Ashwagandha – czym jest i jak wpływa na organizm? Właściwości, dawkowanie

Powrót

W ostatnich latach coraz bardziej popularna w Polsce stała się suplementacja preparatów z ashwagandhą. Może się wydawać, że obecne czasy zmuszają społeczeństwo do szybkiego tempa życia, bycia na bieżąco z nowościami, do poświęcania się życiu zawodowemu i ciągłemu rozwojowi przy jednoczesnych staraniach wywiązywania się z obowiązków domowych i dbania o rodzinę. W tym nieustającym biegu znalezienie czasu dla siebie i na relaks jest utrudnione. Wpływa to na coraz częstsze odczuwanie silnego, przewlekłego stresu i problemy z odpoczynkiem oraz snem.

Dla wielu osób ashwagandha może być „wybawieniem” pomagającym odnaleźć spokój oraz odpoczynek i dlatego coraz więcej osób chętnie po nią sięga. Ale czym ona dokładnie jest, jakie ma potwierdzone działanie i czy każdy może ją stosować?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha (Withania somnifera L.) to roślina należąca do rodziny roślin psiankowatych, która naturalnie występuje w południowo-wschodniej Azji (głównie Indie), ale można również spotkać ją w wysoko położonej części Himalajów, Afryce, krajach śródziemnomorskich, Wyspach Kanaryjskich, Australii oraz Przylądku Dobrej Nadziei. Ashwagandhę wykorzystywaną w celach terapeutycznych hoduje się na przeznaczonych do tego obszarach, ale roślina ta rośnie również dziko na poboczach dróg. Jest ona znana nie tylko pod nazwą ashwagandha, ale również: żeń-szeń indyjski oraz witania ospała.

Ashwagandha jest małym lub średnim krzewem pokrytym małymi włoskami z pojedynczymi, jajowatymi liśćmi i owocami przypominającymi pomarańczowo-czerwone lub czerwone jagody. Jednakże ta niepozorna na pierwszy rzut oka roślina zawiera obszerną liczbę aktywnych biologicznie związków.

Ashwagandha – właściwości

Ashwagandha zawiera związki aktywne głównie z grupy alkaloidów i witanolidy (które odpowiadają za większość jej działań leczniczych) oraz flawonoidów. Związki te występuję przede wszystkim w jej liściach. Za to korzeń obfituje m.in. w acylowane glikozydy sterolowe i glikowitanolidy.

Ashwagandha zawiera związki zaliczane do adaptogenów – oznacza to, że zwiększa odporność na stres. Jest ona stosowana w medycynie Ajurwedyjskiej od około 3000 lat. Mówi się o jej działaniu neuroprotekcyjnym i przeciwutleniającym, a także przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz immunomodulującym. Ponadto może być pomocna w leczeniu cukrzycy, niepłodności, chorobach nowotworowych i nie tylko.

Wpływ ashwagandhy na organizm

Działanie neuroprotekcyjne

Ekstrakt ashwagandhy działa przeciwutleniająco (antyoksydacyjnie) i zmniejsza produkcję wolnych rodników, zapobiega uszkodzeniom DNA i obniża toksyczność o ołowiu w komórkach glejowatych należących do układu nerwowego. Ponadto witanon należący do witanolidów zawartych w żeń-szeniu indyjskim chroni przed toksycznymi zmianami w komórkach układu nerwowego wywoływanymi przyjmowaniem skopolaminy (używanej w celach rozkurczowych na przykład u osób z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi).

Obecnie poświęca się dużo uwagi właściwościom ashwagandhy, które można byłoby wykorzystać we wsparciu leczenia chorób neurodegeneracyjnych. Wykazano w badaniach na zwierzętach, że roślina ta oddziałuje na regenerację i rekonstrukcję neuronów oraz połączeń między nimi, które zostały uszkodzone w wyniku tych chorób. Dzięki temu może prowadzić do poprawy samopoczucia chorych.

Możliwe korzyści z wykorzystania ashwagandhy w terapii chorób neurodegeneracyjnych to:

  • w chorobie Alzheimera może prowadzić do poprawy pamięci i zapobiegania utraty dendrytów, aksonów i synaps układu nerwowego;
  • w chorobie Parkinsona może prowadzić do przywrócenia produkcji dopaminy i jej metabolitów, zmniejszenia upośledzenia aktywności ruchowej i koordynacji mięśniowej oraz minimalizować niepożądane efekty uboczne leków.

