Witaminy i minerały – suplementy zdrowotne. Co należy wiedzieć?

Powrót

Suplementy zdrowotne można kupić nie tylko w aptekach, lecz także w sklepach ze zdrową żywnością, w drogeriach, a nawet w supermarketach. Wybór różnorodnych kapsułek, tabletek i drażetek, które mają działać na odporność, ułatwiać odchudzanie albo oczyszczać organizm z toksyn, jest naprawdę ogromny. Co należy wiedzieć o suplementach, zanim się po nie sięgnie? Czym różnią się suplementy od leków? I jak wybrać wartościowy preparat, który rzeczywiście będzie uzupełnieniem codziennej diety?

Suplementy zdrowotne

To środki spożywcze – skoncentrowane źródła witamin i minerałów lub innych substancji odżywczych – które mają uzupełniać normalną dietę. Słowo uzupełniać jest tutaj kluczowe. Wprowadza się je do obrotu w formie kapsułek, drażetek, tabletek, saszetek, ampułek z płynem albo butelek z kroplomierzem umożliwiających właściwe dawkowanie. Co ważne, nie są to produkty lecznicze i nie powinny być z nimi mylone. Sprzedawanie ich na terytorium Polski wymaga powiadomienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz spełnienia wymagań dotyczących składu i sposobu oznakowania preparatu. Chodzi m.in. o maksymalną zawartość witamin i minerałów w dziennej porcji suplementu, a także o podkreślenie na etykiecie, że to faktycznie suplement, który nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.

W związku z tym, że zdecydowania większość Polaków na stałe przyjmuje suplementy diety, warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze konkretnych preparatów.

Rodzaje suplementów zdrowotnych

Jak dzieli się suplementy zdrowotne? Podstawowy podział obejmuje suplementy syntetyczne, czyli te otrzymywane na drodze syntezy chemicznej – przeważnie tańsze, ale i mniej skuteczne oraz suplementy naturalne, czyli pozyskiwane z ziół, warzyw, owoców lub minerałów – nieco droższe i o większej skuteczności.

Ze względu na skład wyróżnia się suplementy: witaminowe i mineralne, ze składnikami pochodzenia roślinnego, z NNKT, czyli z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, z enzymami, aminokwasami, błonnikiem pokarmowym i/lub probiotykami. W zależności od sposobu działania mówi się również o suplementach wspomagających pracę układu immunologicznego, pokarmowego, krwionośnego, ruchu, wpływających na koncentrację, spadek masy ciała czy wzrok, a także wzmacniających włosy, skórę i paznokcie.

Podkreślmy tutaj, że wbrew obiegowym opiniom suplementy nie są niczym niewłaściwym – wręcz przeciwnie, czasami to jedyne wyjście. Tak jest np. w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, którym zaleca się uzupełnianie diety o konkretne witaminy, minerały i składniki odżywcze niedostępne lub dostępne w ograniczonej ilości w formie preparatów o statusie leków. 

Jakie suplementy warto wybierać?

Na co zwracać uwagę, szukając suplementu diety? Przede wszystkim na źródło pochodzenia preparatu. Najbezpieczniej kupować suplementy w aptekach. Mogą to być zarówno punkty stacjonarne, jak i sprawdzone, działające legalnie apteki internetowe, które często oferują dużo niższe ceny. Nie warto ryzykować, nabywając preparaty w nieznanych sklepach internetowych albo na stoiskach w centrach handlowych.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. To szczególnie istotne wtedy, gdy na stałe przyjmuje się leki – mogą one bowiem wchodzić w reakcje ze składnikami suplementów, co stanowi potencjalne niebezpieczeństwo.

Dodatkowo, jeżeli ma się alergie np. na laktozę, nie toleruje się glutenu lub zaobserwowało się u siebie reakcję uczuleniową na jakikolwiek składnik występujący w lekach albo suplementach diety, należy dokładnie sprawdzić skład preparatu, który chce się kupić.

Suplement zdrowotny a lek

Podkreślmy jeszcze raz, że suplement diety to nie lek. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje preparatów? Suplementy mają uzupełniać codzienną dietę, zaś leki to produkty medyczne, które pomagają zwalczyć objawy i przyczyny chorób, utrzymać zdrowie lub chronić organizm przed nawrotem symptomów. Suplementy można przyjmować bez konsultacji z lekarzem, chociaż jest ona zalecana, a leki wyłącznie po konsultacji. Dodatkowo różnicuje je sposób produkcji – suplementy wytwarza się z surowców jakości spożywczej, a leki z farmaceutycznej. Co ważne, leki bez względu na to, czy syntetyczne, czy roślinne, podlegają procesowi rejestracji i dopuszczenia do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych razem z informacją o przeciwwskazaniach i możliwości wystąpienia działań niepożądanych. Dla porównania suplementy, jak wspomniano wcześniej, wymagają jedynie powiadomienia GIS-u.

Czy zatem warto sięgać po suplementy?

Tak, trzeba tylko robić to z głową, uwzględniając potrzeby swojego organizmu, kupując preparaty ze sprawdzonych źródeł i pamiętając przy tym, że podstawą w dbaniu o zdrowie jest odpowiednia dieta.


Dodano: 01/10/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
19/12/2022
Dieta, Badania, Choroby
Wrzody żołądka i dwunastnicy – czym się charakteryzują i jak je wyleczyć?

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


10/02/2023
Dieta, Choroby
Kamienie w pęcherzyku żółciowym – czy są groźne?

Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja? 


28/12/2022
Profilaktyka, Dieta, Choroby
Salmonella – jak można się zarazić tą bakterią?

Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. Nie ma w tym nic dziwnego – choć źródłem bakterii są zwykle produkty pochodzenia zwierzęcego lub zanieczyszczona woda, wysoka temperatura i nieodpowiednie warunki sanitarne sprzyjają ich rozprzestrzenianiu się. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Pakiet badań
Badania mikroflory jelitowej (z kału)
Badania w kierunku alergii pokarmowej

od 490 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
Pakiet badań
Pakiet badań genetycznych serce i choroby zakrzepowo-zatorowe
Zadbaj o swoje serce już dziś!

od 599 zl
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się