Zdrowa skóra i włosy – jak dbać i kiedy udać się do dermatologa?

Powrót

Skóra to największy narząd ciała, który jest stale narażony na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo wpływają na nią tryb życia, choroby przewlekłe i uwarunkowania genetyczne, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Co zrobić, żeby zadbać o skórę? Jak troszczyć się o przydatki skóry, czyli m.in. o włosy? Kiedy udać się do specjalisty?

Funkcje skóry

Skóra składa się ze skóry właściwej i naskórka dzielącego się na 4 lub 5 warstw. Jej powierzchnia u człowieka wynosi od 1,5 do 2 mkw., a grubość od 1,5 do 5 mm. Do podstawowych funkcji skóry można zaliczyć izolację od środowiska zewnętrznego, termoregulację, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej dzięki gruczołom potowym, odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego – dotyk, ból, ciepło, zimno, wchłanianie niektórych substancji, a także syntezę witaminy D3. To największy narząd ludzkiego ciała, na którego stan wpływają m.in. niewłaściwa dieta, czynniki genetyczne, niedobór snu, nadmierne emocje (stres) oraz nieodpowiednia pielęgnacja.

Pielęgnacja skóry

Jak zatem powinno się pielęgnować skórę? Dbać o jej delikatne oczyszczenie i nawilżenie, chronić ją przed działaniem promieni słonecznych, stosując kremy z filtrami UV, oraz niskich temperatur, zaś do mycia wykorzystywać letnią a nie gorącą wodę. To takie podstawowe kroki, o których należy pamiętać. Na stan skóry wpływają również sen – wtedy, gdy jest go zbyt mało, dieta oraz używki, zwłaszcza papierosy.

Warto jednak mieć na uwadze, że każdy potrzebuje pielęgnacji dostosowanej do swoich potrzeb. Np. jeżeli chodzi o skórę twarzy, w niektórych przypadkach najważniejsze będzie stosowanie kremów nawilżających, a w innych przeznaczonych do cery trądzikowej.

Jak dbać o włosy?

A co z włosami? To wraz z paznokciami, gruczołami łojowymi i potowymi tak zwane przydatki skóry. Włosy są nitkowatymi, zrogowaciałymi wyspecjalizowanymi wytworami naskórka. Znajdują się na całej skórze poza wewnętrzną stroną dłoni, warg i podeszew. Pełnią przede wszystkim funkcję ochronną i termoregulacyjną – tę ostatnią w ograniczonym zakresie. Na głowie człowieka jest średnio od 100 do 150 tysięcy włosów.

Jak należy o nie dbać? Stosować kosmetyki dostosowane do typu włosów – tu ważne będzie zachowanie umiaru, regularnie podcinać końcówki, by były w dobrej kondycji, ostrożnie korzystać z lokówek i prostownic, nie upinać ich zbyt ciasno, unikać gorącego powietrza z suszarek oraz używać dobrej jakości szczotek, które nie wyrywają włosów.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Czasami stosowanie się do wspomnianych zasad nie wystarcza. Jeżeli na skórze pojawiły się niepokojące wykwity takie jak krostki, plamy, rumienie, grudki lub pęcherze, skóra nagle zaczęła się nadmiernie przetłuszczać albo wręcz przeciwnie, jest bardzo przesuszona, swędzi czy jest zaczerwieniona, warto zgłosić się na wizytę do lekarza dermatologa.

Może on pomóc także w przypadku problemów z włosami – nadmiernym wypadaniem, zbyt szybkim przetłuszczaniem się włosów, łupieżem itp. chociaż w schorzeniach włosów i skóry głowy specjalizuje się trycholog. To on poza poradami w zakresie wymienionych objawów zajmuje się leczeniem łysienia, łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry głowy oraz podrażnień skóry głowy.

Dermatolog pomaga również osobom, które chcą się pozbyć przebarwień i blizn, rozstępów oraz cellulitu, a także tym, którzy zauważyli u siebie niepokojące znamiona.

Jak wygląda wizyta u dermatologa lub trychologa?

W trakcie wizyty dermatolog lub trycholog przeprowadzą dokładny wywiad lekarski, na podstawie którego ustalą, od kiedy występuje problem i czym się dokładnie objawia, dowiedzą się czy pacjent ma choroby przewlekłe wpływające na stan skóry i włosów oraz ocenią stosowane na co dzień zabiegi pielęgnacyjne. Następnie dermatolog obejrzy skórę, a w razie dostrzeżenia niepokojących zmian barwnikowych, np. pieprzyków, przeprowadzi badanie dermatoskopem, czyli urządzeniem powiększającym i doświetlającym zmianę. Trycholog w trakcie badania korzysta z videodermatoskopu, czyli urządzenia wyposażonego w kamerę przekazującą powiększony obraz na monitor. Dzięki temu specjalista może dokładnie obejrzeć strukturę włosów i skórę głowy. W zależności od potrzeb specjaliści zlecają dodatkowo badania laboratoryjne z krwi ,testy alergiczne lub badanie w kierunku opóźnionej alergii pokarmowej, jeżeli podejrzewaną przyczyną dolegliwości jest alergia.


Dodano: 24/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na kleszcze polmed
Kup online!
Szczepienie
Szczepienie przeciw KZM
Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz powikłaniami towarzyszącymi tej chorobie.

od 190 zł
szczepienie polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepionka przeciw półpaścowi
Osoby zakażone w przeszłości wirusem ospy wietrznej są obarczone wysokim ryzykiem zachorowania na bolesną chorobę zwaną półpaścem. Można zminimalizować to ryzyko przyjmując szczepienie ochronne.

od 830 zł
szczepienia zalecane polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepienie MMR przeciwko odrze, różyczce i śwince
Szczepienie MMR zalecane jest szczególnie personelowi medycznemu, osobom mającym na co dzień kontakt z dziećmi oraz podróżującym do regionów endemicznych odry, różyczki i świnki.

od 220 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się