Urolog – jakie choroby leczy i kiedy się do niego udać? 

Powrót

Urologia jest szeroką dziedziną medycyny, zajmującą się układem moczowym oraz płciowym zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Często urologię błędnie kojarzy się wyłącznie z dyscypliną powiązaną głównie z problemami zdrowotnymi dotykającymi tylko panów, bowiem ich układ moczowo-płciowy jest ze sobą intensywniej sprzężony niż u pań. Urologia stanowi jednak rozbudowaną gałąź medyczną, która bada: budowę, funkcje, działanie oraz choroby układu moczowo-płciowego nie tylko osób dorosłych obu płci, ale również dzieci. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

Czym zajmuje się urolog? 

Urolog to specjalista, który ukończył studia medyczne i specjalizację urologiczną. Zadaniem lekarza urologa jest nie tylko rozpoznawanie i leczenie chorób układu moczowego oraz płciowego mężczyzn, a także kobiet, ale też przeprowadzanie leczenia operacyjnego dolegliwości urologicznych. Wielokrotnie praca urologa wymaga również przeprowadzania badań narządów płciowych i moczowych. Nierzadko urolog stawianie diagnozy opiera także na konsultacji bądź podjęciu współpracy z innymi specjalistami takimi, jak: endokrynolog, ginekolog czy onkolog (jeśli urolog nie posiada specjalizacji onkologicznej). 

Co leczy urolog? 

Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego, a także schorzeń występujących w ich obrębie, do których możemy zaliczyć głównie: nowotwory łagodne i złośliwe, do których należą nowotwory: gruczołu krokowego, jąder, nerek, pęcherza moczowego, 

oraz:

  • kamicę moczową
  • nietrzymanie moczu
  • ostre lub przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), 
  • stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych u mężczyzn oraz kobiet, 
  • torbiele nerek, 
  • urazy mechaniczne związane z układem moczowo-płciowym, 
  • wady anatomiczne układu moczowego, 
  • wszelkie nieprawidłowości w pracy układu moczowego, 
  • zaburzenia erekcji. 

Męskie choroby układu moczowo-płciowego, których diagnozą i leczeniem zajmuje się urolog: 

  • przerost prostaty – rozrost gruczołu krokowego, posiadający negatywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego, 
  • stulejka – wrodzony bądź nabyty defekt penisa, jakim jest zwężenie ujścia napletka, polegający na nieprawidłowym odsłonięciu żołędzia penisa, często wywołujący dolegliwości bólowe, 
  • wnętrostwo – obustronne lub jednostronne, objawiające się brakiem zstąpienia jąder do worka mosznowego, 
  • wodniak jądra – wrodzone albo nabyte schorzenie, pojawiające się wówczas, gdy występuje nadmierne nagromadzenie się płynu między błoną ścienną osłonki jądra a błoną otrzewną, 
  • załupek – powikłanie stulejki, wymagające niezwłocznej interwencji lekarskiej, polegające na utknięciu napletka za żołędzią prącia. 

Jakie badania wykonuje urolog? 

Specyfika pracy urologa jest oparta na przeprowadzaniu licznych badań, zmierzających do ustalenia poprawnej diagnozy. Wśród badań przeprowadzanych przez lekarza urologa znajdują się: 

  • badanie palpacyjne – dotykowa ocena danego organu, badanie krocza oraz podbrzusza, okolic lędźwiowych i jąder, cewki moczowej, 
  • badanie per rectum – badanie dotykowe odbytu za pomocą palca w celu ustalenia profilaktyki raka jelita grubego, 
  • badanie ultrasonograficzne (USG) – wykonywane w celu ustalenia stanu: dróg moczowych, nerek oraz pęcherza moczowego, 
  • badanie urodynamiczne – polega na dokonaniu oceny pracy dolnych dróg moczowych poprzez wprowadzenie przez cewkę moczową specjalnych cewników do pęcherza, zaś przez odbyt do kiszki stolcowej, 
  • cystoskopia – wprowadzenie wziernika do pęcherza moczowego, 
  • urografia – opiera się na dokonaniu oceny wydalania środka kontrastowego przez nerki. 

Należy zaznaczyć, że powyższe badania wykonane przez urologa w gabinecie są częścią postępowania, które pozwala ustalić właściwą ścieżkę leczenia. Ponadto, urolog często kieruje pacjenta na badanie krwi i moczu. Prawidłowe postawienie diagnozy niejednokrotnie wymaga wykonania ogólnego badania moczu, a także ustalenia poziomu PSA, czyli hormonu produkowanego przez gruczoł krokowy mężczyzny. Badanie PSA urolog zleca w celu wykluczenia wystąpienia choroby gruczołu krokowego oraz nowotworu gruczołu krokowego.

Reasumując, kompleksowe badanie urologiczne zwykle obejmuje podjęcie kilku czynności, a postawienie właściwej diagnozy przez lekarza wymaga wieloaspektowego działania. 

Kiedy należy udać się do urologa? 

