Jak odzyskać formę po przebytym koronawirusie?

Powrót

Prawie każdy albo sam przechorował COVID-19, albo zna kogoś, kto przeszedł zakażenie. Po ponad roku od rozpoczęcia pandemii coraz więcej wiadomo o samej chorobie i o tym, co może się wydarzyć po ustąpieniu podstawowych objawów. Mamy świadomość, że powikłania po koronawirusie utrzymują się nawet do kilku miesięcy. Jak odzyskać formę po SARS-CoV-2?

Objawy zakażenia SARS-CoV-2 utrzymują się u pacjentów zazwyczaj przez kilka do kilkunastu dni. Bez względu na to, czy przebieg choroby był zaostrzony, czy łagodny, mogą się pojawić powikłania poinfekcyjne nazywane zespołem pocovidowym. Co ważne, powikłania te obserwuje się również u osób, które przeszły koronawirusa bezobjawowo.

Zespół pocovidowy – objawy

Pacjenci skarżą się na duszności, ograniczoną tolerancję wysiłkową, problemy ze złapaniem tchu oraz wyraźnie zmniejszoną wydolność oddechową. Oprócz powikłań związanych z układem oddechowym, wymienia się również zaburzenia rytmu serca, mgłę mózgową (trudności z koncentracją, skupieniem uwagi, pamięcią krótkotrwałą i logicznym myśleniem) oraz bóle mięśni i stawów pojawiające się nie tylko w trakcie zwiększonego wysiłku, lecz także podczas wykonywania codziennych czynności, np. sprzątania czy zakupów. Wszystkie te symptomy mogą wpływać na pogorszenie nastroju, a nawet wywoływać stres.

W przypadku pacjentów, którzy byli hospitalizowani i wymagali intubacji, obserwuje się również problemy z połykaniem płynów i pokarmów oraz z emisją głosu.

Postępowanie po przebytym koronawirusie

W razie wystąpienia wyżej wymienionych powikłań zaleca się samodzielną rehabilitację lub – w zależności od stanu pacjenta – przeprowadzaną w specjalistycznych ośrodkach dla ozdrowieńców. W tego typu miejscach rehabilitacja przebiega pod okiem wykwalifikowanej kadry i poprzedzona jest szeregiem badań. Żeby móc z niej skorzystać, wystarczy okazać pozytywny wynik testu na COVID-19.

Samodzielne łagodzenie duszności polega między innymi na siedzeniu lub leżeniu w odpowiednich pozycjach zmniejszających dyskomfort oddechowy, a także na kontrolowanym oddychaniu, w tym oddychaniu w tempie.

W przypadku problemów z głosem (chrapliwość lub obniżenie głośności) powinno się wykorzystywać inne formy komunikacji, np. gestykulację albo pisanie, ograniczać mówienie, robić przerwy w trakcie wypowiedzi i małymi łykami popijać wodę przez cały dzień. Sposobem na ćwiczenie głosu może być ciche nucenie, które nie nadwyręża strun głosowych.

Jeżeli u pacjentów występuje mgła mózgowa, zaleca się spokojną aktywność fizyczną przyspieszającą regenerację mózgu, trening obu półkul np. układanie puzzli, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek lub łamigłówek numerycznych, a w razie problemów z pamięcią krótkotrwałą – robienie list albo notatek.

Osoby, które były intubowane przez dłuższy czas powinny zwrócić uwagę na sposób przyjmowania pokarmów oraz napojów. Bardzo ważne jest pozostawanie w pozycji pionowej zarówno podczas jedzenia i picia, jak i do 30 minut po zakończeniu posiłku. Najlepiej jeść częściej a mniej i nie spieszyć się, żeby zminimalizować ryzyko zadławienia.

Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców lub poradni pocovidowej oraz rehabilitacji w naszych Centrach Medycznych w GdańskuKatowicach i w Warszawie.


Dodano: 05/05/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Koronawirus
05/05/2021
Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

20/05/2021
Koronawirus
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: [email protected]

od 249 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: [email protected]

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się