Laryngolog – kiedy się do niego udać? 

Powrót

Górne i dolne drogi oddechowe to niezwykle newralgiczne obszary ciała. Związane z nimi problemy zdrowotne to poważne i dotkliwe schorzenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ich diagnozą i leczeniem zajmuje się natomiast laryngolog.   

Z tego artykułu dowiesz się:  

 1. Laryngolog – czym się zajmuje?  
 2. Z jakimi objawami wybrać się do laryngologa?  
 3. Jakie choroby diagnozuje laryngolog?  
 4. Czy laryngolog wykonuje zabiegi?  
 5. W jaki sposób przygotować się do wizyty u laryngologa?  
 6.  Jakie dodatkowe badania zleca laryngolog? 
 7. Laryngolog – jaka jest cena wizyty u specjalisty?  

Laryngolog – czym się zajmuje?  

Laryngolog to skrócona nazwa, powstała od słowa „otolaryngolog”. Specjalista ten zajmuje się problemami zdrowotnymi, powstałymi w obrębie: ucha, nosa, zatok, gardła, krtani, kości skroniowej, przełyku, tchawicy, oskrzeli, języka, a także gruczołów ślinowych. Do zadań laryngologa należy także praca nad chirurgią szczęki, chirurgią rekonstrukcyjną bądź zabiegami endoskopowymi przełyku. Ponadto laryngolog zajmuje się problemami, które obejmują łączone specjalizacje z zakresu foniatrii, badającej defekty, związane z zaburzeniami mowy i głosu oraz audiologii, czyli dziedziny medycyny, skupiającej się na słuchu i jego nieprawidłowościach. 

Z jakimi objawami udać się do laryngologa?  

Lista objawów i dolegliwości, z którymi powinniśmy udać się do laryngologa, jest obszerna. Należą do nich m.in.:  

 • bezdech nocny,  
 • bóle gardła, krtani, nosa, uszu,  
 • chrapanie,  
 • dojmujące bóle głowy,  
 • guzy występujące w okolicy szyi i głowy,  
 • nawracające anginy,  
 • problemy z prawidłowym funkcjonowaniem migdałka gardłowego,  
 • problemy z oddychaniem,  
 • przewlekła chrypa,  
 • przewlekły katar,  
 • regularne krwawienia z nosa,  
 • stany wywołujące zapalenie zatok przynosowych,  
 • trudności z przełykaniem,  
 • wszelkie dysfunkcje związane z prawidłowym funkcjonowaniem ucha (ból, szumy uszne, pogorszenie słuchu),  
 • zaburzenia równowagi,  
 • zapalenie gardła,  
 • zawroty głowy.  

Jeżeli w trakcie codziennego funkcjonowania zauważysz nieprawidłowości związane z pracą górnych lub dolnych dróg oddechowych, to niezwłocznie umów się na wizytę do laryngologa

Kiedy udać się na nagłą konsultację laryngologiczną?   

Niejednokrotnie okazuje się, że zdrowie nie pozwala nam czekać na umówioną wizytę. Silne dolegliwości bólowe w obrębie nosa, uszu, krtani oraz gardła nierzadko nie pozwalają na normalne, codzienne funkcjonowanie, toteż jesteśmy zmuszeni do skorzystania z ostrego dyżuru laryngologicznego. Zazwyczaj jest on dostępny w szpitalach, wyposażonych w oddział laryngologiczny. Narastający ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, powinien być niezwłocznie skonsultowany z laryngologiem.

Dolegliwości, pojawiające się w obrębie głowy i szyi, a więc także węzłów chłonnych, mogą być zwiastunem poważnych zmian chorobowych, jakimi powinien kompleksowo zająć się lekarz otolaryngolog – nie możemy ich w żaden sposób bagatelizować. Jeżeli odczuwamy nagłe bądź długotrwale utrzymujące się zawroty głowy czy zaburzenia równowagi, to wówczas także jest to sygnał ku temu, aby nie zwlekać i niezwłocznie udać się do laryngologa. 

Jakie choroby diagnozuje laryngolog?  

Laryngolog najczęściej diagnozuje schorzenia, występujące w obrębie zatok przynosowych, w tym naczynioruchowy nieżyt nosa czy polipy nosa. W tym celu dokonuje dokładnych oględzin obszarów, takich jak jama ustna (badane głównie za pomocą lusterka), błona bębenkowa, przewody słuchowe czy małżowiny uszne. Dzięki temu laryngolog może kompleksowo zająć się nawracającymi chorobami uszu, do jakich zaliczamy m.in. zapalenie ucha (zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego).  

Ponadto, laryngolog zajmuje się również leczeniem zaburzeń równowagi oraz słuchu, które związane są z centralnym oraz obwodowym układem przedsionkowym. Co więcej, laryngolog wykonuje badanie krtani oraz gardła, co pozwala mu na potwierdzenie lub wykluczenie zapalenia migdałka gardłowego.   

Z konsultacji laryngologicznych korzystają także osoby, borykające się z problemami w zakresie: głosu, mowy oraz słuchu. Do laryngologa zgłaszają się pacjenci, których dolegliwości mają charakter wrodzony bądź nabyty, np. na skutek: urazów mechanicznych, udarów, zażywanych substancji, przebywania w długotrwałym hałasie czy pracy zawodowej. Na wystąpienie problemów z głosem najbardziej narażone są osoby pracujące przy jego użyciu, takie jak np. aktorzy, nauczyciele, spikerzy radiowi i telewizyjni, zaś dolegliwości słuchowe występują zazwyczaj u robotników drogowych, budowlańców czy muzyków. 

