Górne i dolne drogi oddechowe to niezwykle newralgiczne obszary ciała. Związane z nimi problemy zdrowotne to poważne i dotkliwe schorzenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ich diagnozą i leczeniem zajmuje się natomiast laryngolog.
Z tego artykułu dowiesz się:
Laryngolog to skrócona nazwa, powstała od słowa „otolaryngolog”. Specjalista ten zajmuje się problemami zdrowotnymi, powstałymi w obrębie: ucha, nosa, zatok, gardła, krtani, kości skroniowej, przełyku, tchawicy, oskrzeli, języka, a także gruczołów ślinowych. Do zadań laryngologa należy także praca nad chirurgią szczęki, chirurgią rekonstrukcyjną bądź zabiegami endoskopowymi przełyku. Ponadto laryngolog zajmuje się problemami, które obejmują łączone specjalizacje z zakresu foniatrii, badającej defekty, związane z zaburzeniami mowy i głosu oraz audiologii, czyli dziedziny medycyny, skupiającej się na słuchu i jego nieprawidłowościach.
Lista objawów i dolegliwości, z którymi powinniśmy udać się do laryngologa, jest obszerna. Należą do nich m.in.:
Jeżeli w trakcie codziennego funkcjonowania zauważysz nieprawidłowości związane z pracą górnych lub dolnych dróg oddechowych, to niezwłocznie umów się na wizytę do laryngologa.
Niejednokrotnie okazuje się, że zdrowie nie pozwala nam czekać na umówioną wizytę. Silne dolegliwości bólowe w obrębie nosa, uszu, krtani oraz gardła nierzadko nie pozwalają na normalne, codzienne funkcjonowanie, toteż jesteśmy zmuszeni do skorzystania z ostrego dyżuru laryngologicznego. Zazwyczaj jest on dostępny w szpitalach, wyposażonych w oddział laryngologiczny. Narastający ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, powinien być niezwłocznie skonsultowany z laryngologiem.
Dolegliwości, pojawiające się w obrębie głowy i szyi, a więc także węzłów chłonnych, mogą być zwiastunem poważnych zmian chorobowych, jakimi powinien kompleksowo zająć się lekarz otolaryngolog – nie możemy ich w żaden sposób bagatelizować. Jeżeli odczuwamy nagłe bądź długotrwale utrzymujące się zawroty głowy czy zaburzenia równowagi, to wówczas także jest to sygnał ku temu, aby nie zwlekać i niezwłocznie udać się do laryngologa.
Laryngolog najczęściej diagnozuje schorzenia, występujące w obrębie zatok przynosowych, w tym naczynioruchowy nieżyt nosa czy polipy nosa. W tym celu dokonuje dokładnych oględzin obszarów, takich jak jama ustna (badane głównie za pomocą lusterka), błona bębenkowa, przewody słuchowe czy małżowiny uszne. Dzięki temu laryngolog może kompleksowo zająć się nawracającymi chorobami uszu, do jakich zaliczamy m.in. zapalenie ucha (zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego).
Ponadto, laryngolog zajmuje się również leczeniem zaburzeń równowagi oraz słuchu, które związane są z centralnym oraz obwodowym układem przedsionkowym. Co więcej, laryngolog wykonuje badanie krtani oraz gardła, co pozwala mu na potwierdzenie lub wykluczenie zapalenia migdałka gardłowego.
Z konsultacji laryngologicznych korzystają także osoby, borykające się z problemami w zakresie: głosu, mowy oraz słuchu. Do laryngologa zgłaszają się pacjenci, których dolegliwości mają charakter wrodzony bądź nabyty, np. na skutek: urazów mechanicznych, udarów, zażywanych substancji, przebywania w długotrwałym hałasie czy pracy zawodowej. Na wystąpienie problemów z głosem najbardziej narażone są osoby pracujące przy jego użyciu, takie jak np. aktorzy, nauczyciele, spikerzy radiowi i telewizyjni, zaś dolegliwości słuchowe występują zazwyczaj u robotników drogowych, budowlańców czy muzyków.
Do chorób, diagnozowanych przez specjalistę, zaliczamy także zaburzenia węchu (wówczas lekarz wykonuje specjalne testy czynnościowe), zaburzenia połykania, problemy z prawidłowym funkcjonowaniem węzłów chłonnych, jak również guzy szyi.
Jeżeli konsultacja wskazuje na taką konieczność, to laryngolog przeprowadza odpowiednie zabiegi. Należą do nich m.in.:
Badania u laryngologa wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Po pierwsze, należy zabrać ze sobą właściwe dokumenty oraz wyniki zleconych i przeprowadzonych wcześniej badań. Jeśli wybierasz się na wizytę na NFZ, pamiętaj o odpowiednim skierowaniu.
Co więcej, wizyta u laryngologa wymaga także zadbania o prawidłową higienę. Mowa tu przede wszystkim o dokładnym wyczyszczeniu uszu – dzięki temu lekarz będzie mógł dokładnie je obejrzeć i ocenić stan błony bębenkowej i przewodów słuchowych.
Konsultacja laryngologiczna będzie pełna wyłącznie wtedy, gdy specjalista, posiadający właściwe studia medyczne oraz doświadczenie zawodowe, zyska również sposobność ku temu, by właściwie przeanalizować dany przypadek, jak też szansę na to, żeby zlecić dodatkowe badania, jakimi mogą okazać się: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, zdjęcia USG, badanie RTG czy wymazy lub biopsje pobrane z newralgicznych miejsc lub części ustnej i nosowej gardła.
Konsultacja laryngologiczna w placówkach POLMED (w zależności od jej przebiegu oraz charakteru – telefoniczna albo stacjonarna) kosztuje od 99 do 250 zł. Otolaryngolog dziecięcy oraz specjalista dla osób dorosłych, leczący między innymi choroby uszu, a także dokonujący oceny krtani czy węzłów chłonnych, przyjmie Cię na terenie całej Polski, w takich miastach, jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Sosnowiec, Starogard Gdański, Tczew, Warszawa czy Wrocław.
Bibliografia:
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.