Infekcja wirusowa u dzieci. Jak sobie z nią radzić na urlopie?

Powrót

Infekcje wirusowe u dzieci są dużym problemem – zwłaszcza, kiedy objawy pojawiają się podczas urlopu. Jak można łagodzić najpopularniejsze objawy choroby? Które leki warto mieć ze sobą w walizce na wszelki wypadek? Kiedy skorzystać z teleporady, a w jakiej sytuacji niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala?

Infekcje wirusowe u dzieci trwają zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni i wiążą się z zakażeniem górnych dróg oddechowych. Tego typu choroby są powszechne – u małych dzieci występują kilka razy do roku i nazywane są przeziębieniami. Wywołują je m.in. koronawirusy, rynowirusy oraz wirusy paragrypy. Najczęściej infekcje wirusowe występują w okresie jesienno-zimowym, ale zdarzają się również latem. Wówczas, w połączeniu z wysokimi temperaturami panującymi na zewnątrz, ich objawy są wyjątkowo uciążliwe dla chorego.

Objawy infekcji wirusowej

Symptomy infekcji wirusowej pojawiają się zazwyczaj w drugim lub trzecim dniu od momentu wniknięcia patogenu do organizmu. U dzieci na początku choroby można zaobserwować osłabienie, gorsze samopoczucie, wzmożoną senność i brak apetytu. Później pojawia się uczucie zatkanego nosa i katar – pierwotnie wodnisty, później w przebiegu infekcji zmieniający gęstość i kolor na biały lub nawet żółty, ból gardła wynikający z przekrwienia błony śluzowej gardła, ból głowy albo ucha, kaszel – początkowo suchy i duszący, następnie mokry z odksztuszaniem wydzieliny oraz gorączka. W trakcie infekcji wirusowej temperatura ciała dochodzi do 38 stopni Celsjusza, rzadko zdarza się, że przekracza tę granicę. Przeważnie stan podwyższonej temperatury utrzymuje się przez trzy lub cztery dni. Jeżeli się przedłuża, może to świadczyć o infekcji bakteryjnej, która wymaga zastosowania odpowiedniego antybiotyku, dlatego przy opisywaniu symptomów w trakcie ewentualnej wizyty lekarskiej należy zaznaczyć, jak długo dziecko gorączkowało.

Czasami tym wszystkim objawom towarzyszy również zapalenie spojówek.

Leczenie infekcji wirusowych u dziecka

Jak leczy się infekcje wirusowe u dzieci? Objawowo, to znaczy podaje się leki łagodzące symptomy choroby. Te preparaty warto mieć ze sobą w walizce na wszelki wypadek, zwłaszcza, gdy jedzie się poza granice kraju albo gdy nocuje się w miejscu oddalonym od najbliższej całodobowej apteki o kilkanaście kilometrów. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki lub nasilenia bólu np. głowy, zaleca się preparaty zawierające ibuprofen albo paracetamol. Na katar przeważnie stosuje się krople z ksylometazoliną, zaś na kaszel w zależności od jego charakteru syropy hamujące duszności lub rozrzedzające wydzielinę. Dodatkowo w przypadku kataru u małych dzieci, które nie potrafią samodzielnie oczyszczać nosa, wskazane jest oczyszczanie mechaniczne np. przy użyciu aspiratora. Na rynku dostępne są zarówno aspiratory podłączane do odkurzacza, jak i elektryczne, które dzięki niewielkim rozmiarom da się łatwo zapakować do walizki. Uwaga, na wyjazdy zawsze, bez względu na to jak daleko od domu znajduje się miejsce docelowe, należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. W razie konieczności odbycia wizyty lekarskiej ten dokument będzie niezbędny.

Przy leczeniu infekcji wirusowych kluczowy jest również odpoczynek i dbanie o to, żeby nie nadkazić dodatkowo infekcji wirusowej bakterią. Lepiej po prostu przez kilka dni – jeżeli nie występuje podwyższona gorączka – wychodzić na spacery unikając placów zabaw oraz centrów handlowych.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Jeżeli objawy nie ustępują przez kilka dni, zaczynają się nasilać albo rodzic uznaje, że dziecko wyjątkowo ciężko znosi infekcję, warto skorzystać z teleporady. Po umówieniu tego rodzaju wizyty pediatra skontaktuje się z rodzicem lub opiekunem telefonicznie, przeprowadzi wywiad i przedstawi zalecenia. Jeżeli będzie to konieczne, wystawi również e-receptę.

Co ważne, teleporady udzielane są również osobom przebywającym poza granicami kraju.

W sytuacji, gdy u dziecka pojawia się wysoka gorączka, której nie da się zbić, podając tradycyjne leki przeciwgorączkowe, występują drgawki, problemy z oddychaniem lub nasilone duszności należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala w celu dokładnej diagnostyki.


Dodano: 07/07/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
05/05/2021
Choroby, Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 599 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się