Kapilaroskopia – czym jest i gdzie wykonać badanie?

Powrót

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?

Kapilaroskopia nazywana jest otwartym oknem na mikrokrążenie. Umożliwia ocenę morfologii naczyń włosowatych skóry przy wykorzystaniu mikroskopu świetlnego – powiększającego i jednocześnie podświetlającego światłem zimnym lub wideokapilaroskopu – z opcją zapisywania obrazu. Najczęściej wykonuje się ją w obrębie wałów paznokciowych palców, czyli miejsca na pograniczu paznokci i skóry, rzadziej w okolicy warg, dziąseł albo spojówek gałek ocznych. To badanie znane jest od połowy XX wieku, ale dopiero od 2013 roku zaczęto je wykorzystywać na szeroką skalę ze względu na wprowadzenie wspomnianych wideokapilaroskopów przedstawiających bardzo dokładnie stan naczyń włosowatych. Co ważne, jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i może być wielokrotnie powtarzane, jeżeli tego wymaga stan pacjenta.

Kapilaroskopia – wskazania

Jakie są wskazania do kapilaroskopii? Wskazaniem do badania jest diagnostyka i ocena przebiegu chorób reumatycznych – mieszanych i niezróżnicowanych chorób tkanki łącznej oraz młodzieńczego zapalenia skórno-mięśniowego. Wykonuje się je również u pacjentów z objawem Raynauda, czyli u tych, u których występuje zblednięcie, zasinienie a następnie zaczerwienienie skóry palców pod wpływem działania zimna. Kapilaroskopia przydaje się także w ocenie stanu zdrowia osób chorujących na cukrzycę, łuszczycę oraz schorzenia naczyń obwodowych.

Jak się przygotować do badania?

Warto wiedzieć, że badanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli kapilaroskopia będzie obejmowała obrazowanie stanu kapilarów na wałach paznokciowych, zaleca się powstrzymanie się od obgryzania paznokci oraz wykonywania zabiegów kosmetycznych np. robienia manicure’u w okresie trzech tygodni od terminu badania. Co ważne, nie chodzi o obcinanie paznokci tylko o wycinanie skórek. Na 6 godzin przed nie można pić alkoholu, mocnej herbaty i kawy oraz palić papierosów.

Przebieg kapilaroskopii

Pacjent, który zgłasza się na kapilaroskopię, powinien odczekać około 20 minut w temperaturze, w jakiej przeprowadzana będzie diagnostyka. Na początku przeprowadza się wywiad dotyczący przyjmowanych leków – należy bezwzględnie poinformować lekarza o farmaceutykach mogących wpływać na mikrokrążenie. Przed rozpoczęciem kapilaroskopii na wybrany obszar nakłada się olejek immersyjny poprawiający przejrzystość naskórka po to, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz naczyń. Mikroskop powiększa od 10 do 200-krotnie. Jednocześnie to specjalistyczne urządzenie wykorzystuje dodatkowe oświetlenie w postaci zimnego źródła światła tak, żeby nie spowodować rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Kapilaroskopia trwa około 20 minut. W trakcie ocenia się wały paznokciowe obu rąk, pomijając kciuki, na których najczęściej obserwuje się zmiany pourazowe.

O prawidłowym obrazie mówimy wtedy, gdy lekarz stwierdza homogenny układ równolegle położonych pętli naczyniowych. Pętle powinny być zbudowane z ramienia tętniczego, żylnego i odcinka szczytowego. Osoby, które nie chorują na schorzenia reumatologiczne, mają od 10 do 30 pętli naczyniowych w 1 mm2. W obrazowaniu istotne są również prędkość przepływu erytrocytów, obecność ewentualnych zmian patologicznych oraz stopień wypełnienia naczyń.

Powodem do niepokoju powinny być nieregularne, kręte, poszerzone lub rozgałęzione pętle, a także zaobserwowane obszary awaskularyzacji, na których nie stwierdzono naczyń kapilarnych.

Gdzie wykonać kapilaroskopię?

Gdzie można wykonać kapilaroskopię? Najczęściej w dobrze wyposażonych gabinetach reumatologicznych i przychodniach specjalistycznych. Co istotne, nie każdy lekarz ma wiedzę, która pozwala mu na przeprowadzenie oceny kapilar, dlatego należy poszukać specjalisty z uprawnieniami.

W związku z tym, że badanie jest nieinwazyjne, nie powoduje działań niepożądanych i może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku.

Kapilaroskopia Warszawa, ul Wołoska 16. Centrum Medyczne POLMED.


Dodano: 17/01/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


07/04/2023
Aktualności
Kac – przyczyny, objawy kaca i sposoby zapobiegania

Alkohol często towarzyszy dobrej zabawie. Mało kto pamięta jednak, że picie napojów alkoholowych jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem, które następnego dnia może skończyć się tzw. kacem alkoholowym.


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się