Każdy z nas powinien regularnie dbać o swoje zdrowie, a co za tym idzie – wykonywać badania profilaktyczne, stosować odpowiednią dietę, unikać stresu czy też dbać o odpowiednią ilość snu. Niekiedy w naszym organizmie dochodzi jednak do zaburzeń, które destrukcyjnie oddziałują na nasze zdrowie. Możemy wśród nich wymienić m.in. zaburzenia gospodarki węglowodanowej, które coraz częściej występują w populacji ogólnej. Warto zatem wiedzieć jakie niepokojące objawy powinny skłonić nas do konsultacji specjalistycznej, do jakiego lekarza powinniśmy się udać, a także jak wygląda wizyta u specjalisty oraz na czym polega i jak długo trwa leczenie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Droga do otrzymania specjalizacji z diabetologii nie jest prosta. O jej rozpoczęcie mogą starać się lekarze, którzy posiadają już tytuł specjalisty chorób wewnętrznych lub też pediatrii (jeśli planują zostać diabetologiem dziecięcym). Warto także zaznaczyć, że specjalizacja z chorób wewnętrznych lub pediatrii trwa trzy lata, a specjalizacja z diabetologii – kolejne dwa lata. Oczywiście przed rozpoczęciem specjalizacji należy ukończyć studia na kierunku lekarskim, odbyć staż podyplomowy i zdać Lekarski Egzamin Końcowy. Nietrudno zatem zauważyć, że aby zostać diabetologiem, należy ukończyć pięcioletnie studia specjalizacyjne. Jeśli natomiast czas edukacji liczyć od pierwszego roku studiów medycznych, to do uzyskania tytułu specjalisty diabetologii potrzebne jest nieco ponad dwanaście lat.
Lekarz diabetolog to specjalista, który przede wszystkim skupia się na profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu cukrzycy i jej powikłań, ale także zajmuje się innymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, co dokładnie zostanie omówione w dalszej części tekstu. Diabetolog współpracuje także z innymi specjalistami, m.in. reumatologami, kardiologiami, okulistami czy też dietetykami, aby zapewnić pacjentowi kompleksowe leczenie i umożliwić powrót do zdrowia czy też poprawę jakości życia – w przypadku chorób, których nie można całkowicie wyleczyć.
Niektórzy lekarze decydują się na poszerzenie swoich kompetencji o kolejną specjalizację. Często spotykanym połączeniem są specjalizacje z zakresu diabetologii oraz endokrynologii. Takie połączenie jest bardzo korzystne, bowiem choroby metaboliczne często wynikają, czy też są związane z innymi nieprawidłowościami w gospodarce hormonalnej. Obszerna wiedza, jaką odznaczają się lekarze tych dwóch specjalizacji, umożliwia szerokie spojrzenie na problemy pacjentów oraz kompleksowe podejście do profilaktyki oraz leczenia.
Tak jak zostało wspomniane już wcześniej, diabetolog to lekarz, zajmujący się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem cukrzycy, która jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Wyróżnia się takie rodzaje cukrzycy jak:
Dodatkowo, diabetolog zajmuje się także pacjentami, którzy zmagają się z nadwagą i otyłością oraz takimi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, jak:
Warto zaznaczyć, że diabetolog współpracuje także z innymi specjalistami, zarówno podczas diagnostyki i leczenia zaburzeń gospodarki węglowodanowej, jak i w czasie leczenia powikłań cukrzycy. Można tutaj wymienić m.in. lekarzy kardiologów, okulistów, chirurgów, internistów, ale także dietetyków czy fizjoterapeutów.
Warto wiedzieć jakie objawy powinny skłonić nas do niezwłocznej konsultacji u diabetologa. Można tutaj wymienić przede wszystkim:
Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej dolegliwości to częste objawy cukrzycy, jednak mogą one także świadczyć o rozwoju innych chorób metabolicznych, związanych z gospodarką węglowodanową. Z tego też powodu, w przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest konsultacja u diabetologa. Pamiętajmy, że objawy takie mogą występować także u dzieci. Wówczas niezbędna jest wizyta u diabetologa dziecięcego.