Ashwagandha zawiera adaptogeny, czyli substancje aktywne uodporniające organizm na stres. W badaniu na myszach jej podawanie odwracało zmiany wywołane stresem oraz wykazywało działanie przeciwlękowe, które można było porównać do działania leków przeciwdepresyjnych.

W innym badaniu, w którym testowano skuteczność i bezpieczeństwo związków znajdujących się w korzeniu ashwagandhy, stwierdzono spadek kortyzolu w surowicy, któremu nie towarzyszyły żadne skutki uboczne.

Działanie przeciwzapalne

Ekstrakt z korzenia ashwagandhy może zmniejszać stan zapalny w organizmie dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym. Zostało to m.in. przebadane w kontekście nieswoistych chorób zapalnych jelit (IBD) i spowodowało zmniejszenie się objawów tych chorób. Ashwagandha może być również wsparciem leczenia dolegliwości bólowych przy zapaleniu stawów (przy przyjmowaniu przez okres 8-12 tygodni).

Działanie przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze

W badaniach naukowych stwierdzono aktywność przeciwbakteryjną ashwagandhy wobec bakterii Gram-dodatnich (lekooporny Staphylococcus aureus i Enterococcus spp.) oraz bakterii Gram-dodatnich (Escherichia coli i niektóre bakterie z rodzaju Salmonella, Citrobacter, Proteus, Pseudomonas i Klebsiella).

Stwierdzono ponadto, że witanolidy zawarte w tej roślinie hamują rozwój pasożytów Leishmania donovani. Ashwagandha może być wykorzystywana w przyszłości we wsparciu leczenia tego pasożyta oraz E. coli i Salmonelli typhimurium. Wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, np. hamuje Candida albicans.

Działanie przeciwnowotworowe

Wyciąg z liści ashwagandhy może zostać również wykorzystany w uzupełnieniu terapii przeciwnowotworowej. Zawarte w niej związki (witaferyna A i witanon) wspomagają niszczenie komórek nowotworowych na skutek głównie inicjacji apoptozy – procesu służącego do eliminacji w organizmie komórek, które są uszkodzone lub aktualnie zbędne. W jednym z badań stwierdzono, że ashwagandha może być stosowana w połączeniu z cisplatyną w leczeniu raka piersi i zmniejsza toksyczne działanie cisplatyny w wątrobie i nerkach. Ponadto ze względu na jej działanie ochronne, przeciwutleniające i przeciwzapalne może chronić narządy przed uszkodzeniem podczas radioterapii.

Działanie kardioprotekcyjne

Według badań ashwagandha może wpływać na funkcjonowanie serca i wykazywać działanie ochronne. Poprawia ona też proces wytwarzania komórek krwi (hematopoeza).

Działanie przeciwcukrzycowe

Badania na szczurach wykazały, że ekstrakty łączące korzeń i liście ashwagandhy normalizują m.in. poziom glukozy we krwi i w moczu oraz zawartość glikogenu w tkankach. U osób z cukrzycą dowiedziono stabilizację poziomu glukozy we krwi po stosowaniu przez 30 dni sproszkowanego korzenia ashwagandhy, przy czym silniejsze działanie wykazuje ekstrakt z liści.

Działanie poprawiające płodność u mężczyzn

Ekstrakt z korzenia żeń-szenia indyjskiego ma korzystne działanie na produkcję plemników oraz libido. Właściwości te zostały udowodnione w wielu badaniach. Stosowanie ashwagandhy przez 90 dni prowadzi do większej ruchliwości i stężenia plemników, objętości nasienia, podwyższenia poziomu testosteronu i hormonu luteinizującego.

Dodatkowe działania ashwagandhy

Ashwagandha może:

  • wpływać na normalizację poziomu hormonów tarczycy (T3, T4 i TSH) – pomimo to nie zaleca się jej stosowania w chorobach tarczycy,
  • obniżać całkowity poziom cholesterolu,
  • wspierać leczenia objawów menopauzy u kobiet,
  • przeciwdziałać niedokrwieniu i niedotlenieniu,
  • wspierać regenerację mięśni po wysiłku fizycznym,
  • poprawiać jakość snu.

Przypuszcza się także korzystne działanie ashwagandhy w leczeniu COVID-19.

Kto nie powinien przyjmować ashwagandhy? Przeciwwskazania

Przede wszystkim ekstraktów ashwagandhy nie powinny przyjmować kobiety planujące ciążę, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wynika to z braku potwierdzenia ich bezpieczeństwa dla zdrowia matki i dziecka, więc zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Dodatkowo wysokie dawki korzenia ashwagandhy mogą prowadzić do poronienia.

