Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Powrót

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem wybór lekarza rodzinnego nie powinien nastręczać większych trudności — w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez Internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ? Jakie kroki po drodze musimy przejść? Odpowiadamy!

Spis treści:

 1. Kim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?
 2. Świadczenia z zakresu POZ — co zrobić, by były bezpłatne?
 3. Kiedy można zmienić lekarza rodzinnego?
 4. Zmiana lekarza POZ – sposób tradycyjny
 5. Zmiana lekarza rodzinnego przez internet
 6. Potwierdzenie zmiany lub odrzucenie e-deklaracji
 7. W jakich sytuacjach placówka może odmówić zapisu?
 8. Jak zapisać się do lekarza specjalisty?

Kim jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest zazwyczaj pierwszym, u którego szukamy porady. To on niejednokrotnie stawia diagnozę i decyduje o leczeniu albo w razie konieczności wypisuje skierowania na badania diagnostyczne lub kieruje do specjalisty z konkretnej dziedziny. Niestety czasami zdarza się, że wybrany lekarz, do którego jesteśmy zapisani, ma wielu pacjentów i w związku z tym trudno się do niego dostać.

Świadczenia z zakresu POZ — co zrobić, aby były dostępne bezpłatnie?

Warunkiem koniecznym, który zapewnia bezpłatny dostęp do zmiany lekarza w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, jest uczestnictwo w funduszu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i regularne odprowadzanie comiesięcznych składek. W ramach kontraktu każdy obywatel może korzystać z nieodpłatnych usług medycznych, co jest niezwykle istotne dla zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie. W przypadku dzieci — dokonuje się tego na podstawie dowodu ubezpieczenia rodzica.

Jak często można zmienić lekarza rodzinnego?

Warto pamiętać, że każdy ma prawo do bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego, pielęgniarki lub położnej dwa razy w roku kalendarzowym. Następna zmiana wymaga wniesienia opłaty wynoszącej 80 zł — na konto oddziału wojewódzkiego NFZ. Z tej opłaty zwolnione są osoby, u których kolejna modyfikacja jest związana z przeprowadzką, zamknięciem bądź likwidacją przychodni, przejściem na emeryturę dotychczasowego lekarza POZ oraz ukończeniem przez pacjenta albo jego dziecka 18. roku życia.

Zmiana lekarza POZ – sposób tradycyjny

Tradycyjnie, aby dokonać zmiany dotychczasowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, należy wypełnić odpowiednią deklarację. Deklarację można uzyskać w dowolnej przychodni albo pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia i wydrukować. Wypełniony dokument składa się osobiście w placówce, w której pracuje nowo wybrany lekarz.

Dokumenty do pobrania w POLMED:

Deklaracja wyboru świadczeniodawcy oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – interaktywny formularz pdf

Zmiana lekarza rodzinnego przez Internet

Prostszym sposobem jest zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Jedyny wymóg to aktywne Internetowe Konto Pacjenta. Żeby dokonać modyfikacji, wystarczy wejść na stronę pacjent.gov.pl, następnie zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, kliknąć zakładkę „Moje konto”, zjechać na dół strony i pod śródtytułem „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)” znaleźć odpowiednią pozycję, po czym kliknąć „Wypełnij deklarację”. Po wybraniu właściwej placówki lub przychodni należy zdecydować o zmianie lekarza, pielęgniarki albo położnej, a na koniec zatwierdzić całą operację. Informacja o decyzji pacjenta zostaje przekazana bezpośrednio do przychodni.

Takiej zmiany można dokonać również za dziecko lub osoba, która upoważniła nas do działania na jej Internetowym Koncie Pacjenta. Wówczas rodzic musi najpierw wejść w „Uprawnienia”, po czym postępować zgodnie z powyższą instrukcją.

Instrukcja krok po kroku — Jak zmienić lekarza rodzinnego przez internet?

