Badania profilaktyczne ogrywają bardzo istotną rolę zarówno u osób dorosłych, jak i u najmłodszych pacjentów. Stałe monitorowanie stanu zdrowia może bowiem pomóc w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości, a w razie potrzeby umożliwi trafną diagnozę oraz odpowiednie leczenie. Regularne badania są szczególnie ważne w przypadku dzieci – stan zdrowia dziecka w znaczący sposób wpływa na jego rozwój.
Kiedy zrobić dziecku pierwsze badania krwi?
Organizm dziecka stale się rozwija. Zmiany zachodzące w organizmie w czasie tego procesu warto kontrolować – niedobory witamin, a także makro- i mikroelementów prowadzić mogą bowiem do groźnych w skutkach powikłań. Aby trzymać rękę na pulsie, należy wykonywać dziecku regularne badania krwi. Pierwsze pobranie krwi nastąpić powinno już u noworodków – w 3. miesiącu życia. Badanie należy powtórzyć po upływie kolejnych trzech miesięcy – zwykle zmienia się wówczas sposób karmienia dziecka. Pobranie krwi trzebkonieczne jest także po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia – kończy się wówczas okres niemowlęcy.
Jak często i w jakich sytuacjach robić badanie krwi u dziecka?
Każdy rodzic powinien dbać o stan zdrowia swojego dziecka. Niezwykle pomocne w osiągnięciu tego celu są badania krwi. U zdrowych, małych dzieci wykonywać należy je raz na 2/3 lata. Taka profilaktyka pozwoli na to, aby utrzymać pod kontrolą ogólny stan zdrowia dziecka. Wśród małych dzieci zdarzają się jednak pacjenci, którzy wymagają częstszego wykonywania badań krwi. Jakie objawy powinny skłonić nas do tego, aby pójść z dzieckiem na badanie krwi?
Niepokojącym sygnałem powinny być przede wszystkim częste infekcje oraz symptomy infekcji bakteryjnej, utrzymujące się pomimo stosowanego leczenia, zaleconego przez lekarza rodzinnego. Co więcej, znakiem tego, że coś złego może dziać się w organizmie Twojego dziecka są siniaki, które pokazują się na jego ciele. Mowa tu o takich zmianach, które pojawiają się na skórze bez powodu i powstają po nawet bardzo delikatnym dotknięciu ręki czy nogi. Ponadto, czerwone światło dawać powinno ciągłe zmęczenie, osłabienie, senność oraz blada skóra.
Morfologia krwi u dziecka – dlaczego jest taka ważna?
Regularne badanie krwi dziecka to bardzo istotny krok, prowadzący do bezpiecznego i spokojnego życia. Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości pozwoli bowiem na skuteczne leczenie, które nie zaburzy naturalnego rozwoju dziecka. Morfologia krwi umożliwia m.in. stwierdzenie tego, czy poziom żelaza utrzymuje się na odpowiednim poziomie – jego niedobory oznaczać mogą anemię. Co więcej, badania krwi pozwalają na sprawdzenie czy w organizmie nie rozwija się stan zapalny. Na ich podstawie można wykryć także czy doszło do zakażenia paciorkowcem typu A – jego objawy to m.in. silny ból gardła, przypominający anginę. Ponadto, możliwe będzie potwierdzenie lub wykluczenie cukrzycy oraz chorób, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.
Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?
Pobranie krwi u dziecka często wiąże się ze stresem oraz niechęcią najmłodszych pacjentów. Co można zrobić, aby ograniczyć do minimum negatywne emocje dziecka? Przede wszystkim, warto szczerze porozmawiać z maluchem. Opowiedz dziecku o tym, czemu badania są ważne, jak wyglądać będzie gabinet oraz co oznacza pobranie krwi. Zaplanuj pozostałą część dnia w taki sposób, aby dziecko cieszyło się na ten dzień i przekierowało choć część uwagi na wydarzenia, które czekają na nie po wykonanym badaniu.
Drugą kwestią jest techniczne przygotowanie, które uzależnione jest od wieku dziecka. Starsze dzieci powinny być na czczo – od ostatniego posiłku upłynąć powinno zatem od 8 do 12 godzin. Dokładny czas badania warto zatem ustalić w taki sposób, aby dziecko aż tak nie odczuło doskwierającego głodu i związanej z nim słabości – dołożą mu one dodatkowego i niepotrzebnego stresu. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór porannej godziny – wówczas po wykonanym pobraniu krwi zabierzesz malucha na pyszne śniadanie. W przypadku najmłodszych pacjentów, pobranie krwi powinno nastąpić natomiast ok. 3 godziny po lekkim posiłku. Istotne jest również nawodnienie. Odpowiednia ilość wody, podana dziecku przed badaniem sprawi bowiem, że pobranie krwi będzie dużo szybsze i łatwiejsze – krew będzie bowiem bez problemu spływać do probówki.
Profil dziecka w POLMED – jakie badania zawiera?
Pakiet badań laboratoryjnych, jakie oferujemy w placówkach POLMED to całościowy i kompletny profil dziecka. W jego skład wchodzi:
- pełna morfologia krwi – umożliwia określenie poziomu białych krwinek, płytek krwi oraz tego jak liczne są czerwone krwinki; wskaźniki te są pomocne w diagnostyce infekcji, stanów zapalnych, krzepnięcia krwi, chorób wywoływanych przez pasożyty oraz zaburzeń, powodowanych przez nieprawidłowo działający układ odpornościowy,
- OB (odczyn Biernackiego) – wskaźnik, który określa tempo opadania czerwonych krwinek; zarówno za niski, jak i zbyt wysoki współczynnik oznacza, że w organizmie rozwija się choroba, wymagająca dalszej diagnostyki,
- żelazo – jego niedobór wpływa na obniżone stężenie hemoglobiny i erytrocytów (niedokrwistość); prowadzić może również do zaburzeń funkcji poznawczych dziecka,
- glukoza – określenie jej stężenia pomaga w wykryciu cukrzycy oraz nietolerancji fruktozy,
- TSH – oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego pozwala stwierdzić nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz zastosować odpowiednie leczenie, dzięki któremu zostanie zachowany prawidłowy rozwój dziecka,
- ALT – badanie stężenia enzym wątrobowy – jego podwyższony poziom może sygnalizować uszkodzenia lub choroby wątroby,
- mocznik – badanie jego stężenia pozwala na ocenę pracy nerek,
- kreatynina – stężenie, niezgodne z normą wskazuje m.in. na choroby nerek,
- ASO – badanie pozwalajace stwierdzić, czy w ostatnim czasie u dziecka wystąpiło zakażenie paciorkowcem typu A,
- badanie ogólne moczu – badanie to zlecane jest w celu diagnostyki chorób nerek oraz zakażenia układu moczowego,
- bilirubina całkowita – pomiar jej stężenia umożliwia diagnostykę niedokrwistości hemolitycznejoraz chorób wątroby,
- CRP – białko C-reaktywne – jego wysokie stężenie wskazywać może na rozwijające się w organizmie infekcje i stany zapalne; badanie jest również przydatne przy diagnostyce chorób, takich jak młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ,
- albuminy – oznaczenie ich stężenia pozwala na diagnostykę w kierunku chorób nerek, przewodu pokarmowego i wątroby,
- witamina D3 25OH – jej prawidłowy poziom jest szczególnie ważny właśnie w przypadku małych dzieci – niedobory witaminy mogą bowiem wywoływać krzywicę, opóźnienia rozwoju, złamania kości, bóle mięśni oraz osłabienie,
- lipidogram – wsklad profilu lipidowego wchodzi badanie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz triglicerydów – są to jedne z parametrów, które mają istotny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie małych dzieci; nieprawidłowe wartości cholesterolu u dzieci wynikają bowiem zwykle z genetycznie uwarunkowanych zaburzeń, dotyczących metabolizmu lipidów – ich wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zapobiega przyszłym zmianom miażdżycowym oraz chorobom układu sercowo-naczyniowego.