Angina a przeziębienie – jak rozróżnić?

Powrót

Często przeziębienie bywa mylone z anginą. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ część objawów jest taka sama. Infekcje różnią się przede wszystkim przyczyną – przeziębienie wywołują wirusy, a anginę bakterie. Przez to powinno się zastosować zupełnie inne leczenie, dlatego tak ważne będzie postawienie właściwej diagnozy.

Przeziębienie – objawy

Przeziębieniem nazywamy infekcję górnych dróg oddechowych wywołaną przez wirusy zaliczane m.in. do grupy rynowirusów, koronawirusów, enterowirusów oraz adenowirusów. Infekcja trwa przeważnie od pięciu do siedmiu dni. Jak rozpoznać przeziębienie? Objawy pojawiają się dzień lub dwa po zakażeniu wirusem. Przeważnie na początku obserwuje się osłabienie, bóle głowy, kichanie, a dopiero w kolejnych dniach do symptomów dołączają ból gardła, chrypka, uczucie zatkanego nosa, kaszel, stan podgorączkowy oraz katar. Ten ostatni objaw jest jednym z najbardziej charakterystycznych. Na początku choroby katar bywa wodnisty i przezroczysty, a z czasem przechodzi w gęsty o żółtawym lub zielonkawym zabarwieniu. Co ważne, przeziębienie ma zawsze łagodny początek.

Jakie są sposoby na przeziębienie? Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz w uzasadnionych przypadkach niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto łagodzi się objawy, podając środki obkurczające błonę śluzową nosa oraz tabletki do ssania na ból gardła. Nigdy nie powinno się brać antybiotyków, ponieważ one działają wyłącznie na infekcje bakteryjne, a przeziębienia do takich nie należą. W przeciwieństwie do anginy.

Charakterystyka anginy

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Ze względu na miejsce występowania infekcji dzieli się na: anginę migdałka podniebiennego, gardłowego lub językowego. Chorobę wywołują bakterie, najczęściej paciorkowce ß-hemolizujące grupy A, rzadziej gronkowce oraz dwoinki zapalenia płuc inaczej pneumokoki. Paciorkowce mogą występować w organizmie w stanie uśpienia. Aktywują się wtedy, gdy dochodzi do osłabienia, np. po zakażeniu wirusowym albo ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wówczas zaczynają się szybko namnażać i atakują migdałki. W ten sposób dochodzi do autozakażenia.

Jak objawia się angina? Symptomy infekcji pojawiają się nagle. Pierwszym z nich jest ból gardła uniemożliwiający połykanie. Przeważnie jednocześnie z bólem występuje wysoka gorączka i powiększenie węzłów chłonnych szyjnych przednich. Niektórzy pacjenci skarżą się również na ból mięśni i stawów, nudności oraz wymioty.

Podstawą do rozpoznania anginy są wywiad, a także badanie przedmiotowe. Ze względu na to, że trudno ją odróżnić od wirusowego zapalenia gardła, opracowano skalę Centora pozwalającą ocenić poziom ryzyka występowania anginy u pacjenta. Skala ta, po modyfikacji Mc Isaaca, przyznaje po jednym punkcie za: temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, brak kaszlu, powiększone węzły chłonne szyjne przednie, wysięk i obrzęk migdałków, wiek chorego między 3. a 14. rokiem życia. Zero punktów dostaje pacjent w przedziale wiekowym 15–44, zaś -1 punkt w wieku powyżej 45 lat. Jeżeli osoba z objawami infekcyjnymi otrzymała 2 lub 3 punkty, zaleca się wykonanie testu na obecność antygenu paciorkowca lub posiewu wymazu z gardła. W przypadku 4 albo 5 punktów również powinno się wykonać badanie potwierdzające przyczynę zakażenia, ale jeśli obserwuje się bardzo nasilone objawy należy zastosować antybiotyk nawet bez wyników.

Jak leczyć anginę? Lek na anginę to zawsze antybiotyk, najczęściej fenoksymetylpenicylina, przepisywany na 10 dni terapii. Dlaczego tak ważne jest zastosowanie antybiotyków? Po pierwsze preparat skraca czas trwania objawów, po drugie zmniejsza zakaźność choroby, a po trzecie redukuje ryzyko wystąpienia niektórych powikłań. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz miejscowych zmniejszających ból gardła.

Angina a przeziębienie

Podsumowując kwestię angina a przeziębienie – przeziębienie to niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych wywołana przez wirusy, którą leczy się objawowo. Angina to poważna choroba bakteryjna wymagająca konsultacji lekarskiej, wiążąca się z silnym bólem gardła i wysoką gorączką. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ może się to skończyć powikłaniami takimi jak gorączka reumatyczna, popaciorkowcowe reaktywne zapalenie stawów lub kłębuszkowe zapalenie nerek albo powikłaniami ropnymi, w tym ropnym zapaleniem węzłów chłonnych i ucha środkowego.


Dodano: 11/12/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
05/05/2021
Choroby, Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 599 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się