Stosowanie jakichkolwiek leków w okresie ciąży i laktacji budzi kontrowersje, szczególnie gdy dotyczy antybiotyków. Dobór leku w tym czasie powinien opierać się na wynikach badań klinicznych, rekomendacjach oraz klasyfikacji przyjętej przez Food and Drug Administration FDA. Niektóre antybiotyki i chemioterapeutyki podawane w czasie ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym trymestrze, mogą działać teratogennie na płód, a stosowane w okresie połogu przedostając się z mlekiem matki, mogą obciążać organizm noworodka. Zawsze decyzja o wdrożeniu leczenia antybiotykami powinna być dokładnie przeanalizowana pod kątem wskazań medycznych, korzyści terapeutycznych i możliwego toksycznego działania na dziecko.
Współczesna medycyna dysponuje wieloma antybiotykami, w tym preparatami o udokumentowanym braku szkodliwości dla ciąży. Uważa się, że penicyliny, cefalosporyny i niektóre makrolidy mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży. Istotne jest, aby lek przeciwbakteryjny został dobrany celowanie, na podstawie antybiogramu, który określa wrażliwość obecnych drobnoustrojów na antybiotyki.
Antybiotyk na początku ciąży – w pierwszym trymestrze, można podawać jeśli nie ma on udokumentowanych szkodliwych właściwości oddziałujących na płód. Istnieją jednak pewne antybiotyki i chemioterapeutyki, które są przeciwwskazane w tym okresie:
Obecnie stosowanie antybiotyków w zakażeniach o nieznanej etiologii budzi wiele zastrzeżeń. Podjęcie zbyt pochopnej decyzji o włączeniu do leczenia leków przeciwbakteryjnych może skutkować powstaniem szczepów wielolekoopornych. Najczęstszym powodem stosowania antybiotyków w ciąży są zakażenia bakteryjne, takie jak:
Jaki antybiotyk w ciąży można stosować? Za antybiotyki bezpieczne w ciąży uważa się penicyliny, cefalosporyny, makrolidy i linkozamidy. Wymienione antybiotyki działają przeciw większości drobnoustrojów chorobotwórczych i powinny być wystarczające do zwalczenia większości zakażeń w ciąży.
W celu podwyższenia bezpieczeństwa terapii, w trakcie antybiotykoterapii u ciężarnej należy kierować się poniższymi zasadami: