Organizm człowieka pracuje prawidłowo dzięki odpowiednio funkcjonującym narządom i ich układom. Wiele z nich łączy się i współdziała ze sobą, umożliwiając nam podejmowanie codziennych czynności oraz różnego rodzaju aktywności. Układ nerwowy jest tym, koordynującym pracę wielu układów i pozwalającym nam m.in. na odbieranie bodźców z otoczenia, poruszanie się w przestrzeni oraz dokonywanie analiz. Pełni funkcję zawiadującą wieloma procesami, które są niezbędne do osiągnięcia zdrowego trybu życia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Neurolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego. Jego zadaniem jest badanie czynności układu nerwowego, do których należy m.in. sprawdzanie reakcji organizmu na bodźce. Ocenie neurologa podlegają procesy poznawcze pacjenta, a więc: mowa, czucie, orientacja w przestrzeni, a także pamięć. Lekarz neurolog ustala, jakie są przyczyny chorób w obrębie obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto, dobiera sposób leczenia właściwy dla danego przypadku.
Praca neurologa polega przede wszystkim na ustaleniu przyczyn pojawienia się danej choroby. Kiedy już zostaną one określone, lekarz decyduje się na przeprowadzenie leczenia dostosowanego do potrzeb konkretnego pacjenta. Lista chorób, które leczy neurolog, jest długa i obejmuje m.in. następujące przypadki:
Neurolog, zanim przejdzie do wykonania konkretnych badań, wykonuje dokładny wywiad lekarski z pacjentem. Celem zrealizowania tego wywiadu jest zapoznanie się z listą przebytych chorób neurologicznych, która może stać się podstawą do zalecenia konkretnych badań. Zanim lekarz neurolog podejmie się sformułowania diagnozy, samodzielnie przeprowadza bądź zleca badania neurologiczne, którymi są badania: czynnościowe, fizykalne, naczyniowe i obrazowe. Uporządkowany podział wymienionych badań znajduje się poniżej:
EEG (elektroencefalografia) – niezbędne w ocenie czynności elektrycznych mózgu, która jest niezastąpiona do stawiania diagnozy w przypadkach, w jakich lekarz podejrzewa wystąpienie:
Badanie EMG stosowane jest wówczas, gdy lekarz dokonuje oceny czynności elektrycznej mięśni oraz nerwów obwodowych. Ocena ta służy do diagnostyki:
Badanie kończyn oraz tułowia przeprowadzane w celu dokonania oceny odruchów fizjologicznych, którymi są odruchy:
USG Doppler tętnic domózgowych – poprzez obserwację długości fali ultradźwiękowej określa się przepływ krwi w żyłach i tętnicach domózgowych. Tę metodę stosuje się przy diagnostyce takich chorób, jak:
Tomografia komputerowa oparta jest na wykorzystaniu promieni rentgena, umożliwiających wykrywanie nieprawidłowości w obrębie m.in. mózgu czy kręgosłupa.
Rezonans magnetyczny polega na wykorzystaniu działania pola magnetycznego, dzięki któremu można diagnozować takie choroby, jak:
Rentgen (RTG) pozwala na wykrycie nieprawidłowości w obrębie prześwietlanego miejsca. Dzięki RTG lekarz może wykryć zmiany m.in. w obrębie:
Objawy neurologiczne często są charakterystyczne i powtarzające się, stąd ich obserwacja nie należy do wymagających czynności. Nierzadko pierwsze ich wystąpienie nie jest przez pacjenta zauważane i odnotowywane, lecz jeżeli problem cyklicznie powtarza się, wówczas tworzy klarowną przesłankę ku temu, aby udać się na konsultację neurologiczną w możliwie najbliższym terminie. Objawy neurologiczne, które nie powinny być przez pacjenta zbagatelizowane, to:
Istnieją nagłe wypadki i nieoczekiwanie występujące objawy, których w żaden sposób nie możemy pominąć. Natychmiastowa interwencja lekarza neurologa może bowiem okazać się tą ratującą życie oraz zdrowie pacjenta. Niepokojące objawy, które powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem neurologiem, to:
Wszystkie powyżej wymienione schorzenia leczy neurolog. Pierwszą pomoc powinniśmy otrzymać po niezwłocznym zgłoszeniu się na Szpitalny Oddział Ratunkowy bądź po wezwaniu pogotowia ratunkowego.
Wizyta u neurologa dziecięcego jest niezbędna wtedy, gdy, podobnie jak to ma miejsce w przypadku osób dorosłych, obserwujemy niepokojące objawy neurologiczne. Neurolog dziecięcy bada czynności układu nerwowego niemowląt, dzieci oraz młodzieży.
Objawami, wskazującymi na nieprawidłową pracę ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego u dzieci, są:
U noworodków:
U dzieci starszych i nastolatków:
Niektóre z objawów, wymienionych u noworodków, mogą wystąpić także u starszych dzieci oraz nastolatków. Ponadto, nie należy bagatelizować innych sygnałów, wysyłanych ze strony układu nerwowego młodocianych. Tymi objawami, wskazującymi na to, że układ nerwowy nie działa poprawnie, są:
Koszt wizyty u lekarza neurologa w ramach konsultacji realizowanych przez sieć placówek POLMED oscyluje od 99 zł do 250 zł. Koszt ten jest uzależniony od wybranej formy konsultacji (telekonsultacja bądź wizyta stacjonarna). Na konsultację neurologiczną możesz umówić się w miastach, znajdujących się na terenie całej Polski: Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Sosnowcu, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Warszawie i we Wrocławiu.
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.