Ponadto nie zaleca się stosowania ashwagandhy:

  • we wspomnianych chorobach tarczycy – np. w nadczynności tarczycy nasila objawy choroby (nadpobudliwość psychoruchowa, niepokój, drażliwości, drżenie rąk, kołatanie serca, zmęczenie itd.),
  • przy raku prostaty – zwiększa produkcję testosteronu i nasila postęp choroby,
  • przy stosowaniu niektórych leków (np. przy lekach przeciwlękowych, nasennych, uspakajających, przeciwdrgawkowych i innych) – w zależności od leku mogą potęgować ich działanie, nasilać działanie niepożądane lub sprawiać, że lek będzie nieskuteczny.

Osoby mające choroby autoimmunologiczne oraz przyjmujące leki na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub immunosupresyjne zawsze powinny najpierw skonsultować ewentualną terapię ashwagandhą z lekarzem.

Ashwagandha – dawkowanie

Ashwagandha jest łatwo dostępna bez recepty w postaci kapsułek i tabletek (zawierających ekstrakt z liści lub z korzenia) i w postaci sproszkowanego korzenia. Żeń-szeń indyjski można też znaleźć w składzie wielu innych suplementów. Jednakże jak dotąd nie posiadamy żadnego odgórnie ustalonego schematu przyjmowania ashwagandhy pod kątem dawkowania i okresu przyjmowania, który zapewniałby pełne bezpieczeństwo. Z tego względu zalecane jest zachowanie ostrożności i skonsultowanie planu suplementacji żeń-szeniem indyjskim z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza gdy zdiagnozowano u nas jakieś choroby lub przyjmujemy leki.

Czy stosowanie ashwagandhy jest bezpieczne?

Pomimo, że do tej pory poznaliśmy wiele obiecujących wyników wskazujących na możliwe korzystne działanie ashwagandhy na zdrowie człowieka to należy podkreślić, że nadal nie posiadamy wystarczającej ilości danych na ten temat oraz nie poznaliśmy dokładnych mechanizmów jej działania. Właściwości żeń-szenia indyjskiego wymagają dalszych badań w celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania, zanim będzie on wykorzystywany w medycynie w celach terapeutycznych.

Dalsze badania nad ashwagandhą są szczególnie istotne z tego względu, że znane są przypadki osób przyjmujących preparaty zawierające ashwagandhę (była to niekontrolowana suplementacja preparatami dostępnymi bez recepty), u których doszło do uszkodzenia wątroby oraz chorób wątroby. Jak dotąd hepatotoksyczne działanie żeń-szenia indyjskiego nie zostało potwierdzone, jednakże doniesienia w tym kontekście są dalej monitorowane. W przypadku rozważania przyjmowania ashwagandhy zaleca się, aby skonsultować to z lekarzem.


Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.


Dodano: 15/08/2024
Autor
mgr Aleksandra Dąbkowska
Dietetyczka Instytutu Mikroekologii w Poznaniu
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku Dietetyka. Ciągle pogłębia swoją wiedzę z zakresu mikrobioty jelit i nadwrażliwości pokarmowych oraz bierze udział w konferencjach i szkoleniach.

Zajmuje się pisaniem diet eliminacyjnych, posiada doświadczenie w pisaniu diet dla osób w chorobach dietozależnych jak cukrzyca typu II, insulinooporność, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość. Interesuje się żywieniem kobiet w ciąży i matek karmiących, których dotyczyły jej tematy prac dyplomowych. W wolnym czasie zgłębia wiedzę z zakresu SIBO i psychodietetyki.
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


10/02/2023
Choroby, Dieta
Kamienie w pęcherzyku żółciowym – jak powstają i czy są groźne?

Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja? 


28/12/2022
Choroby, Dieta, Profilaktyka
Salmonella – drogi zakażenia, objawy, leczenie

Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania ukladu pokarmowego polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu. Wykonaj pakiet badań laboratoryjnych w POLMED!

od 210 zł
diagnostyka cukrzycy polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka cukrzycy
Wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć wielu powikłań zdrowotnych. Zadbaj o profilaktykę - cukrzyca często przebiega bezobjawowo!

od 99 zł
diagnostyka wątroby polmed
Kup online!
Pakiet badań
Diagnostyka wątroby
Choroby wątroby dają różne objawy, jednak najczęściej pojawiającym się jest ból wątroby, czyli ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Zbadaj swoją wątrobę w POLMED!

od 67 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się