Częste oddawane moczu – kiedy należy zacząć się niepokoić i udać się do lekarza?

Powrót

Częstomocz, czyli zbyt częste oddawanie moczu, nie jest schorzeniem, które się leczy. To objaw mogący wskazywać m.in. na infekcje układu moczowego, cukrzycę, gruźlicę, reaktywne zapalenie stawów, a nawet niedoczynność przysadki mózgowej. Żadnej z tych chorób nie należy lekceważyć. Kiedy częste korzystanie z toalety powinno być powodem do niepokoju?

Mówi się, że przeciętny człowiek oddaje mocz 7 lub 8 razy na dobę. Zazwyczaj odczuwamy parcie na pęcherz wtedy, gdy w środku znajduje się od 200 do 350 ml moczu. To, kiedy pojawi się potrzeba pójścia do toalety, jest sprawą bardzo indywidualną – są osoby, które mogą utrzymać w pęcherzu nawet 500 ml moczu, a są takie, które przy niecałych 200 ml będą musiały go opróżnić. Kiedy podejrzewa się częstomocz? Gdy pacjent oddaje mocz więcej niż 8 razy w ciągu dnia i przynajmniej dwa razy w nocy albo gdy w porównaniu do typowej dla niego częstotliwości odczuwa konieczność częstszych wizyt w toalecie. Problemem jest także ciągłe odczuwanie parcia na pęcherz nawet bezpośrednio po mikcji.

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Jakie są przyczyny częstego oddawania moczu? Najwięcej osób cierpi na częstomocz wynikający ze stanów zapalnych pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wówczas mikcji towarzyszy silne uczucie pieczenia w cewce moczowej, ból w dole brzucha lub w okolicy lędźwiowej, nagłe parcie na pęcherz, problemy z utrzymaniem moczu, a nawet krwiomocz. Czasami w przebiegu infekcji pojawia się ogólne złe samopoczucie i podwyższona temperatura.

Częstomocz może towarzyszyć również chorobom przewlekłym, m.in.:

  • cukrzycy typu I i II – wtedy częste oddawanie moczu połączone jest zazwyczaj ze zwiększonym pragnieniem;
  • zespołowi jelita drażliwego – do objawów tej choroby należą także zaburzenia czynności jelit, zaparcia, wzdęcia, biegunki, a u kobiet dodatkowo zaburzenia cyklu miesiączkowego;
  • reaktywnemu zapalenia stawów – razem z częstomoczem występują niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej, na języku, dłoniach i podeszwach stóp, stany zapalne stawów kolanowych, skokowych lub śródstopno-paliczkowych, a także zapalenie spojówek;
  • chorobom narządu rodnego – w tym endometriozie oraz stanom zapalnym jajników i jajowodów.

W wielu przypadkach częstomocz jest efektem nadmiernego spożycia płynów wynikającego np. z psychogennego zwiększonego pragnienia, zażywania leków powodujących uczucie suchości w ustach, chorób podwzgórza oraz przyjmowania diuretyków np. preparatów moczopędnych (furosemid, tiazydy), ziół (żurawina, pokrzywa, skrzyp), kawy, napojów typu cola i alkoholu.

W rzadkich przypadkach zbyt częste oddawanie moczu może być objawem uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego – stref odpowiedzialnych za przesyłanie informacji z mózgu do pęcherza i odwrotnie.

Oprócz tego częstomocz występuje u kobiet ciężarnych, u których rozwijający się płód naciska na ściany pęcherza moczowego oraz u mężczyzn z rozrostem stercza, czyli przerostem prostaty. W tym ostatnim przypadku oddawaniu moczu towarzyszą problemy z rozpoczęciem mikcji i osłabienie strumienia moczu.

Częstomocz – diagnostyka

Kiedy powinno się skonsultować z lekarzem? Wtedy, gdy zauważy się konieczność częstszych niż zawsze wizyt w toalecie, o ile nie jest to spowodowane wypiciem dużej ilości płynów lub wzięciem leków moczopędnych. Wskazaniem do konsultacji są również wszelkie objawy bólowe towarzyszące oddawaniu moczu, naglące parcie na mocz, problemy z utrzymaniem moczu oraz swędzenie i pieczenie. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu stwierdzi, jakie badania diagnostyczne będą konieczne. Najczęściej wykonuje się badanie ogólne moczu, a czasami także posiew. W razie podejrzenia cukrzycy należy przeprowadzić badania krwi, zaś w przypadku chorób narządu rodnegoUSG dopochwowe. Jeżeli przypuszczalną przyczyną częstomoczu u mężczyzny jest przerost gruczołu krokowego, zleca się USG oraz poziom PSA. W wielu przypadkach pomocne będzie również USG jamy brzusznej, na podstawie którego można ocenić stan nie tylko pęcherza moczowego i nerek, lecz także innych narządów.


Dodano: 17/06/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
22/02/2021
Badania, Choroby, Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

06/04/2020
Badania, Styl życia
Telekonsultacje – telemedycyna – teleporada

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 99 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 89 zł
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się