Profilaktyka raka skóry

Powrót

Znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami, pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia mogą przeobrazić się w groźny nowotwór zwany czerniakiem.

Czerniak jest postacią nowotworu, wywodzącą się z komórek produkujących melaninę. W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie poparzeń słonecznych, nasze znamiona mogą zacząć rosnąć, zmieniać kształt, kolor, ewoluując stopniowo w zmiany skórne nowotworowe.

Rak skóry czerniak jest nowotworem wysoce agresywnym, jednak jego wczesne wykrycie i usunięcie chirurgiczne umożliwia wyleczenie.

Czarna statystyka tego nowotworu pokazuje jak ważna jest profilaktyka:

  • unikaj nadmiernego opalania, również w solarium
  • chroń skórę za pomocą wysokich filtrów
  • badaj i kontroluj znamiona (pieprzyki), szczególnie charakteryzujące się nieregularnością brzegów, szybko powiększające się lub krwawiące

Dermoskopia – nieinwazyjne badanie znamion

Dermoskopia jest metodą diagnostyczną polegającą na wykorzystaniu przenośnego urządzenia powiększającego rzeczywisty obraz 10-20x. Dzięki temu zmiany nowotworowe skóry mogą być różnicowane: łagodne od złośliwych, w tym czerniaka (nowotwór, który szybko wykryty ma dobre rokowanie). Duże doświadczenie lekarza przeprowadzającego badanie umożliwia wskazanie zmian kwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. W przypadku braku niepokojących cech, znamiona barwnikowe pozostają do kolejnej weryfikacji za około rok, najlepiej przed okresem letnim.

Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut.

Kiedy powinno się wykonywać badanie dermatoskopowe?

Badanie powinni rutynowo, corocznie wykonywać posiadacze znamion barwnikowych, szczególnie osoby lubiące długo opalać się na słońcu, korzystające z solarium, u których pojawiły się nowe znamiona lub stare zmieniły swój wygląd.

Kto powinien wykonywać badanie dermatoskopowe?

  • osoby o jasnej karnacji – z jasnymi oczami, włosami blond lub rudymi, bardzo trudno opalające się, ulegające poparzeniu słonecznemu
  • osoby posiadające liczne (powyżej 50) znamiona barwnikowe, szczególnie o różnych kształtach, różnej wielkości i zabarwieniu
  • osoby, u których w wywiadzie rodzinnym wystąpiły zachorowania na nowotwory skóry
  • osoby często korzystające z solariów i kąpieli słonecznych bez fotoprotekcji (kremów z filtrami słonecznymi)
  • osoby, które zachorowały już na czerniaka

Centrum Medyczne POLMED

ul. Al. Grunwaldzka 82
80-244 Gdańsk

Zobacz również:


Dodano: 25/05/2018
Autor
dr n. med. Monika Sikorska
Umów wizytę
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – co może oznaczać jego częste występowanie

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się