Alergia to bardzo popularne zaburzenie, które dotyka wiele osób na całym świecie. Powstawanie reakcji alergicznej związane jest z pewnymi nieprawidłowościami, dotyczącymi układu immunologicznego. Reaguje on niewłaściwie na niektóre substancje (alergeny), które w normalnych okolicznościach powinien ignorować. Alergie dotyczyć mogą różnorodnych czynników i różnych grup wiekowych. Typy i objawy alergii różnią się natomiast ze względu na określone rodzaje alergenów oraz sposób ich przedostawania się do organizmu.
Rodzaje alergii
Biorąc pod uwagę sposób przedostawania się alergenów do wnętrza organizmu, alergie podzielić możemy na alergie pokarmowe, wziewne, kontaktowe oraz iniekcyjne. Alergia pokarmowa to reakcja na obecność szkodliwego alergenu w układzie pokarmowym. Alergie wziewne wywoływane są przez alergeny, które dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Alergia kontaktowa uaktywnia się poprzez zetknięcie się alergenu ze skórą. Alergia iniekcyjna powodowana jest natomiast przez alergen, który został wstrzyknięty do organizmu.
Ze względu na określone rodzaje alergenów, wyróżnić możemy m.in. alergie pokarmowe (alergenem jest wówczas składnik pożywienia) oraz alergie wziewne – alergeny to w tym przypadku m.in.: pyłki roślin, drzew, traw oraz chwastów, zbóż, a także zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt domowych (występujące dolegliwości to w tym przypadku m.in. alergiczny nieżyt nosa oraz świąd i pieczenie oczu).
Czym jest alergia pokarmowa i jak ją rozpoznać?
Alergia pokarmowa występuje w sytuacji, gdy spożyte produkty prowadzą do powstawania powtarzającej się reakcji alergicznej. U osób nieuczulonych te same czynniki nie będą natomiast wywoływać żadnych niepokojących sygnałów. Jakie symptomy dawać może dany alergen pokarmowy?
Objawy alergii pokarmowej pojawiają się zwykle poprzez dolegliwości układu pokarmowego. Należą do nich; bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty. Co więcej, alergie pokarmowe wywoływać mogą także zmiany skórne, takie jak pokrzywka, zaczerwienienia oraz świąd. Ponadto, wystąpić może zespół alergii jamy ustnej – dzieje się tak w przypadku alergii krzyżowej, stanowiącej połączenie alergii pokarmowej i wziewnej. Po spożyciu określonych pokarmów w jamie ustnej pojawia się obrzęk i odczuwalne jest swędzenie. Niekiedy nasilenie objawów alergii doprowadzić może do wstrząsu anafilaktycznego.
W przypadku alergii pokarmowych u małych dzieci, dodatkowo pojawić może się również kolka jelitowa, zaparcia, rozdrażnienie, problemy ze snem oraz powracające infekcje dróg oddechowych.
Co może wywoływać alergię pokarmową?
W przypadku alergii pokarmowych, lista alergenów jest dość obszerna. Najsilniejsze uczulenie powodowane jest przez orzeszki ziemne. Pokarmy, które zawierają nawet niewielką ilość wspomnianych arachidów, mogą wywołać bardzo silną reakcję alergiczna, która w konsekwencji doprowadzić może do wstrząsu anafilaktycznego. Alergię pokarmową wywoływać mogą również owoce morza. Do reakcji alergicznej doprowadzić mogą zarówno skorupiaki (krewetki, homary, kraby, raki), jak i mięczaki (ostrygi, ośmiornice, małże, kalmary, ślimaki). Objawy alergii pokarmowej pojawić mogą się także po spożyciu jaja kurzego. W tym wypadku reakcję alergiczną powoduje najczęściej białko jajka – żółtko uczula rzadziej, choć też może być przyczyną alergii. Ponadto, źródłem alergii pokarmowych są często zboża zawierające gluten. Do grupy tej zaliczamy przede wszystkim owies, żyto, jęczmień, pszenicę, orkisz, kamut i formy hybrydowe. Co więcej, alergię pokarmową powodują także ryby, mleko, cytrusy, soja, seler, gorczyca, sezam czy łubin.
