Dziesięć zasad prawidłowego żywienia w ciąży

Powrót

Sposób odżywiania się kobiety w okresie ciąży jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na zdrowie matki, jak i jej dziecka. Dlatego szczególnie w tym okresie należy troszczyć się o właściwą, pełnowartościową dietę. Jedzenie w ciąży stanowi jeden z kluczowych czynników prawidłowego rozwoju dziecka i utrzymania zdrowia matki.

  1. „Dbaj o różnorodność spożywanych posiłków”

Żywienie kobiet w ciąży powinno być różnorodne. Do produktów, które powinny być spożywane codziennie należą: produkty zbożowe (najlepiej z pełnego ziarna), mleczne, wysokobiałkowe (mięso, ryby albo rośliny strączkowe), warzywa i owoce. Ważna jest również regularność posiłków, zaleca się od 4 do 5 na dzień.

  1. „Dbaj o prawidłowy przyrost masy ciała”

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga nie wpływają korzystnie na rozwój płodu. Wyniki badań wskazują, iż kobiety, które mają niedowagę częściej rodzą dzieci poniżej 2500 gram, a dzieci tych matek

umierają częściej w okresie okołoporodowym niż dzieci matek z prawidłową wagą. Nadwaga lub otyłość często jest związana z przekarmieniem, która z kolei prowadzi do nieprawidłowego rozwoju łożyska i płodu.

Zapotrzebowanie kaloryczne podczas ciąży w I trymestrze nie zmienia się, natomiast w II i III wzrasta o 300 kcal. Kobieta z masą ciała mieszczącą się w normie powinna przytyć w ciąży od 11,5 do 16 kg. Gdy ma niedowagę, potrzebuje od 12,5 do 18 kg, aby dziecko prawidłowo się rozwijało. Przyrost masy ciała u kobiety z nadwagą nie powinien przekroczyć 11,5 kg.

  1. „Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem kalorii”

Podczas całego czasu trwania ciąży powinno się spożywać około 8 porcji produktów zbożowych. Są one dobrym źródłem błonnika, który przeciwdziała zaparciom. Dostarczają również węglowodanów złożonych, które stopniowo uwalniają energię i dzięki temu długo czujemy się syci.

  1. „Spożywaj codziennie 3 – 4 duże szklanki chudego mleka”

Zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na wapń wzrasta w czasie ciąży i wynosi 1200 mg/dobę. Mleko powinno być chude, gdyż tłuszcz sprzyja rozwojowi miażdżycy. Mleko częściowo można zastąpić jego przetworami na przykład jogurtem, maślanką czy serem żółtym (sery twarogowe nie są dobrym źródłem wapnia). Mleko jest źródłem witamin B2 i B12 jak również wysokowartościowego białka.

  1. „Mięso spożywaj codziennie, ale z umiarem”

Mięso jest źródłem przede wszystkim łatwo przyswajalnego żelaza. Zaleca się spożywanie chudego mięsa, drobiu lub wędliny około 200 gram na dzień. Dwa dni w tygodniu można, a nawet trzeba wymienić mięso na tłustą odmianę ryby, która zapewni właściwy poziom kwasów tłuszczowych omega – 3. Ryby zawierają również duże ilości witaminy D, która ułatwia przyswajanie wapnia.

  1. „Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców”

Warzywa i owoce to bardzo dobre źródło witamin, składników mineralnych i błonnika. W drugim i trzecim trymestrze ciąży należy spożywać około 400 gram owoców i 500 gram warzyw na dobę.

Warzywa i owoce można częściowo zastąpić sokami. Szczególnie polecane to: pomidorowe, marchwiowe, wielowarzywne, pomarańczowe czy grejpfrutowe.

  1. „Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających cholesterol”

W czasie ciąży zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe wzrasta. Ich głównym źródłem są produkty roślinne, dlatego zachęca się do ograniczenia spożycia tłuszczów zwierzęcych. Twarde margaryny oraz tłuszcze cukiernicze zawierają izomery trans, które mogą zaburzyć prawidłowy rozwój płodu. Zamiast smażenia, zaleca się, gotowanie na parze czy pieczenie w piekarniku. Czego nie powinno się jeść w ciąży? Ze względu na znaczną zawartość witaminy A i cholesterolu nie powinno się spożywać wątróbki w okresie ciąży.

  1. „Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy”

Słodycze powodują nadmierny przyrost wagi. Bardzo dobrą alternatywą dla tych produktów są bakalie. Zawierają cenne mikro i makro elementy i są pożywne. Jeżeli któryś z rodziców dziecka jest alergikiem, należy uważać na orzechy arachidowe. Zdrowymi przekąskami są: budyń, kisiel, owoce, sałatki, galaretki czy wymienione wyżej bakalie.

  1. „Ograniczaj spożycie soli”

Nadmierne spożywanie soli może powodować obrzęki i nadciśnienie tętnicze. Zaleca się nie dosalanie potraw. Sól jest dodawana do większości produktów zjadanych przez nas na co dzień, na przykład: chleby, sery, wędlina, pasty do smarowania pieczywa czy ryby wędzone.

  1. „Zrezygnuj z alkoholu. Ogranicz spożycie kawy i mocnej herbaty”

Podczas ciąży nie wolno pić żadnych ilości alkoholu. Nie ma dawki dozwolonej, każda ilość jest szkodliwa dla płodu.

Jeżeli kobieta ciężarna nie wyobraża sobie dnia bez kawy, jedna filiżanka nie zaszkodzi. Herbatę powinno się pić słabą i nie osłodzoną. Należy unikać napojów typu cola czy oranżada. Dobrym napojem gaszącym pragnienie będzie woda, herbata owocowa, kawa zbożowa, chude mleko i różne soki (w tym świeżo wyciskane).


Planujesz ciążę? A może właśnie dowiedzieliście się, że zostaniecie rodzicami? – ten pakiet badań laboratoryjnych jest dla Ciebie.

Opieka nad kobietą w okresie ciąży:

https://polmed.pl/pakiety-indywidualne/ciaza/


Dodano: 26/07/2018
Autor
dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła
Artykuły tego autora
25/04/2018
Porady lekarzy, Terapie
Antybiotykoterapia w ciąży
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się