Dlaczego warto odchudzać się pod kontrolą dietetyka, psychodietetyka i lekarza?

Powrót

Odchudzanie, jeżeli ma być skuteczne i dawać długotrwały efekt, należy rozłożyć w czasie. Szybka utrata kilogramów – wynik stosowania postów lub głodówek – bywa zwyczajnie szkodliwa dla zdrowia. Najlepiej odchudzać się pod okiem dietetyka, lekarza oraz psychodietetyka, którzy dostosują jadłospis do indywidualnych preferencji i zadbają o to, żeby cały proces był bezpieczny.

Schudnij z nami”, „skuteczne odchudzanie”, „zrzuć zbędne kilogramy w dwa miesiące” – takie nagłówki można przeczytać dosłownie wszędzie. Internet, gazety, ulotki reklamowe, książki, programy w telewizji – z każdej strony słychać głosy o najlepszych, najskuteczniejszych i najszybszych sposobach na utratę nadwagi. Tymczasem rzadko podkreśla się, że odchudzanie powinno być przeprowadzane pod kontrolą specjalistów, żeby nie doprowadzić do zaburzeń metabolicznych, odżywiania, miesiączkowania lub innych problemów zdrowotnych.

Kim jest psychodietetyk?

Coraz więcej osób świadomie decyduje się na rozpoczęcie odchudzania od przeprowadzenia badań laboratoryjnych i kontaktu z dietetykiem. Z roku na rok popularniejsze stają się również wizyty u psychodietetyka. Psychodietetyk to specjalista mający wiedzę z pogranicza dietetyki i psychologii, rozumiejący, jak ważne jest podejście do człowieka jako całości, kładący nacisk na psychiczne podłoże problemów z żywieniem. Jeżeli kompulsywnie się objadasz czy wręcz przeciwnie – głodzisz albo brakuje Ci motywacji do zmiany nawyków, warto umówić się na wizytę do psychodietetyka. On nie tylko pozwoli zrozumieć, skąd bierze się problem, lecz także dobierze odpowiednią dietę.

Wizyta opiera się przede wszystkim na rozmowie i analizie dotychczasowych działań w kierunku utraty wagi, jeśli takie były podejmowane. Co istotne, psychodietetyk ma wiedzę medyczną, dlatego może pomóc w ustaleniu, czy przyczyna nieefektywnego odchudzania nie leży w chorobach somatycznych.

Porady dietetyka i lekarza przy odchudzaniu

Czasami okazuje się, że problemy z zrzuceniem zbędnych kilogramów są wynikiem chorób metabolicznych i innych takich jak niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, zespół metaboliczny, hiperinsulinizm, niedobór hormonu wzrostu, rzekoma niedoczynność przytarczyc, choroby genetyczne jak zespół Cohena, Carpentera lub Pradera-Williego czy stale podwyższony poziom kortyzolu we krwi nazywany zespołem Cushinga. Wówczas porady dietetyka to za mało – trzeba zdiagnozować pacjenta i rozpocząć leczenie, inaczej każdy wysiłek włożony w zmianę nawyków żywieniowych nie przyniesie zamierzonego efektu.

Z tego względu przed rozpoczęciem stosowania diety zaleca się konsultację z internistą, który zleci wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych. Zazwyczaj wystarczają badania krwi. Dopiero z pakietem wyników warto rozpocząć odchudzanie z dietetykiem. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że proces odchudzania mogą zaburzać niektóre leki, np. te stosowane do leczenia padaczki, preparaty psychotropowe wpływające na łaknienie oraz hormony, w tym te używane jako antykoncepcja.

Dlaczego warto zdecydować się na odchudzanie z dietetykiem? Efekty odchudzania pod okiem specjalisty, jeśli faktycznie zmieni się nawyki żywieniowe na zdrowsze, ale jednocześnie racjonalne, będą długotrwałe i zadowalające. Dobry dietetyk nie tylko zaplanuje czas utraty wagi tak, aby wszystko było bezpieczne, lecz także ułoży jadłospis, biorąc pod uwagę preferencje smakowe pacjenta, czas, jaki ma na przygotowanie posiłków, poziom codziennych aktywności oraz tryb jego życia. W trakcie procesu przez cały czas powinien monitorować efekty, żeby w razie potrzeby móc korygować zalecenia. Taka kontrola jest dla niektórych dodatkowym motywatorem, zwłaszcza wtedy, gdy w krótkim czasie widać pierwsze efekty. Co ważne, dietetyk przygotowując plan żywieniowy, stworzy go, uwzględniając wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Przy samodzielnym odchudzaniu jest to dość trudne, szczególnie jeśli nie ma się wiedzy na temat zapotrzebowania organizmu na białka czy tłuszcze.


Dodano: 19/02/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
29/05/2020
Dieta, Styl życia
Układ pokarmowy – jak zadbać o trawienie?

19/12/2022
Dieta, Badania, Choroby
Wrzody żołądka i dwunastnicy – czym się charakteryzują i jak je wyleczyć?

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


18/02/2021
Profilaktyka, Dieta, Styl życia
Wpływ jedzenia na zdrowie

Zapoznaj się z nasza ofertą
Pakiet badań
Badania mikroflory jelitowej (z kału)
Badania w kierunku alergii pokarmowej

od 490 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
Pakiet badań
Pakiet badań genetycznych serce i choroby zakrzepowo-zatorowe
Zadbaj o swoje serce już dziś!

od 599 zl
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się