Znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami, pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia mogą przeobrazić się w groźny nowotwór zwany czerniakiem.
Czerniak jest postacią nowotworu, wywodzącą się z komórek produkujących melaninę. W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie poparzeń słonecznych, nasze znamiona mogą zacząć rosnąć, zmieniać kształt, kolor, ewoluując stopniowo w zmiany skórne nowotworowe.
Rak skóry czerniak jest nowotworem wysoce agresywnym, jednak jego wczesne wykrycie i usunięcie chirurgiczne umożliwia wyleczenie.
Dermoskopia jest metodą diagnostyczną polegającą na wykorzystaniu przenośnego urządzenia powiększającego rzeczywisty obraz 10-20x. Dzięki temu zmiany nowotworowe skóry mogą być różnicowane: łagodne od złośliwych, w tym czerniaka (nowotwór, który szybko wykryty ma dobre rokowanie). Duże doświadczenie lekarza przeprowadzającego badanie umożliwia wskazanie zmian kwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. W przypadku braku niepokojących cech, znamiona barwnikowe pozostają do kolejnej weryfikacji za około rok, najlepiej przed okresem letnim.
Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut.
Badanie powinni rutynowo, corocznie wykonywać posiadacze znamion barwnikowych, szczególnie osoby lubiące długo opalać się na słońcu, korzystające z solarium, u których pojawiły się nowe znamiona lub stare zmieniły swój wygląd.
ul. Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk
Zobacz również:
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?