Nie da się ukryć, że pacjenci często unikają wizyt u lekarzy, czy to przez stres, czy też niewiedzę na temat tego, jak taka wizyta wygląda. Niestety, z tego też powodu wiele osób przez długi czas zwleka z udaniem się do specjalisty, co z kolei może negatywnie wpłynąć na proces leczenia. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku wszystkich chorób – również tych, związanych z zaburzeniami metabolicznymi, ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiednich działań. Rozpoznanie choroby na jej wczesnym stadium daje większe możliwości i szanse na leczenie niż zwlekanie z diagnostyką i wdrożenie leczenia wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
W gabinecie specjalisty należy stawić się z kompletem badań (jeśli wykonywaliśmy takie do tej pory). Oczywiście szczególnie ważne są w tym przypadku wyniki pomiarów poziomu glukozy we krwi. Warto przypomnieć sobie także wszystkie objawy, jakie nas niepokoją, a także czas ich trwania czy też ich nasilenie (czy objawy są silniejsze rano/wieczorem, czy może nasilają się w konkretnych sytuacjach). Lekarz zapyta nas także o:
Przychodząc do lekarza powinniśmy znać odpowiedzi na wszystkie te pytania. Jeśli natomiast obawiamy się, że zapomnimy o czymś, czy też nie możemy zapamiętać nazw leków, które przyjmujemy, koniecznie zapiszmy je sobie na kartce, aby nie pominąć niczego ważnego.
Diabetolog zapyta pacjenta także o to, jak wygląda jego dieta. W związku z tym, można także przed wizytą przygotować sobie dzienniczek żywieniowy. Na czym dokładnie on polega? Przez tydzień pacjent spisuje wszystkie posiłki, które zjada w ciągu dnia oraz wszystkie napoje jakie wypija. Zapisujemy także godzinę oraz gramaturę przyjmowanych posiłków i napojów. Istotne są także przekąski, takie jak np. ciasteczko do kawy, mały batonik, garść orzechów czy szklanka soku.
Należy również zaznaczyć, że niektórzy pacjenci trafiają do diabetologa z już rozpoznaną cukrzycą lub nawet z rozpoczętym leczeniem. Wynika to bowiem z tego, że obecnie rozpoznaniem i leczeniem cukrzycy zajmują się także lekarze rodzinni. Pacjenci, chorujący na cukrzycę, u których lekarz wdrożył już leczenie, bezwzględnie muszą zatem wiedzieć jaką insulinę (czy też lek przeciwcukrzycowy) przyjmują i w jakich dawkach.
Jeśli pacjent korzysta z glukometru i już od dłuższego czasu regularnie mierzy poziom glukozy we krwi, to podczas lekarskiej należy przedstawić lekarzowi wyniki pomiarów stężenia glukozy. Co ważne, już przygotowując się do wizyty, pacjent powinien zmierzyć u siebie poziom glukozy w różnych sytuacjach – np. bezpośrednio po wstaniu z łóżka, po posiłku, po wysiłku fizycznym, w sytuacjach stresujących. Natomiast pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą powinni przedstawić wyniki pomiarów glikemii przed snem, w nocy, przed posiłkiem oraz dwie godziny po posiłku.
Jeśli pacjent trafił do diabetologa po skierowaniu przez lekarza rodzinnego, to prawdopodobnie ma on już wykonane większość niezbędnych badań. Jednak diabetolog może skierować pacjenta na badania dodatkowe lub też może stwierdzić, że konieczne jest ponownie wykonanie badań. Badania laboratoryjne, które może zlecić diabetolog i które są niezbędne w diagnostyce i leczeniu cukrzycy, to przede wszystkim:
Ponadto, diabetolog może skierować także na takie badania, które wskażą czy u pacjenta nie występują powikłania cukrzycy i są to:
W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli u pacjenta została rozpoznana cukrzyca, to leczenie będzie trwać już do końca jego życia. Cukrzyca jest bowiem chorobą nieuleczalną, a wdrożone działania mają na celu minimalizację wystąpienia powikłań oraz podniesienie komfortu życia pacjenta. Jednak wizyty u diabetologa i regularne badania kontrolne pozostaną dla takiego pacjenta stałym elementem jego życia.
