Jak oczyścić organizm z toksyn? Domowe sposoby na detoks organizmu

Powrót

Toksyny w ciele człowieka gromadzą się i są przetwarzane w wątrobie, która odpowiada za oczyszczanie krwi ze szkodliwych substancji. Mogą być eliminowane z organizmu przez nerki, jelita, płuca oraz skórę. Jeżeli jest ich zbyt dużo, da się zaobserwować niepokojące objawy ze strony różnych układów, m.in. wzdęcia, wysypkę, nadmierne zmęczenie, bóle głowy czy zmiany nastroju. Co zrobić, żeby zmniejszyć ilość toksyn bez stosowania drastycznych diet i drogich suplementów diety?

Oczyszczanie organizmu z toksyn

inaczej detoksykacja, polega na usunięciu nadmiaru szkodliwych substancji, które wpływają negatywnie na stan zdrowia i mogą być przyczyną niepokojących objawów. Skąd się biorą toksyny w ciele człowieka? Dostarczane są wraz z wdychanym powietrzem, spożywanymi pokarmami – zwłaszcza wysokoprzetworzonymi, alkoholem, dymem papierosowym oraz zanieczyszczoną wodą. Dopóki ich ilość nie będzie zbyt duża, wątroba bez problemu poradzi sobie z detoksykacją. Jeśli jednak jest nadmiernie obciążona, może nie pracować prawidłowo.

Objawy nadmiaru toksyn w organizmie

Kiedy podejrzewa się, że w organizmie wzrósł poziom toksyn? Gdy pojawiają się objawy takie jak: problemy skórne (w tym zmiany trądzikowe i wysypki), obrzęki kończyn i powiek, wzdęcia, ciągłe uczucie zmęczenia, zmiany nastroju, trudności w zasypianiu albo nadmierna senność nieadekwatna do wykonanych zadań, nieregularne wypróżnienia, nawracające bóle głowy oraz apatia.

Po pierwsze, pij wodę

Co można zrobić, żeby oczyścić organizm i poprawić swój stan zdrowia? Przede wszystkim zadbać o picie odpowiedniej ilości wody. Wiele osób zapomina o regularnym piciu wody w ciągu dnia, w efekcie czego są stale odwodnione. A odwodnienie nie sprzyja detoksykacji. Dlaczego? Ponieważ woda stanowi środek transportu szkodliwych substancji – jest niezbędna w procesie oddychania, pocenia się i produkcji moczu. Dodatkowo wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Jednocześnie poprawia wchłanianie substancji odżywczych oraz przyspiesza wypłukiwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Po drugie, zadbaj o higienę snu

Poza tym w procesie detoksykacji bardzo ważne jest zadbanie o higienę snu. Chodzi zarówno o odpowiednią liczbę przesypianych godzin, jak i obniżenie temperatury powietrza w sypialni oraz ograniczenie źródeł światła – warto odłączyć od prądu także te urządzenia, które przez cały czas mają zapalone niewielkie diody.

Sen to czas na niezbędną regenerację. Jeżeli będziemy przewlekle niewyspani, w organizmie wzrośnie poziom kortyzolu. W efekcie możemy się borykać z problemami z utratą wagi, odczuwaniem przewlekłego stresu i nadmiarem toksyn.

Po trzecie, zmień dietę

Żeby oczyścić organizm ze szkodliwych substancji niezbędna jest zmiana diety. Z czego najlepiej zrezygnować? Z wysokoprzetworzonych produktów bogatych w konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i z dużą ilością cukru. Im więcej naturalnej żywności, tym lepiej. Jeżeli już chce się sięgać np. po słodycze, warto wybierać te z dobrym składem zawierające daktyle, orzechy, kakao itp.

Po czwarte, wyeliminuj alkohol i inne używki

Na koniec warto pamiętać, że używki są bezpośrednim źródłem toksyn. Ponad 90% alkoholu metabolizowane jest w wątrobie, dlatego częste sięganie po piwo czy wino – nawet gdy mowa o niewielkich ilościach – zdecydowanie obciąża ten organ. Wątroba nie może pracować prawidłowo, bo skupia się wyłącznie na przekształcaniu alkoholu w aldehyd octowy, a następnie w octan. Dlatego najlepiej zupełnie zrezygnować z używek zwłaszcza wtedy, gdy zauważa się u siebie wymienione wcześniej objawy.

Co wspomaga detoksykację organizmu?

Detoksykacja to proces, który można wspomóc m.in. naparami z ziół takich jak czystek, ostropest, skrzyp polny, mniszek lekarski czy fiołek trójbarwny oraz piciem zielonej herbaty. Pomocne będą również niektóre warzywa i owoce. Tu warto wymienić szczególnie żurawinę działającą moczopędnie, buraki o właściwościach przeciwutleniających, seler pobudzający przemianę materii, kapustę kiszoną zawierającą probiotyki oraz jabłka ze względu na ilość błonnika.


Dodano: 08/04/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


10/02/2023
Choroby, Dieta
Kamienie w pęcherzyku żółciowym – jak powstają i czy są groźne?

Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja? 


28/12/2022
Choroby, Dieta, Profilaktyka
Salmonella – drogi zakażenia, objawy, leczenie

Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Pakiet badań diagnostyka cukrzycy
Zadbaj o profilaktykę - cukrzyca często przebiega bezobjawowo!

od 99 zł
Pakiet badań
Diagnostyka alergii
Sprawdź co Ciebie uczula.

od 175 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się