Choroby oczu – najczęściej występujące problemy zdrowotne i pierwsze symptomy, których nie wolno lekceważyć

Powrót

Choroby oczu mogą być spowodowane zarówno zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi, jak i schorzeniami przewlekłymi albo starzeniem się organizmu. Najczęściej wpływają na nieprawidłowe widzenie, a w niektórych przypadkach nawet na utratę wzroku. Jakie są najczęściej występujące choroby oczu? Kiedy powinno się zgłosić do okulisty? Których objawów nie należy lekceważyć?

Oko ze względu na swoją budowę i funkcje jest stale narażone na wpływ czynników zewnętrznych. Bywa przeciążone np. ze względu na długotrwałą pracę przy komputerze, nieodpowiednio nawilżone oraz łatwo ulega urazom. Oprócz tego zdarza się, że w wyniku zakażeń bakteryjnych, wirusowych, schorzeń przewlekłych czy starzenia się organizmu choruje i nie może działać prawidłowo. Do chorób oczu zalicza się wszystkie problemy, które dotyczą gałki ocznej – m.in. rogówki, siatkówki, soczewki, a także nerwu wzrokowego, spojówki i struktur otaczających oko – powiek. Jakie są najczęściej występujące dolegliwości związane z oczami?

Jaskra

Jedną z najpowszechniejszych chorób oczu jest jaskra. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 70 milionów ludzi na całym świecie, z czego kilka milionów z powodu tego schorzenia staje się niewidomych. Jaskra polega na postępującym zaniku nerwu wzrokowego – tak zwanej neuropatii jaskrowej. Zmiany zanikowe są nieodwracalne i bez leczenia postępują, doprowadzając do całkowitej utraty wzroku. Nie znamy dokładnych przyczyn tego schorzenia. Za czynniki ryzyka uznaje się wiek, predyspozycje genetyczne, krótkowzroczność, wysokie ciśnienie w oku oraz zaburzenia gospodarki tłuszczowej.

Pacjenci na początku często nie odczuwają żadnych objawów, z czasem stopniowo pogarsza im się wzrok, dostrzegają świetliste obręcze wokół źródeł światła i zawęża się ich pole widzenia.

Leczenie jaskry polega przede wszystkim na farmakoterapii – podawaniu kropli do oczu. W niektórych przypadkach konieczna jest laseroterapia albo interwencja chirurgiczna w celu zatrzymania postępów choroby.

Zaćma

Zaćma nazywana inaczej kataraktą to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki. Polega na powstawaniu na powierzchni soczewki plamek albo zmętniałych obszarów, które utrudniają przedostawanie się promieni świetlnych do siatkówki. W efekcie pacjent chorujący na zaćmę widzi coraz gorzej, a ostatecznie całkowicie traci wzrok.

Szacuje się, że na całym świecie na zaćmę cierpi około 20 milionów ludzi. Wśród czynników rozwoju choroby wymienia się wiek, cukrzycę, zaburzenia metaboliczne, krótkowzroczność, urazy oka, stany zapalne, a także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.

Leczenie zaćmy podobnie jak jaskry skupia się na podawaniu kropli do oczu. U niektórych pacjentów przeprowadza się również zabiegi chirurgiczne.

Odwarstwienie siatkówki

Groźne, bo prowadzące nawet do utraty wzroku jest również odwarstwienie siatkówki. Siatkówka to struktura zawierająca fotoreceptory. Jeżeli oddziela się od oka, chory może zauważyć przebłyski, zamglenia, ciemniejsze punkty, męty w oku i stopniowe zmniejszenie się pola widzenia. Zdarza się jednak, że stopniowe odwarstwienie przebiega bezobjawowo.

Czynnikami ryzyka odwarstwienia siatkówki są wiek, zapalenia siatkówki, duża krótkowzroczność powyżej -6D, choroby zwyrodnieniowe siatkówki, zespoły wysiękowe oraz urazy głowy i oka. Zauważono również zwiększone ryzyko występowania odwarstwienia u osób, u których na to schorzenie chorowali członkowie rodziny np. rodzice czy dziadkowie.

Leczenie odwarstwienia jest możliwe wyłącznie laserowo lub operacyjnie. Im szybciej podejmie się działania, tym większa szansa na zachowanie pełnego widzenia.

Stany zapalne

Bardzo często występującymi chorobami oczu są również stany zapalne spojówek, rogówki, twardówki, tęczówki, a nawet nerwu wzrokowego. Większość z nich wywołują wirusy, bakterie lub alergeny, niektóre towarzyszą stanom obniżonej odporności, chorobom autoimmunologicznym albo ogólnoustrojowym. W zależności od tego, którą strukturę obejmuje stan zapalny, chory może odczuwać m.in. ból, pieczenie, swędzenie, uczucie ciała obcego, światłowstręt czy obniżenie ostrości widzenia.

Leczenie stanów zapalnych zazwyczaj wymaga stosowania preparatów farmakologicznych podawanych albo bezpośrednio do oka, albo doustnie.

Kiedy udać się do okulisty?

Kiedy powinno się zapisać na wizytę do okulisty? Zawsze wtedy, gdy zauważa się jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeżeli pacjent widzi coraz gorzej, pole widzenia staje się węższe, ma wrażenie błysków lub mętów pływających przed oczami, nie powinien zwlekać z konsultacją. Wskazaniem do pilnej wizyty są także wszystkie urazy oczu, stany zapalne oraz nagłe problemy wpływające na jakość wzroku.

W przypadku chorób takich jak zaćma, jaskra czy odwarstwienie siatkówki szybka diagnoza ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto przynajmniej raz do roku pamiętać o profilaktycznych konsultacjach okulistycznych.


Dodano: 20/05/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

17/02/2022
Badania, Choroby
Jak rozpoznać wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się