Autystyczny Dzień Dumy

Powrót

Wiele osób zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami, nieustannie jest odsuwanych od społeczeństwa. Często powodem tego jest brak wystarczającej świadomości społecznej, obawa przed nieznanym czy też niewiedza dotycząca tego, jak powinniśmy zachowywać się w stosunku do osób, które cierpią na różnorodne zaburzenia. Nie da się zatem ukryć, że niezwykle ważna jest edukacja i poszerzanie świadomości na ich temat. 

18 czerwca 2005 roku po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Autystyczny Dzień Dumy. Od tego czasu, co roku celebrowany jest przez osoby będące w spektrum autyzmu. Celem tego święta jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa na temat spektrum autyzmu i normalizowanie tej przypadłości, aby nie była ona postrzegana jako choroba, a jedynie odmienność. Aby w pełni zrozumieć czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu, należy dokładnie przyjrzeć się pojęciu neuroróżnorodności.  

Spis treści:

Różni, dlatego tak interesujący 

Na świecie żyje około ośmiu miliardów różnych ludzi. Każdy z nas jest inny, a dzięki temu wyjątkowy. Inaczej wyglądamy, mamy inne zainteresowania, inne poglądy, inaczej czujemy i wyrażamy swoje emocje, wyznajemy inne religie. Mamy inne doświadczenia, które nas kształtują. To właśnie dzięki tej inności jesteśmy dla siebie tak ciekawi. Możemy uczyć się wzajemnie nowych rzeczy, dzielić się poglądami i w ten sposób dalej kształtować swoje osobowości. 

Spróbujmy teraz wyobrazić sobie świat, w którym każdy z nas jest taki sam. Tak samo wyglądamy, mamy takie samo zdanie na każdy temat, takie same doświadczenia. Nie nawiązywalibyśmy relacji, bo po co poznawać kolejną, identyczną osobę? Nie wymienialibyśmy się poglądami i doświadczeniami, a przez to przestalibyśmy się rozwijać. Nie sposób zaprzeczyć, że jeśli bylibyśmy identyczni, na świecie byłoby po prostu nudno. To raczej niezbyt optymistyczny scenariusz. 

Neuroróżnorodność to nie choroba  

W tym miejscu warto przybliżyć pojęcie neuroróżnorodności. Zakłada ono, że każdy z nas ma nie tylko inne cechy fizyczne czy też inne poglądy, ale także jest indywidualną jednostką pod względem psychicznym. To właśnie neuroróżnorodność powoduje, że jedna osoba będzie wzruszać się na romantycznych filmach, inna będzie czuć ogromną potrzebę pomocy ludziom czy zwierzętom z uwagi na wysoko rozwiniętą empatię, a jeszcze inna zachowa zimną krew w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. Neuroróżnorodność powoduje, że każdy z nas inaczej reaguje w sytuacjach stresowych, inaczej odczuwa zakochanie czy odrzucenie, w innym tempie pogłębia swoją wiedzę.  

Nie można zatem zaprzeczyć, że wszyscy jesteśmy neuroróżnorodni. W taki sam sposób powinniśmy zatem postrzegać osoby, które zmagają się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Osoby te określane są mianem „neuroatypowych” i często bardzo mocno piętnowane za swoją odmienność, bowiem nie pasują do ogólnego pojęcia „normalności”. Dziś dzięki rozwojowi nauki wiemy jednak, że takie podejście jest mocno krzywdzące i zupełnie niewłaściwe.  

Za popularyzatorkę terminu „neuroróżnorodność” uważa się Judy Singer – socjolożkę pochodzącą z Australii. Jej celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat spektrum autyzmu. Nieustannie podkreślała, że postrzeganie osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu jako osób z niepełnosprawnościami jest spowodowane wyłączenie barierami społecznymi. Nie powinniśmy bowiem postrzegać się wzajemnie poprzez deficyty jakie każdy z nas posiada, a skupić się na pielęgnowaniu swojej różnorodności.  

Co więcej, osoby ze spektrum autyzmu bardzo często postrzegane są przez osoby „zdrowe” jako ci, którzy nie mogą w pełni czerpać z życia czy też są nieszczęśliwi. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Faktycznie osoby ze spektrum autyzmu charakteryzują się takimi zachowaniami jak np. duże przywiązanie do rutyny, zainteresowania nietypowymi tematami czy specyficzne reakcje na zachowania innych ludzi. Jednak dla nich samych w żadnym stopniu nie jest to problem czy też powód do nieszczęścia, a wręcz przeciwnie. To właśnie w takich zachowaniach odnajdują oni szczęście. Co więcej, osoby ze spektrum autyzmu niejednokrotnie dzięki swojej nietypowej pasji i wytrwałości w zgłębianiu danego tematu osiągają niesamowite wyniki w szkole, na studiach czy w pracy zawodowej.  

Widzimy zatem, że termin „spektrum autyzmu” w żadnym stopniu nie wiążę się jedynie z ograniczeniami i problemami. To prawda, że osoby te często mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, a następnie z utrzymywaniem relacji. Często też w danej sytuacji okazują emocje inne niż większość społeczeństwa, a więc reagują inaczej, niż jest to społecznie akceptowane czy oczekiwane. Nikt z nas nie ma chyba jednak wątpliwości, że nie powinno to w żadnym stopniu być podstawą do odrzucenia takich osób. Powinniśmy nauczyć się rozmawiać z osobami ze spektrum autyzmu tak, aby zrozumieć ich emocje i w pełni je zaakceptować.   

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że zaburzenia ze spektrum autyzmu czasem towarzyszą innym zaburzeniom takim jak np. niepełnosprawność intelektualna czy też padaczka. Osoby takie nierzadko mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że koniecznie muszą one zostać objęte opieką specjalistyczną ze względu na współistniejące problemy zdrowotne, a spektrum autyzmu w żadnym wypadku nie może przyczyniać się do bagatelizowania poważnych schorzeń u pacjenta.  

Zmiany nie tylko w społeczeństwie 

Zmiany dotyczące nie tylko samego nazewnictwa, ale i postrzegania zaburzeń neurorozwojowych zachodzą nie tylko w społeczeństwie, ale i wśród specjalistów na całym świecie. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje bowiem nowa, jedenasta już wersja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD-11. W klasyfikacji tej nie znajdziemy już takich jednostek chorobowych jak Zespół Aspergera, autyzm atypowy, autyzm dziecięcy czy Zespół Retta. 

W tym miejscu pojawiła się natomiast nowa klasyfikacja obejmująca „zaburzenia ze spektrum autyzmu”, które zostały podzielone na osiem grup. Wymieć tutaj możemy m.in. zaburzenie ze spektrum autyzmu z upośledzeniem rozwoju intelektualnego i z upośledzonym językiem funkcjonalnym czy zaburzenie ze spektrum autyzmu bez upośledzenia rozwoju intelektualnego i z łagodnym upośledzeniem lub bez upośledzenia funkcjonalnego języka.  

Wielu specjalistów uważa, że zmiana klasyfikacji spowoduje, że osoby ze spektrum autyzmu wreszcie przestaną być postrzegane jako osoby z niepełnosprawnościami. Zamiast tego uwaga zarówno lekarzy, jak i terapeutów czy wreszcie samego społeczeństwa skupiona zostanie właśnie wokół neuroróżnorodności i docenienia różnić jakie z niej płyną.   Dodano: 18/06/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się