Wizyta u urologa jest niezbędna wówczas, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy związane z pracą układu moczowego i płciowego. Zwykle zmianom chorobowym towarzyszy ból oraz inne dolegliwości związane z pojawieniem się dyskomfortu takie, jak: świąd, pieczenie czy obrzęk. Lekarz urolog to specjalista, którego powinniśmy niezwłocznie odwiedzić, gdy: 

  • dojmujące pieczenie cewki moczowej uniemożliwia normalne funkcjonowanie, 
  • dostrzeżemy za dużą ilość oddawanego moczu, 
  • mocz oddajemy zbyt często
  • nie możemy powstrzymać przymusu oddawania moczu, 
  • odczuwamy ból w okolicach podbrzusza i narządów moczowo-płciowych, 
  • odczuwamy ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, 
  • odczuwamy problemy przy oddawaniu moczu i towarzyszący tej czynności ból, 
  • pojawiły się zaburzenia erekcji, 
  • towarzyszy nam bolesne parcie na pęcherz, 
  • wyczuwamy swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie narządów płciowych, 
  • wynik badania moczu jest nieprawidłowy, 
  • wystąpił obrzęk kończyn dolnych, 
  • wystąpiły wyraźne zmiany w wyglądzie narządów płciowych, 
  • zauważymy wystąpienie krwi bądź ropy w moczu. 

Kiedy szukać pomocy u urologa dziecięcego? 

Konsultacja z urologiem specjalizującym się w chorobach związanych z układem moczowo-płciowym u dzieci jest niezbędna w licznych przypadkach. Dolegliwości dziecięce zwykle związane są głównie z nadmiernym bądź zbyt niskim poziomem oddawania moczu i mogą świadczyć o szerokim spektrum chorobowym. Dziecięce nocne nietrzymanie moczu nierzadko jest przesłanką zaburzeń pracy nerek lub układu hormonalnego. Warto zaznaczyć, że nocnym moczeniem się dzieci zajmuje się nefrolog. Urolog dziecięcy pomoże wtedy, gdy dziecku towarzyszy: ból, obrzęk, swędzenie i pieczenie w okolicach narządów moczowo-płciowych. 

Czym jest urologia onkologiczna i na czym polega leczenie? 

Urologia onkologiczna jest dziedziną zajmującą się przypadkami chorobowymi, które dotyczą sytuacji związanych z pojawieniem się nowotworów w miejscach, jakimi na co dzień zajmuje się urolog. Najczęściej występującymi nowotworami, które leczy urologia onkologiczna są: 

  • nowotwory moczowodu i miedniczki – leczenie opiera się na wykonaniu operacji chirurgicznej, polegającej na usunięciu nerki z całym moczowodem i rozetą z pęcherza moczowego. 
  • nowotwór prostaty – leczony za pomocą różnych metod w zależności od tego, na jakim stopniu zaawansowania oraz złośliwości znajduje się choroba (leczenie małoinwazyjne, radioterapia, leczenie operacyjne). Ostateczność stanowi prostatektomia radykalna, a więc operacyjne usunięcie prostaty przy użyciu specjalnych laparoskopowych narzędzi elektrochirurgicznych. 
  • rak jąder – urolog onkologiczny zwykle zaleca usunięcie zainfekowanego przez nowotwór miejsca. Po zabiegu pacjent urologiczny przechodzi pod opiekę lekarza onkologa. 
  • rak nerki – urolog zleca wycięcie guza nowotworowego w możliwie najmniejszym obszarze. 
  • rak pęcherza moczowego – leczenie rozpoczyna się od wykonania przezpęcherzowej elektroresekcji guza, kolejnym krokiem jest immunoterapia, wykorzystująca szczepionki oraz chemioterapia. 

Jak wygląda wizyta u urologa? 

Urolog, zajmujący się układem moczowym mężczyzn, jak i kobiet, na początku każdej wizyty określa ogólny stan zdrowia pacjenta na podstawie przeprowadzanego wywiadu. Jeżeli konsultacja nie jest pierwsza, wówczas lekarz urolog poddaje analizie dostarczone przez pacjenta wyniki. Ważny aspekt stanowi także moment, w którym specjalista ustala, czy i jakie substancje są przyjmowane przez pacjenta cyklicznie bądź na stałe. Zwykle dopasowanie metod oraz specyfiki leczenia do sygnalizowanych przez pacjenta objawów, poprzedza oglądanie zewnętrznych narządów płciowych.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to w obrębie układu moczowo-płciowego lekarz przeprowadza jedno z wymienionych wcześniej badań, wystawiając receptę bądź kierując pacjenta na dodatkowe konsultacje do: endokrynologa, ginekologa czy onkologa (jeśli urolog nie posiada specjalizacji onkologicznej). Wizyta zwykle zakończona jest zaleceniem konkretnej ścieżki postępowania, opartej na leczeniu dostosowanym do konkretnej sytuacji chorobowej. 

Czy na wizytę u urologa potrzebne jest skierowanie? 

Konsultacja urologiczna zdecydowanie wykracza poza kompetencje lekarza rodzinnego, a zatem wymaga przedstawienia aktualnego skierowania wystawionego właśnie przez niego. Zwykle jest to specjalista POZ, czyli ten, którego świadczenia wybrałeś w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, realizowanych przez NFZ, a więc Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Ile kosztuje wizyta u urologa? 

Cena wizyty u urologa jest zależna od formy wybranej konsultacji. W ramach świadczeń dostępnych w placówkach POLMED na terenie całego kraju możesz wybrać wizytę stacjonarną w formie tradycyjnej konsultacji oraz konsultacji profesorskiej zarówno w zakresie przeznaczonym dla osoby dorosłej, jak również u urologa dziecięcego. Istnieje także możliwość umówienia się na teleporadę, w zależności od potrzeb pacjenta. W celu wybrania konkretnego lekarza, jak również umówienia wizyty w wybranym mieście i poznania ceny wizyty, kliknij TUTAJ



Dodano: 09/01/2024
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się