Zdrowa skóra i włosy – jak dbać i kiedy warto udać się do specjalisty?

Powrót

Skóra to największy narząd ciała, który jest stale narażony na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo wpływają na nią tryb życia, choroby przewlekłe i uwarunkowania genetyczne, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Co zrobić, żeby zadbać o skórę? Jak troszczyć się o przydatki skóry, czyli m.in. o włosy? Kiedy udać się do specjalisty?

Skóra

Skóra składa się ze skóry właściwej i naskórka dzielącego się na 4 lub 5 warstw. Jej powierzchnia u człowieka wynosi od 1,5 do 2 mkw., a grubość od 1,5 do 5 mm. Do podstawowych funkcji skóry można zaliczyć izolację od środowiska zewnętrznego, termoregulację, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej dzięki gruczołom potowym, odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego – dotyk, ból, ciepło, zimno, wchłanianie niektórych substancji, a także syntezę witaminy D3. To największy narząd ludzkiego ciała, na którego stan wpływają m.in. niewłaściwa dieta, czynniki genetyczne, niedobór snu oraz nieodpowiednia pielęgnacja.

Pielęgnacja skóry

Jak zatem powinno się pielęgnować skórę? Dbać o jej delikatne oczyszczenie i nawilżenie, chronić ją przed działaniem promieni słonecznych, stosując kremy z filtrami UV, oraz niskich temperatur, zaś do mycia wykorzystywać letnią a nie gorącą wodę. To takie podstawowe kroki, o których należy pamiętać. Na stan skóry wpływają również sen – wtedy, gdy jest go zbyt mało, dieta oraz używki, zwłaszcza papierosy.

Warto jednak mieć na uwadze, że każdy potrzebuje pielęgnacji dostosowanej do swoich potrzeb. Np. jeżeli chodzi o skórę twarzy, w niektórych przypadkach najważniejsze będzie stosowanie kremów nawilżających, a w innych przeznaczonych do cery trądzikowej.

Jak dbać o włosy?

A co z włosami? To wraz z paznokciami, gruczołami łojowymi i potowymi tak zwane przydatki skóry. Włosy są nitkowatymi, zrogowaciałymi wyspecjalizowanymi wytworami naskórka. Znajdują się na całej skórze poza wewnętrzną stroną dłoni, warg i podeszew. Pełnią przede wszystkim funkcję ochronną i termoregulacyjną – tę ostatnią w ograniczonym zakresie. Na głowie człowieka jest średnio od 100 do 150 tysięcy włosów.

Jak należy o nie dbać? Stosować kosmetyki dostosowane do typu włosów – tu ważne będzie zachowanie umiaru, regularnie podcinać końcówki, by były w dobrej kondycji, ostrożnie korzystać z lokówek i prostownic, nie upinać ich zbyt ciasno, unikać gorącego powietrza z suszarek oraz używać dobrej jakości szczotek, które nie wyrywają włosów.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Czasami stosowanie się do wspomnianych zasad nie wystarcza. Jeżeli na skórze pojawiły się niepokojące wykwity takie jak krostki, plamy, rumienie, grudki lub pęcherze, skóra nagle zaczęła się nadmiernie przetłuszczać albo wręcz przeciwnie, jest bardzo przesuszona, swędzi czy jest zaczerwieniona, warto zgłosić się na wizytę do lekarza dermatologa. Może on pomóc także w przypadku problemów z włosami – nadmiernym wypadaniem, zbyt szybkim przetłuszczaniem się włosów, łupieżem itp. chociaż w schorzeniach włosów i skóry głowy specjalizuje się trycholog. To on poza poradami w zakresie wymienionych objawów zajmuje się leczeniem łysienia, łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry głowy oraz podrażnień skóry głowy.

Dermatolog pomaga również osobom, które chcą się pozbyć przebarwień i blizn, rozstępów oraz cellulitu, a także tym, którzy zauważyli u siebie niepokojące znamiona.

Jak wygląda wizyta u dermatologa lub trychologa?

W trakcie wizyty dermatolog lub trycholog przeprowadzą dokładny wywiad lekarski, na podstawie którego ustalą, od kiedy występuje problem i czym się dokładnie objawia, dowiedzą się czy pacjent ma choroby przewlekłe wpływające na stan skóry i włosów oraz ocenią stosowane na co dzień zabiegi pielęgnacyjne. Następnie dermatolog obejrzy skórę, a w razie dostrzeżenia niepokojących zmian barwnikowych, np. pieprzyków, przeprowadzi badanie dermatoskopem, czyli urządzeniem powiększającym i doświetlającym zmianę. Trycholog w trakcie badania korzysta z videodermatoskopu, czyli urządzenia wyposażonego w kamerę przekazującą powiększony obraz na monitor. Dzięki temu specjalista może dokładnie obejrzeć strukturę włosów i skórę głowy. W zależności od potrzeb specjaliści zlecają dodatkowo badania laboratoryjne z krwi ,testy alergiczne lub badanie w kierunku opóźnionej alergii pokarmowej, jeżeli podejrzewaną przyczyną dolegliwości jest alergia.


Dodano: 24/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


21/03/2022
Profilaktyka, Choroby
Mononukleoza u dzieci — przyczyny, objawy i leczenie. Czym różni się od anginy?

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Jej objawy są bardzo podobne do symptomów anginy bakteryjnej, stąd często te dwie infekcje bywają mylone. Jak można się zarazić mononukleozą? W jaki sposób odróżnić ją od anginy bakteryjnej? Jakie leczenie stosuje się w przypadku potwierdzenia mononukleozy, a czego nie należy przyjmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się