Leczenie cukrzycy uzależnione jest od jej typu i prowadzi do osiągnięcia docelowego poziomu glukozy we krwi oraz minimalizacji ryzyka wystąpienia powikłań cukrzycy. W leczeniu cukrzycy typu 1 stosowana jest insulina. Natomiast w przypadku leczenia cukrzycy typu 2 na początku stosowane są leki obniżające stężenie glukozy we krwi, a w dalszych etapach konieczne może okazać się włączenie insuliny. Leczenie cukrzycy ciążowej oraz cukrzycy typu 2 oparte jest także na modyfikacji diety i stylu życia. Niekiedy jednak w przypadku terapii cukrzycy występującej w czasie ciąży konieczne może być także włączenie insuliny.
Jeśli jednak pacjent trafił do diabetologa z powodu nadwagi, otyłości czy też insulinooporności to przy wdrożeniu odpowiednich działań i rzetelnej współpracy pacjenta i lekarza, z powodzeniem można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. W tym przypadku diabetolog ustala dietę. Zalecana jest także zmiana stylu życia, rezygnacja z używek oraz wdrożenie aktywności fizycznej dopasowanej do indywidualnej kondycji pacjenta. Niekiedy konieczna jest tutaj również współpraca z dietetykiem, który zaproponuje pacjentowi plan żywieniowy, dostosowany indywidualnie do jego upodobań, a także zadba o edukację pacjenta w zakresie zdrowego stylu życia.
Każda osoba, u której wystąpiły objawy, mogące wskazywać na cukrzycę, powinna niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą jakim jest lekarz diabetolog. Z jakich możliwości może zatem skorzystać pacjent i jaki jest koszt wizyty u diabetologa?
Aby skorzystać z możliwości odbycia wizyty u diabetologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, niezbędne jest posiadanie skierowania, które możemy uzyskać od lekarza rodzinnego czy też innego specjalisty. Czas oczekiwania na taką wizytę zależny jest m.in. od miejsca zamieszkania oraz dostępności specjalistów diabetologii. Pacjent może zatem czekać na taką wizytę od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Oczywiście wizyta u diabetologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowa.
Każda osoba może także skorzystać z prywatnej konsultacji u diabetologa. W tym przypadku nie jest konieczne posiadanie skierowania, a także znacząco skraca się czas oczekiwania na wizytę. Z prywatnej konsultacji u diabetologa można skorzystać w placówkach POLMED, zlokalizowanych w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Wrocławiu oraz Krakowie. Pacjenci zainteresowani konsultacją diabetologa, mieszkający w innych miastach niż wymienione, mogą skorzystać z telekonsultacji. Ceny oscylują w zakresie 180 – 230 zł. Teleporada i konsultacja online – jak wyglądają i kiedy można z nich skorzystać?
Oczywiście niektórzy diabetolodzy przyjmują pacjentów w ramach konsultacji online oraz teleporad. Należy jednak pamiętać, że taki rodzaj konsultacji zalecany jest przede wszystkim osobom, które od dłuższego czasu pozostają pod opieką diabetologa i np. potrzebują tylko konsultacji lub kolejnej recepty na przyjmowane do tej pory leki. Nie zaleca się korzystania z konsultacji „na odległość” w przypadku pierwszej wizyty u diabetologa czy też zbyt częstego umawiania się na takie wizyty w czasie trwania leczenia. Pamiętajmy, że podczas teleporady czy konsultacji online lekarz nie ma możliwości np. oceny stóp pacjenta czy też wykonania pomiarów ciśnienia tętniczego.
Bibliografia:
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.