 1. Aktywacja Internetowego Konta Pacjenta
 2. Wejście na stronę pacjent.gov.pl
 3. Zalogowanie się na konto
 4. Kliknąć zakładkę „Moje konto”
 5. Zjechać na dół strony i znaleźć właściwą pozycję
 6. Kliknąć „Wypełnij deklarację”
 7. Wybrać interesującą nas przychodnię
 8. Wybrać dane lekarza rodzinnego, położnej i pielęgniarki
 9. Na końcu przychodnia akceptuje zmiany lekarza rodzinnego, pielęgniarki, czy położnej

Potwierdzenie zmiany lub odrzucenie e-deklaracji

Potwierdzeniem zmiany będzie informacja na Internetowym Koncie Pacjenta pokazująca nowego lekarza, nową pielęgniarkę lub położną. Uwaga – przychodnia ma do trzech tygodni na wprowadzenie aktualnego wyboru do systemu. Zazwyczaj jednak dzieje się to w ciągu siedmiu dni. Status deklaracji można podejrzeć, wchodząc w podsekcję „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)”, a następnie znajdując odpowiednią pozycję i klikając „Zobacz deklaracje”.

W jakich sytuacjach placówka może odmówić zapisu?

Czasami zdarza się, że e-deklaracja zostaje odrzucona. Dlaczego się tak dzieje? Odrzucenie następuje automatycznie wtedy, gdy przychodnia lub placówka w ciągu siedmiu dni nie podejmie deklaracji z systemu. Wówczas pacjent otrzymuje informację o braku rozpatrzenia deklaracji. W takim przypadku należy się skontaktować bezpośrednio z przychodnią.

Innym powodem braku akceptacji zmiany jest problem z wybranym lekarzem – może on przebywać na zwolnieniu lekarskim, mimo że nadal jako pracownik widnieje w systemie albo mieć przypisanych zbyt wielu pacjentów. Tu również jedynym sposobem na uzyskanie wyjaśnień jest kontakt z placówką.

Ostatnim powodem odrzucenia e-deklaracji będzie przekroczenie limitu e-deklaracji. Należy pamiętać, że pacjent musi spełnić określone warunki — jeżeli już dwukrotnie w ciągu bieżącego roku dokonał on zmiany, nie może zapomnieć o konieczności wizyty w przychodni — albo trzeba za nią zapłacić, albo w razie zaistnienia wyjątkowych okoliczności opisywanych na początku, da się to zrobić bezpłatnie.

Uwaga – odrzucona e-deklaracja nie wlicza się w limit bezpłatnych zmian.

Jak zapisać się do lekarza specjalisty?

Aby zapisać się do lekarza specjalisty, najpierw należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub rodzinnym specjalistą, który pomoże ocenić potrzeby medyczne danego pacjenta. W przypadku konieczności wizyty u specjalisty lekarz pierwszego kontaktu wystawia skierowanie, na podstawie którego bez problemu można umówić się na wizytę u specjalisty. Następnie, korzystając z tego skierowania, można zadzwonić do placówki medycznej lub skorzystać z internetowej platformy rezerwacji wizyt, aby umówić się na spotkanie do konkretnego lekarza. Ważne jest, aby zarezerwować termin wcześniej, szczególnie jeśli specjalista cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów.


Bibliografia:

 1. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wybor-lekarza-pielegniarki-poloznej-poz [dostęp online: 31.07.2023]
 2. Tober A., Jak zmienić lekarza rodzinnego?, https://bezprawnik.pl/jak-zmienic-lekarza-rodzinnego/ [dostęp online: 31.07.2023]
 3. https://pacjent.gov.pl/artykul/rejestracja-do-specjalisty [dostęp online: 31.07.2023]

Dodano: 28/02/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – czym jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – drogi zakażenia, objawy, leczenie; RSV u dzieci

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


07/04/2023
Aktualności
Kac – przyczyny, objawy kaca i sposoby zapobiegania

Alkohol często towarzyszy dobrej zabawie. Mało kto pamięta jednak, że picie napojów alkoholowych jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem, które następnego dnia może skończyć się tzw. kacem alkoholowym.


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się