Do chorób, diagnozowanych przez specjalistę, zaliczamy także zaburzenia węchu (wówczas lekarz wykonuje specjalne testy czynnościowe), zaburzenia połykania, problemy z prawidłowym funkcjonowaniem węzłów chłonnych, jak również guzy szyi.  

Czy laryngolog wykonuje zabiegi?  

Jeżeli konsultacja wskazuje na taką konieczność, to laryngolog przeprowadza odpowiednie zabiegi. Należą do nich m.in.: 

 • Endoskopowa operacja zatok – laryngolog wykonuje mało inwazyjny zabieg, polegający na usunięciu zmian zapalnych w miejscu zatok. Takie działanie ma na celu poprawę stanu zatok oraz nie pozostawia widocznych blizn, ponieważ wykonuje się ją wewnątrz nosa. 
 • Korekcja małżowin nosowych – zabiegowi poddawane są głównie dolne małżowiny nosowe. Zadaniem laryngologa jest używanie metody radiochirurgii, w której do obkurczania przerośniętych tkanek wykorzystywane są fale radiowe.  
 • Korekcja skrzywienia przegrody nosa – zabieg przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, mający na celu poprawę drożności nosa. Laryngolog podejmuje się korekcji wówczas, gdy względy zdrowotne pacjenta są narażone z uwagi na nieprawidłową budowę przegrody nosowej.  
 • Odwarstwienie śluzówki przegrody nosa – laryngolog nacina błony oraz ostrzykuje je specjalnym preparatem w celu zlikwidowania powtarzających się krwawień z nosa.  
 • Plastyka języczka i podniebienia – zabieg polegający na podniesieniu oraz usztywnieniu podniebienia, wykonywany przez laryngologa wtedy, gdy przerost błon śluzowych doprowadza do wystąpienia długotrwałych problemów związanych z chrapaniem.  
 • Podcięcie wędzidełka – laryngolog przeprowadza nie tylko badanie nosa, oględziny błony bębenkowej czy badanie uszu, lecz może wykonywać także zabieg, jakim jest podcinanie wędzidełka, mający na celu wyeliminowanie problemów z mową i pobieraniem pokarmów.   
 • Usuwanie ciał obcych oraz płukanie uszu i zatok przynosowych – do zakresu pracy laryngologa wchodzi też usuwanie ciał obcych w przypadku, gdy występują problemy z samodzielnym pozbyciem się ich z nosa bądź uszu. W razie takiej konieczności lekarz wykonuje także płukanie uszu oraz zatok przynosowych.   
 • Usuwanie polipów i torbieli z zatoki szczękowej – usuwanie polipów i torbieli opiera się na nacięciu śluzówki wyrostka zębodołowego w okolicy kłów, stworzeniu otworu w przedniej ścianie zatoki szczękowej oraz usunięciu zmiany z wnętrza zatoki szczękowej. 

W jaki sposób przygotować się do wizyty u laryngologa?  

Badania u laryngologa wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Po pierwsze, należy zabrać ze sobą właściwe dokumenty oraz wyniki zleconych i przeprowadzonych wcześniej badań. Jeśli wybierasz się na wizytę na NFZ, pamiętaj o odpowiednim skierowaniu.  

Co więcej, wizyta u laryngologa wymaga także zadbania o prawidłową higienę. Mowa tu przede wszystkim o dokładnym wyczyszczeniu uszu – dzięki temu lekarz będzie mógł dokładnie je obejrzeć i ocenić stan błony bębenkowej i przewodów słuchowych.  

Jakie dodatkowe badania zleca laryngolog? 

Konsultacja laryngologiczna będzie pełna wyłącznie wtedy, gdy specjalista, posiadający właściwe studia medyczne oraz doświadczenie zawodowe, zyska również sposobność ku temu, by właściwie przeanalizować dany przypadek, jak też szansę na to, żeby zlecić dodatkowe badania, jakimi mogą okazać się: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, zdjęcia USG, badanie RTG czy wymazy lub biopsje pobrane z newralgicznych miejsc lub części ustnej i nosowej gardła. 

Ile kosztuje konsultacja laryngologiczna?  

Konsultacja laryngologiczna w placówkach POLMED (w zależności od jej przebiegu oraz charakteru – telefoniczna albo stacjonarna) kosztuje od 99 do 250 zł. Otolaryngolog dziecięcy oraz specjalista dla osób dorosłych, leczący między innymi choroby uszu, a także dokonujący oceny krtani czy węzłów chłonnych, przyjmie Cię na terenie całej Polski, w takich miastach, jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Sosnowiec, Starogard Gdański, Tczew, Warszawa czy Wrocław.  


Bibliografia

 • Choroby ucha, nosa i gardła, red. Behrbohm H., Kaschke O., Nawka T., Swift A., Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.  
 • Choroby zatok przynosowych, red. Latkowski B., Kozłowski Z., Kurnatowski P., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.  
 • Olszewski J., Problemy laryngologiczne u osób w podeszłym wieku, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.  
 • Olszewski J., Zakażenia w otorynolaryngologii, nowoczesne i aktualne postępowanie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.  
 • Otolaryngologia dziecięca, red. Zawadzka-Głos L., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023, t.1.  

Dodano: 07/12/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
onkopakiet polmed
Kup online!
Onkopakiet
Badanie mikroelementów
Badania zalecane w ramach profilaktyki nowotworowej osób dorosłych oraz wykorzystywane w procesie leczenia nowotworów.

od 160 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndomKIT na endometriozę
Nieinwazyjny test z krwi EndomKIT w znaczący sposób skraca ścieżkę diagnostyczną choroby. Umów badanie w POLMED!

od 529 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się