Rezonans magnetyczny piersi

Powrót

Rak piersi to poważny temat, a zrozumienie go jest kluczowe dla świadomości zdrowotnej. Rak piersi jest najczęściej diagnozowany u kobiet. Na sto nowych przypadków raka piersi, zaledwie jeden występuje u mężczyzny. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia jest to rzadkie, ale większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (około 80%).

Dziedziczność: Około 5-10% nowotworów piersi ma charakter dziedziczny. Pozostałe nowotwory powstają w wyniku spontanicznych mutacji genów w ciągu życia.
Rodzinne ryzyko: Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wzrasta wśród kobiet, które mają krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra, córka) z tym nowotworem, zwłaszcza w młodym wieku.
Geny BRCA1 i BRCA2: Mutacje w genach supresorowych BRCA1 i BRCA2 są istotnym kryterium dziedzicznego raka piersi. U kobiet z takimi mutacjami życiowe ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi 80%, a raka jajnika 30%.
Inne nowotwory w rodzinach z dziedzicznym rakiem piersi: W tych rodzinach mogą również występować inne nowotwory, takie jak rak jajnika, jelita grubego, trzonu macicy, prostaty i trzustki.

Dlaczego warto robić badanie MRI piersi jako badanie profilaktyczne? 

Powszechnie znanymi metodami profilaktycznymi wykrywającymi zmiany w piersiach są badanie mammograficzne oraz USG piersi. Badanie mammograficzne jest nieprzyjemnie, czasami wręcz bolesne. Alternatywą dla tych dwóch badań jest badanie rezonansu piersi, które jest bezbolesne i dokładniejsze niż dwa powyższe.

Badanie rezonansu magnetycznego, dzięki bardzo dobrej rozdzielczości tkankowej przestrzennej i czasowej, pozwala na niezwykle dokładne obrazowanie morfologii piersi, zaburzeń ich architektury i wykrycie najmniejszych zmian – jest najbardziej czułym badaniem, bardziej niż mammografia i usg. Standardem MR jest jednoczesne badanie obu piersi, po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastującego za pomocą automatycznej strzykawki. Dlatego zachęcamy do wykonywania badania rezonansu piersi jako badania profilaktycznego jest bezbolesne, dokładniejsze i jednoczasowo wykonywane jest badanie obu piersi.

Rezonans magnetyczny piersi – przebieg

Pacjentka leży na brzuchu, piersi umieszczane są w specjalnej cewce do badania i swobodnie poddają się grawitacji. Pacjentka zostaje umieszczona wewnątrz magnesu za pomocą ruchomego stołu. Podczas badania Pacjentka powinna się zrelaksować i leżeć nieruchomo – badanie trwa kilkadziesiąt minut. Aby zapewnić Pacjentowi maksymalny komfort wiele pracowni stosuje specjalne wygłuszające słuchawki często z dedykowaną muzyką relaksacyjną – tłumią one dźwięki wydawane przez aparat. W przypadku badania piersi zawsze podawany jest dożylnie środek kontrastowy – w tym celu niezbędne jest oznaczenie poziomu kreatyniny z krwi.

Jak przygotować się do badania? 

Badania laboratoryjne – należy oznaczyć poziom kreatyniny. Poprzednia dokumentacja medyczna – karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań obrazowych, wyniki badań histopatologicznych.
Oznaczenie poziomu kreatyniny (ocena funkcji nerek) jest niezbędne w badaniach z użyciem środka kontrastowego – podany dożylnie kontrast będzie głównie wydzielany przez nerki i wydalany z moczem.
Potrzebna jest informacja czy w ciele Pacjenta znajdują się lub mogą się znajdować metalowe elementy czy ciała obce – dlatego przed badaniem należy wypełnić szczegółową ankietę kwalifikacyjną do badania MR (w silnym polu magnetycznym). Dodatkowo, przed badaniem Pacjent powinien być nawodniony.

Do badania piersi niezbędne jest rozebranie się od pasa w górę.

Czym jest Skala BI-RADS? 

Skala BI-RADS to narzędzie używane przez lekarzy radiologów w obrazowaniu piersi przy użyciu rezonansu magnetycznego, USG czy mammografii. Pozwala ocenić, jakie zmiany w strukturach piersi mogą wskazywać na obecność raka.

Ocena: Skala BI-RADS ma punktację od 0 do 6:

  • BI-RADS 0 (ocena końcowa niekompletna) – wymaga uzupełniających badań;
  • BI-RADS 1 (norma) – nie wymaga dalszej diagnostyki;
  • BI-RADS 2 (zmiana łagodna) – nie wymaga dalszej diagnostyki (ryzyko złośliwości 0%);
  • BI-RADS 3 (zmiana prawdopodobnie łagodna) – wskazana kontrola za 6 miesięcy (ryzyko złośliwości <2%);
  • BI-RADS 4 (zmiana podejrzana) – konieczna weryfikacja (ryzyko złośliwości 2-95%);
  • BI-RADS 5 (zmiana o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości) – konieczna weryfikacja i dalsze leczenie;
  • BI-RADS 6 (potwierdzony rak) – konieczne leczenie.

Rezonans magnetyczny piersi – wskazania

Przed leczeniem operacyjnym istnieje kilka kluczowych sytuacji, w których badania obrazowe odgrywają istotną rolę w diagnostyce i planowaniu terapii u pacjentek z rakiem piersi. Oto niektóre z tych przypadków:

  1. Rozbieżności w wielkości guzów: Jeśli wyniki badań ultrasonograficznych (USG) i mammografii (MMG) różnią się w ocenie wielkości guza, konieczne jest dokładniejsze zbadanie i zrozumienie charakterystyk zmiany nowotworowej.
  2. Wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi: U pacjentek z mutacjami genów BRCA1, BRCA2, TP53 lub silnym wywiadem rodzinnym związanym z rakiem piersi, monitorowanie i wczesne wykrywanie są kluczowe. Badania obrazowe pomagają ocenić ewentualne zmiany nowotworowe.
  3. Niejednoznaczne zmiany w MMG lub USG (BIRADS 4a i 4b): W przypadku niejednoznacznych wyników badań obrazowych, szczególnie w kategorii BIRADS 4a i 4b, konieczne jest dalsze zbadanie, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność raka.
  4. Podejrzenie raka zapalnego piersi: Ten rzadki, ale agresywny typ raka piersi może wymagać specjalistycznych badań obrazowych, aby ocenić stan zapalny i zaawansowanie choroby.
  5. Wznowa po leczeniu oszczędzającym piersi lub zabiegach rekonstrukcyjnych: U pacjentek, które przeszły leczenie oszczędzające piersi lub zabiegi rekonstrukcyjne, badania obrazowe pomagają w wykryciu ewentualnej wznowy nowotworu.
  6. Podejrzenie pęknięcia implantu (badanie bez kontrastu): W przypadku kobiet z implantami piersiowymi, podejrzenie pęknięcia implantu może wymagać specjalistycznego badania bez kontrastu.
  7. Ocena odpowiedzi na chemioterapię przedoperacyjną: U pacjentek, które otrzymują chemioterapię przedoperacyjną, badania obrazowe pozwalają ocenić skuteczność terapii i dostosować plan leczenia.

Dodano: 05/04/2024
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się