Czym jest wstrząs anafilaktyczny?
Wstrząs anafilaktyczny, określany również jako anafilaksja, to konsekwencja wzmożonej reakcji alergicznej lub niealergicznej – może być np. odpowiedzią na zimno. Anafilaksja objawia się m.in. pokrzywką, obrzękiem ust, języka i gardła, zaczerwienieniem skóry, kaszlem i dusznościami, nieżytem nosa, bólami brzucha, nudnościami oraz wymiotami. Stan ten prowadzi zwykle do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Skóra staje się zimna, blada oraz spocona. Konsekwencją wstrząsu może być utrata przytomności, a nawet zgon. Może bowiem dojść do nadmiernego obrzęku gardła, co skutkować będzie zamknięciem światła krtani i uniemożliwi tym samym oddychanie. Z tego względu bardzo ważne jest nie bagatelizowanie ob, mogące świadczyć o występowaniu alergii – może ona bowiem doprowadzić do groźnego w skutkach wstrząsu anafilaktycznego.
Co zrobić w przypadku, gdy występuje podejrzenie alergii pokarmowej?
W sytuacji, gdy pojawiają się objawy, mogące sugerować wystąpienie reakcji alergicznej, należy pamiętać o tym, aby ich nie bagatelizować. Długotrwały i intensywny kontakt z alergenem powodować może bowiem groźne dla zdrowia i życia skutki, takie jak np. wstrząs anafilaktyczny. Alergia pokarmowa to nie tylko uciążliwe dolegliwości, które zakłócają codzienne funkcjonowanie – ignorowane oznaki uczulenia prowadzić mogą do poważnych powikłań. W związku z tym, w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej, należy zgłosić się do lekarza. Dokładna charakterystyka występujących objawów pozwoli na zlecenie odpowiednich badań, które umożliwią potwierdzenie lub wykluczenie schorzenia oraz podjęcie dostosowanego do potrzeb leczenia.
Testy w kierunku alergii pokarmowej
Testy na alergię pokarmową, oferowane w placówkach POLMED, dostępne są w ramach czterech pakietów:
- ImuPro Screen+ – wariant ten obejmuje badanie w kierunku 44 różnych składników pokarmowych,
- ImuPro Basic – opcja ta zawiera testy pod kątem 90 składników pokarmowych,
- ImuPro Vegetarian – pakiet przeznaczony w szczególności dla wegetarian – swoim zakresem obejmuje 90 wegetariańskich składników pokarmowych,
- ImuPro Complete – kompleksowe testy alergiczne – zawierają badanie w kierunku możliwego uczulenia na 270 składników pokarmowych oraz badanie przeciwciał IgG przeciwko Candida albicans.
Badania na alergie pokarmowe – czy wymagają odpowiedniego przygotowania?
W diagnostyce alergii pokarmowej wykonuje się badania surowicy krwi. W związku z tym, pacjent nie musi być na czczo. Oznacza to, że nie trzeba zachowywać przerwy o odpowiedniej długości, pomiędzy ostatnim posiłkiem, a godziną umówionego badania.
Alergie pokarmowe – jak wygląda leczenie?
Jeżeli wyniki testów wskazują, że cierpimy na alergię pokarmową, wówczas wprowadzić należy odpowiednie leczenie, które załagodzi uciążliwe dolegliwości i ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Kluczowa w przypadku alergii pokarmowych jest właściwa dieta. Polega ona głównie na usunięciu z jadłospisu tych składników pokarmowych, które wywołują u nas alergię. Ponadto, jeżeli alergia pokarmowa będzie objawiać się w postaci wysypki czy świądu, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych, które złagodzą uciążliwe dolegliwości.