienia, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, szybkiego wstania z pozycji leżącej, wysokiej temperatury otoczenia, głodu – spadku poziomu cukru we krwi, strachu, silnego przeżycia emocjonalnego, zaburzeń pracy serca, nagłych spadków ciśnienia tętniczego, krwotoków czy zatruć np. alkoholowego lub narkotykowego.

Szczególnie narażone na zasłabnięcia i omdlenia są osoby starsze, chorujące na cukrzycę, arytmię i inne zaburzenia rytmu serca, przyjmujące leki na nadciśnienie, depresję oraz alergię, a także mające napady lękowe.

Zasłabnięcia mogą się zdarzać także w ciąży ze względu na duże obciążenie układu sercowo-naczyniowego oraz w czasie dojrzewania, kiedy dochodzi do intensywnych zmian hormonalnych i szybkiego wzrostu. U nastolatków zasłabnięcia i omdlenia bywają efektem zaburzeń żywienia.

Postępowanie w przypadku zasłabnięcia

Jak postępować w przypadku zasłabnięcia? Jeżeli zobaczy się osobę, która nagle traci siły, należy pomóc jej położyć się na wznak – na plecach – najlepiej z nogami uniesionymi nad poziom tułowia albo usiąść z łokciami opartymi o uda i pochyloną głową. Powinno się zadbać o dostęp do świeżego powietrza, np. szeroko otworzyć okno i sprawdzić, czy nie dochodzi do ucisku na drogi oddechowe przez kołnierzyk, krawat czy szalik.

Pierwsza pomoc – omdlenie

Czasami zasłabnięcie kończy się omdleniem. Jeżeli osoba, której udziela się pomocy, nagle traci przytomność, należy skontrolować jej oddech. Gdy dojdzie do zatrzymania oddechu, powinno się rozpocząć resuscytację i wezwać pogotowie ratunkowe. Po karetkę trzeba zadzwonić także w przypadku, gdy poszkodowany przez dłuższy czas nie odzyskuje przytomności.

Jeśli zaś omdlenie nie było poprzedzone zasłabnięciem, należy w miarę możliwości złagodzić upadek – dotyczy świadków zdarzenia – albo ocenić sytuację i poziom bezpieczeństwa miejsca, w którym znalazło się poszkodowanego. Osobę trzeba ułożyć na twardym podłożu, udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić czynność oddechową. Jeżeli poszkodowany oddycha, powinno się zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza – poprosić ewentualnych gapiów o odsunięcie się lub otworzyć okna i drzwi, a następnie ułożyć go w pozycji bezpiecznej. W przypadku, gdy do omdlenia doszło np. w windzie, należy wynieść osobę tam, gdzie będzie miała dostęp do większej ilości tlenu.

Poszkodowanemu w trakcie zasłabnięcia lub omdlenia nie powinno się podawać żadnych napojów ani jedzenia ze względu na ryzyko zadławienia.

Nie należy również polewać nikogo wodą w celu pobudzenia do odzyskania przytomności, bo może to wywołać szok i jeszcze pogorszyć stan.

Jeżeli sytuacja tego wymaga, trzeba okryć poszkodowanego, zapobiegając wychłodzeniu lub przegrzaniu.


Dodano: 27/06/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się