Przeziębieniem nazywamy infekcję górnych dróg oddechowych wywołaną przez wirusy zaliczane m.in. do grupy rynowirusów, koronawirusów, enterowirusów oraz adenowirusów. Infekcja trwa przeważnie od pięciu do siedmiu dni. Jak rozpoznać przeziębienie? Objawy pojawiają się dzień lub dwa po zakażeniu wirusem. Przeważnie na początku obserwuje się osłabienie, bóle głowy, kichanie, a dopiero w kolejnych dniach do symptomów dołączają ból gardła, chrypka, uczucie zatkanego nosa, kaszel, stan podgorączkowy oraz katar. Ten ostatni objaw jest jednym z najbardziej charakterystycznych. Na początku choroby katar bywa wodnisty i przezroczysty, a z czasem przechodzi w gęsty o żółtawym lub zielonkawym zabarwieniu. Co ważne, przeziębienie ma zawsze łagodny początek.
Jakie są sposoby na przeziębienie? Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz w uzasadnionych przypadkach niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto łagodzi się objawy, podając środki obkurczające błonę śluzową nosa oraz tabletki do ssania na ból gardła. Nigdy nie powinno się brać antybiotyków, ponieważ one działają wyłącznie na infekcje bakteryjne, a przeziębienia do takich nie należą. W przeciwieństwie do anginy.
Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Ze względu na miejsce występowania infekcji dzieli się na: anginę migdałka podniebiennego, gardłowego lub językowego. Chorobę wywołują bakterie, najczęściej paciorkowce ß-hemolizujące grupy A, rzadziej gronkowce oraz dwoinki zapalenia płuc inaczej pneumokoki. Paciorkowce mogą występować w organizmie w stanie uśpienia. Aktywują się wtedy, gdy dochodzi do osłabienia, np. po zakażeniu wirusowym albo ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wówczas zaczynają się szybko namnażać i atakują migdałki. W ten sposób dochodzi do autozakażenia.
Jak objawia się angina? Symptomy infekcji pojawiają się nagle. Pierwszym z nich jest ból gardła uniemożliwiający połykanie. Przeważnie jednocześnie z bólem występuje wysoka gorączka i powiększenie węzłów chłonnych szyjnych przednich. Niektórzy pacjenci skarżą się również na ból mięśni i stawów, nudności oraz wymioty.
Podstawą do rozpoznania anginy są wywiad, a także badanie przedmiotowe. Ze względu na to, że trudno ją odróżnić od wirusowego zapalenia gardła, opracowano skalę Centora pozwalającą ocenić poziom ryzyka występowania anginy u pacjenta. Skala ta, po modyfikacji Mc Isaaca, przyznaje po jednym punkcie za: temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, brak kaszlu, powiększone węzły chłonne szyjne przednie, wysięk i obrzęk migdałków, wiek chorego między 3. a 14. rokiem życia. Zero punktów dostaje pacjent w przedziale wiekowym 15–44, zaś -1 punkt w wieku powyżej 45 lat. Jeżeli osoba z objawami infekcyjnymi otrzymała 2 lub 3 punkty, zaleca się wykonanie testu na obecność antygenu paciorkowca lub posiewu wymazu z gardła. W przypadku 4 albo 5 punktów również powinno się wykonać badanie potwierdzające przyczynę zakażenia, ale jeśli obserwuje się bardzo nasilone objawy należy zastosować antybiotyk nawet bez wyników.
Jak leczyć anginę? Lek na anginę to zawsze antybiotyk, najczęściej fenoksymetylpenicylina, przepisywany na 10 dni terapii. Dlaczego tak ważne jest zastosowanie antybiotyków? Po pierwsze preparat skraca czas trwania objawów, po drugie zmniejsza zakaźność choroby, a po trzecie redukuje ryzyko wystąpienia niektórych powikłań. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz miejscowych zmniejszających ból gardła.
Podsumowując kwestię angina a przeziębienie – przeziębienie to niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych wywołana przez wirusy, którą leczy się objawowo. Angina to poważna choroba bakteryjna wymagająca konsultacji lekarskiej, wiążąca się z silnym bólem gardła i wysoką gorączką. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ może się to skończyć powikłaniami takimi jak gorączka reumatyczna, popaciorkowcowe reaktywne zapalenie stawów lub kłębuszkowe zapalenie nerek albo powikłaniami ropnymi, w tym ropnym zapaleniem węzłów chłonnych i ucha środkowego.