Bielactwo – jakie są przyczyny i jak można leczyć objawy?

Powrót

Bielactwo to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. W jej przebiegu u chorego pojawiają się liczne przeważnie ostro odgraniczone odbarwione plamy na twarzy – zwłaszcza w okolicy oczu i ust, na szyi, wyprostnych częściach kończyn, grzbietach rąk, narządach płciowych oraz w dołach pachowych. Jakie są przyczyny występowania bielactwa i co można zrobić, żeby złagodzić jego objawy?

Bielactwo to choroba skóry powodująca zaburzenia pigmentacji w wyniku niszczenia komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. Szacuje się, że na bielactwo cierpi około 0,5 do 2% populacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej pierwsze objawy zaczynają się pojawiać między 10. a 30. rokiem życia – u 50% pacjentów po 20. roku życia. Choroba może występować rodzinnie – nawet w 30% przypadków, ale zaledwie 4 do 6% pacjentów ma krewnego z bielactwem w pierwszej linii.

Rodzaje bielactwa

Jakie są rodzaje bielactwa? Wyróżnia się bielactwo wrodzone i nabyte. Bielactwo wrodzone nazywane jest inaczej albinizmem. To efekt zmian genetycznych, które wpływają na niedobór enzymu tyrozynazy. Niedobór tyrozynazy prowadzi do niedoboru melaniny, czyli barwnika skóry. Osoby z albinizmem mają nie tylko bladą, wręcz białą skórę, lecz także bardzo jasne włosy i oczy. Bielactwo wrodzone występuje średnio raz na 10 000 urodzin.

Bielactwo nabyte ma podłoże autoimmunologiczne. Przeciwciała organizmu atakują melanocyty – komórki odpowiadające za produkcję melaniny – i niszczą je. W efekcie osoby z bielactwem nabytym mają wspomniane charakterystyczne zmiany na skórze i w niektórych przypadkach również np. w obrębie siatkówki.

Ze względu na zakres występowania objawów bielactwo dzieli się na:

To, jak będzie przebiegała choroba, jest w zasadzie nieprzewidywalne. U niektórych osób przez wiele lat bielactwo może nie postępować – mieć tak zwany przebieg stacjonarny, a u części bardzo szybko się rozwijać zarówno przez powiększanie plam, jak i pojawianie się nowych na innych częściach ciała.

Przyczyny występowania choroby

Dlaczego niektórzy chorują na bielactwo? W przypadku bielactwa genetycznego przyczyny są jasne – zmiany genetyczne. Natomiast w przypadku bielactwa nabytego nie wiadomo dokładnie, co wywołuje chorobę. Podejrzewa się, że wpływ na pojawienia się objawów bielactwa mają czynniki biochemiczne, autoimmunologiczne, a także niedobory w układzie czynnika wzrostu melanocytów.

Zauważono natomiast, że bielactwo współistnieje często z innymi chorobami autoimmunologicznymi takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, łuszczyca, choroba Hashimoto, łysienie plackowate, a także z chorobą Leśniowskiego i Crohna, zespołem Sjogrena czy miastenią.

Jak leczy się bielactwo?

Trzeba pamiętać, że bielactwo to choroba przewlekła, która wymaga odpowiedniego postępowania. Na razie nie istnieje skuteczne leczenie przyczynowe mogące zminimalizować występowanie zmian na skórze. Najczęściej stosuje się miejscowe lub ogólne naświetlenia PUVA – chory przyjmuje doustnie preparaty zawierające psoralen albo nakłada kremy z psoralenem na zmiany, a następnie jest wystawiany na działanie promieni UVA, żeby przywrócić koloryt skóry.

Oprócz tego w leczeniu bielactwa wykorzystuje się kortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny. Mają działać przeciwzapalnie, pomagać w przywróceniu kolorytu i jednocześnie spowalniać rozlewanie się ognisk choroby.

Jeżeli te metody nie przynoszą oczekiwanych skutków, u niektórych pacjentów przeprowadza się przeszczep naskórka lub przeszczepy melanocytów wyhodowanych z próbki zdrowej tkanki.

Bez względu na sposób leczenia osoby chorujące na bielactwo powinny unikać promieni słonecznych i stosować preparaty z najwyższym filtrem słonecznym, aby zmniejszyć ryzyko występowania poparzeń skóry.


Dodano: 22/07/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
05/05/2021
Choroby, Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 599 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się