Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

Powrót

Telekonsultacje ze względu na pandemię koronawirusa zyskały na popularności. Coraz więcej placówek zarówno prywatnych, jak i państwowych oferuje możliwość rozmowy telefonicznej ze specjalistą. Kiedy warto skorzystać z teleporady i jak przeważnie wygląda taka forma kontaktu z lekarzem?

Telemedycyna, czyli świadczenie usług medycznych na odległość, rozwija się w Polsce już od kilku lat. Jednak zwiększone zainteresowanie telefoniczną formą kontaktu z lekarzem przypadło na okres pandemii koronawirusa – wówczas chorzy mieli szansę na rozmowę ze specjalistą nawet wtedy, gdy ich stan zdrowia nie pozwalał na stawienie się na wizytę stacjonarną albo gdy unikali osobistych wizyt w przychodniach, żeby nie narażać siebie i najbliższych. Obecnie nie tylko placówki prywatne, lecz także państwowe poszerzyły swoją ofertę o telekonsultacje, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów. Dzięki temu każdy ma możliwość uzyskania teleporady bez względu na to, gdzie przebywa – nawet jeżeli jest np. na wakacjach poza granicami kraju.

Jak wygląda teleporada?

Teleporadę umawia się przez telefon, dzwoniąc na infolinię, przez stronę www albo specjalny Portal Pacjenta. Lekarze prowadzą dyżury przez siedem dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku od 8.00 do 24.00, a w weekendy od 9.00 do 21.00 – tak, żeby każdy, kto potrzebuje konsultacji, rzeczywiście był w stanie z niej skorzystać.

Jak przebiega standardowa teleporada? Przypomina wizytę stacjonarną. Lekarz, do którego był zapisany pacjent, kontaktuje się z chorym o konkretnej godzinie, weryfikuje jego tożsamość, prosząc o podanie podstawowych danych w tym PESEL-u i rozpoczyna wizytę. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, stawia diagnozę oraz informuje, w jaki sposób będzie wyglądało leczenie. Jeżeli wymagane jest podanie leków na receptę, wystawia dokument w formie elektronicznej – e-receptę. W sytuacji, gdy stan pacjenta wskazuje na niezdolność do pracy, wypisuje również e-zwolnienie.

Dowiedz się więcej o telekonsultacjach w POLMED

Specjaliści udzielający teleporad

Jacy specjaliści udzielają teleporad? M.in. lekarze rodzinni, interniści, pediatrzy, alergolodzy, dermatolodzy, endokrynolodzy, neurolodzy, psycholodzy, kardiolodzy, ortopedzi, urolodzy, diabetolodzy, ginekolodzy, nefrolodzy oraz dietetycy. Lista specjalizacji jest naprawdę długa. Dzięki temu pacjenci, którzy leczą się na choroby przewlekłe, mogą uzyskać receptę na standardowo przyjmowane leki albo skonsultować swoje objawy tak naprawdę w każdej chwili i z dowolnego miejsca. Dodatkowo w ramach teleporady lekarze mają możliwość sprawdzenia wyników badań specjalistycznych i ich oceny.

Sprawdź, co mówią lekarze POLMED o telekonsultacjach.

Bezpieczeństwo na wakacjach

Kiedy szczególnie warto skorzystać z telefonicznej porady lekarskiej? Na przykład wtedy, gdy przebywa się na wakacjach, a nagle zaczyna się odczuwać niepokojące objawy chorobowe. Jeżeli pacjent ma wysoką gorączkę, zauważa u siebie nietypową wysypkę albo obawia się, że doszło u niego do urazu nogi, może umówić się na telekonsultację z lekarzem wybranej specjalizacji. W przypadku urlopu w Polsce lekarz przekaże zalecenia i wystawi e-receptę, którą da się zrealizować w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Wystarczy podać czterocyfrowy kod zabezpieczający i PESEL pacjenta. Co ważne, receptę może wykupić każdy, nie trzeba tego robić osobiście.

Jeżeli chory jest na wakacjach za granicą, dzięki teleporadzie specjalista doradzi, jaki ogólnodostępny preparat leczniczy do kupienia bez recepty warto zastosować. Gdy uzna, że konieczna będzie wizyta stacjonarna, na przykład w przypadku podejrzenia skręcenia lub złamania kończyny, zaleci pacjentowi kontakt z najbliższym szpitalem.

Telekonsultacje przydają się także wtedy, gdy osoba lecząca się przewlekle zapomni zabrać ze sobą na wakacje leki, które codziennie zażywa. Wówczas może umówić się na teleporadę, poprosić o wypisanie e-recepty i wykupić potrzebne preparaty jeszcze tego samego dnia. Nawet, jeżeli pacjent nie pamięta, jaką dawkę dokładnie przyjmuje, lekarz ma możliwość weryfikacji tych danych w dotychczasowej historii choroby.

Teleporada lekarska – telekonsultacja w POLMED – jak się umówić?


Dodano: 01/07/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – co to jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się